Біля села Небелівка Новоархангельського району Кіровоградської області було трипільське городище. Його ще називають протомістом, також можна називати містом, оскільки воно мало значні розміри і було оточено частоколом. Розташоване на правому березі ріки Небелівка, лівої притоки ріки Ятрань. За площею (300 гектарів) займає друге місце після поселення Тальянки, площа яких 400 гектарів. В IV тисячолітті до нашої ери це було найбільше місто у Європі, а можливо, й усьому світі.
Площа поселення – 300 гектарів, тут було 1500 будівель, населення складало біля 7 тисяч чоловік. Житла йшли колами (концентричне планування). Тут розкопано двоповерховий трипільський язичницький храм розмірами 20 на 60 метрів. Споруда мала одноповерхову прибудову.
В центральній частині поселення виявлено найдавнішу в світі піч для виплавки металів (горн). Поряд з горном є трипільський глиняний кар’єр.
Довкола поселення був частокіл висотою біля двох метрів, дерев’яні палі були вкопані в землю на глибину один метр. Всього для того, щоб створити цю стіну було використано біля 30 тисяч дерев’яних колод, які, можливо, були загостреними з верхнього боку. Крім цієї дерев’яної стіни лінію оборони могли складати будівлі, які йшли у два ряди довкола поселення.