Городище міста Чучин у селі Балико-Щучинка

ПланУ селі Балико-Щучинка Кагарликського району Київської області є городище давньоруського міста Балико-Щучинка. Фортеця знаходиться у 60 кілометрах на південний схід від Києва.

Давньоруське місто Чучин було одним із сторожових пунктів Дніпровської оборонної лінії ХІ століття. Літопис згадує місто Чучин під 1110 роком у зв’язку з нападом половців, які захопили цю фортецю. Місто займало підвищення на правому березі Дніпра (висота пагорбу городища – біля 70 метрів над заплавою ріки). З усіх боків фортеця була захищена крутими схилами і тільки на південному сході вузьким перешийком була з’єднана із загальним плато. Площа міста (дитинець і окольний град) – 6 гектарів. Кожна із цих частин була укріплена валом і ровом. Внизу, 500 метрів на південь від укріплення, на правому березі невеликої ріки, яка впадає в Дніпро, було неукріплене поселення, яке, імовірно, було посадом Чучина.

МакетМісто досліджувала археологічна експедиція під керівництвом В.І.Довженка (1961 – 1962, 1964 – 1966). На території городища виявлені залишки дерев’яних конструкцій валу і фортечної башти (вона була сигнальною), сліди підземного ходу в бік Дніпра (можливо, це був не підземний хід, а вузька балка, своєрідний тунель, який дозволяв непомітно спуститися до ріки), залишки житлових (розкопано 26 жител) і господарських споруд. Знайдені сільськогосподарські знаряддя – лемех, наральник, серпи, коси, ножиці, жорна, сокири, струки, ножі, також було виявлено зброю – бойову сокиру, кистені, наконечники стріл. Було виявлено застібки від книг.

Городище міста Чучин було більшим, ніж сусідні – Ходорівське, яке було розміщене вних по ріці Дніпро, Ульянівське, яке розміщене на відстані від Дніпра, Чучин також був більшим, ніж сусіднє місто Іван. Місто було дніпровським портом. Фортеця охороняла шлях “із варяг у греки”.

Зараз на території фортеці розміщений меморіальний комплекс “Букринський пладцарм”, в цій місцевості в 1943 році закріпилися радянські війська, які переправилися через Дніпро. Внаслідок будівництва цього меморіалу укріплення городища були знищені, залишився невеликий відрізок валу висотой до 4 метрів. Ворота до окольного граду був з південного заходу, з боку яру, до дитинця в’їзд був з південного боку, де у валу є розрив.

На території фортеці виявлено поселення зарубинецької культури (ІІ століття до нашої ери – ІІ століття нашої ери), воно, можливо, було укріпленим.

В компанії Инжпласт можна придбати аппараты для стыковой сварки ПНД труб, поліетиленові труби, електрозварні фітинги, фітинги для ПНТ (поліетилен низького тиску) труб, зварювальне обладнання, труби ПВХ, поліпропіленові труби, з’єднувальну арматуру, чавунні та стальні труби.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.