Львівська область – короткий опис

Унівська лавра, загальний вид

Унівська лавра, загальний вид

Львівська область займає площу в 21800 квадратних кілометрів, її населення – 2600000 жителів (з них третина проживає у місті Львів).
Місто Львів ввається найбільш “туристичним” містом в Україні через стародавню архітектуру і традиції, різноманітні фестивалі. Влада міста постійно підтримує враження від міста як туристичної столиці України. Також цікава область – королівське місто Жовква, доглянуті фортеці “Золотої підкови”, озерні ландшафти “Розточчя”, чимало гірськолижних курортів львівських Карпат (особливо багато біля Славського на Стрийщині), курорти Трускавець, Східниця, Моршин. В області діє багато музеїв, театрів, проводяться фестивалі, урочисті дні міста Львова і районних центрів Львівської області. В регіоні майже півтисячі заповідників, заказників, пам’яток природи, парків, заповідних урочищ, у Львові є ботанічний сад при Львівському університеті.

Туризм у Львівській області

Львів

Олеський замок на картині

Олеський замок на картині

У Львові знаходиться дві тисячі історичних, культурних і архітектурни пам’яток (для порівняння в Івано-Франківській області їх усього біля 3000).
У Львові найцікавіші споруди розміщені в межах середньовічних укріплень — від Арсеналу до оперного театру, в центрі — площа Ринок з ратушою в центрі і чотирма фонтанами по кутах. На вершині башти ратуші утворено майданчик для огляду стародавнього міста, вхід для всіх бажачих. Звідси відкривається надзвичайно колоритний краєвид — старовинні дахи, шпилі храмів та замкова гора.

Гетьман Ян Ходкевич, картина в Олеському замку

Гетьман Ян Ходкевич, картина в Олеському замку

Львів відомий музеями, а саме Львівською галереєю мистецтв (вул. Стефаника, 3), Львівським історичним музеєм (площа Ринок, 4, 6, 24), Національним художнім музеєм (музей має багато філій – найкраща – в Олеському замку) (проспект Свободи, 20), Музеє етнографії та художнього промислу (на проспекті Свободи, 15), Музеєм меблів (площа Ринок, 10), Музеєм історії релігії (по вулиці Ставропігійська, 1), Аптекою-музеєм (вул. Друкарська, 2), Музеєм пивоваріння (вул. Клепарівська, 18), Музеєм народної архітектури і побуту (скансен, музей з хатами під відкритим небом) (Чернеча гора, 1), Личаківським кладовищем (Вул. Шімзерів), та багато іншими музейними закладами. У своєрідний музей перетворили кафе-магазин “Копальня кави” на площі Ринок. Також у Львові проводиться багато фестивалів, зокрема зимові Різдво у Львові, фестиваль вертепів, проводиться 7-9 січня щорічно на проспекті Свободи, та вулицях Львова, день міста Львів, фестиваль Батяра, театральний фестиваль, багато інших.

Жовква

Бастіон Жовківського замку

Бастіон Жовківського замку

Окремо слід відзначити місто Жовква, яке займає друге місце в області після Львова за кільністю цікавих пам’яток. Місто Жовква було збудоване наприкінці ХVІ століття польським коронним гетьманом Станіславом Жолкевським. У другій половині ХVІІ століття місто було резиденцією польського короля Яна ІІІ Собєського, який перебудував замок і заклав у місті парк з екзотичними рослинами. У місті народився і провів дитячі роки Богдан Хмельницький. У місті зберігся замок, залишки міських укріплень із Глинською та Звіренецькою брамами. На центральній площі міста зберігся величний костел Святого Лаврентія, споруджений у 1606 – 1618 рр. із дуже красивими надгробками родини Жолкевських всередині. Біля костелу височіє дзвінниця, яка водночас слугувала баштою міських укріплень. Добре збереглися споруди Домініканського монастиря, який входив в систему оборони міста, тому довкола нього зберігся мур із круглою баштою.

Розточчя

Олеський замок

Олеський замок

Особливі природні умови сприяли заповідника з красивою природою «Розточчя» в межах якого є Яворівський національний парк. Екологічно чистий регіон Розточчя містить багато джерел мінеральних лікувальних вод і покладів озокериту, на основі яких збудовано всесвітньо відомі водолікувальні (бальнеологічні) курорти у Шклі та Немирові. У Розточчі знаходяться цікаві зразки української дерев’яної архітектури – храм Св. Духа (1502 р.) та Троїцька дзвіниця (1593 р.) у с. Потеличі, одна з кращих галицьких мурованих церков у Страдчі (1795 р.). Визначною християнської архітектури і мистецтва є Василіанський монастир Св. Миколая в Крехові (17 ст.).

Водолікувальні курорти

Територія Львівської області багата на водолікувальні ресурси: мінеральні води, грязі, застосовується і озокерит. Найбільші курорти – Трускавець, Моршин, Шкло, Східниця, Великий Любінь, Немирів.

Замки Львівщини

Реконструкція першої фортеці на місці Олеського замку

Реконструкція першої фортеці на місці Олеського замку

Незважаючи на те, що замків у Львівській області набагато значно менше, ніж у Тернопільській, багато з них збереглося в хорошому стані і пристосовані для прийому туристів. Саме ці пам’ятки увійшли в туристичний маршрут «Золота підкова Львівщини», а саме Олеський замок, Підгорецький замок, Золочівський замок, Свіржський замок, скельна фортеця Тустань в селі Урич. Слід сказати, що всі пам’ятки, віднесені до «Золотої підкови» безумовно варто відвідати, практично всі вони пов’язані з польськими магнатами, королями і оточені чудовими архітектурними комплексами.
Також можна оглянути замки у Поморянах, Старому Селі, Добромилі, Мурованому, форт у Поповичах.

Монастирі Львівської області

Брама Унівської лаври

Брама Унівської лаври

Львівщина цікава для шанувальників церковної архітектури та паломників. Найціквіший монастир – Унівська лавра в Перемишлянському районі. Лавра оточена фортечними стінами. Монастир Св. Герарда (м. Гніздичів) розміщується біля сіл Гніздичив та Кохавино. У селі Підкамінь є природна та археологічна пам’ятка – Чортовий камінь, на якому було язичницьке капище, потім – християнський монастир. На сусідній горі у ХVІІ ст. було зведено оборонний монастир із Вознесенським костелом. Укріплення і монастирські споруди непогано збереглися донині. Неподалік від села Крехів розміщується Крехівський монастир Святого Миколая. Заснували монастир у 1612 році монахи з Києво-Печерської лаври. Первісний монастир був печерним, зараз це так званий камінь Тимоша із гротами за горою Побійною. Однак у середині ХVІІ ст. він був перенесений на сучасне місце, оточений могутніми стінами із баштами, які збереглися донині. У центральній церкві святого Миколая перебувають чудотворні ікони Богородиці Верхратської Святого Миколая.

Дерев’яні храми

Надгробок Ванька Лагодовського, фундатор Унівської лаври

Надгробок Ванька Лагодовського, фундатор Унівської лаври

В області збереглося багато дерев’яних церков, багато з яких є унікальними: П’ятницька церква (1440 року), Святої Параскевії (ХІV століття) в селі Стара Сіль Старосамбірського району; Святого Духа (1502 року) у селі Потелич в Жовківському районі; Святого Пантелеймона (1597 року) у місті Сколе; Воздвиженська церква, храм Святого Юра (ХV-ХVІ століття) у місті Дрогобичі; церква (ХVІІ століття) у місті Буськ; Святотроїцька церква (1702 року) у місті Жовква; Церква святого Миколая (1763 року) у Львові.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *