Трипільське місто біля села Небелівка

План трипільського міста Небелівка

План трипільського міста Небелівка

Біля села Небелівка Новоархангельського району Кіровоградської області було трипільське городище. Його ще називають протомістом, також можна називати містом, оскільки воно мало значні розміри і було оточено частоколом. Розташоване на правому березі ріки Небелівка, лівої притоки ріки Ятрань. За площею (300 гектарів) займає друге місце після поселення Тальянки, площа яких 400 гектарів. В IV тисячолітті до нашої ери це було найбільше місто у Європі, а можливо, й усьому світі.

Площа поселення – 300 гектарів, тут було 1500 будівель, населення складало біля 7 тисяч чоловік. Житла йшли колами (концентричне планування). Тут розкопано двоповерховий трипільський язичницький храм розмірами 20 на 60 метрів. Споруда мала одноповерхову прибудову.

В центральній частині поселення виявлено найдавнішу в світі піч для виплавки металів (горн). Поряд з горном є трипільський глиняний кар’єр. 

Довкола поселення був частокіл висотою біля двох метрів, дерев’яні палі були вкопані в землю на глибину один метр. Всього для того, щоб створити цю стіну було використано біля 30 тисяч дерев’яних колод, які, можливо, були загостреними з верхнього боку. Крім цієї дерев’яної стіни лінію оборони могли складати будівлі, які йшли у два ряди довкола поселення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.