Замок у селі Старий Гвіздець

Можливе місце розміщення замку

Можливе місце розміщення замку

У селі Старий Гвіздець був замок, можливо були міські укріплення, оскільки населений пункт був у ХVI столітті містом. Біля замку було поселення Гвіздець, яке після того, як замок був зруйнований у 1654 році (очевидно, козаками), було перенесено на нове місце,  село стало називатися Старий Гвіздець.

Вперше село згадується у 1373 році. У цьому році князь Владислав Опольский надав гвіздець руському шляхтичу Ходку Лоєвичу.

У 1375 році Гвіздець згадується ще один раз. З 1416 року власником поселення був руський боярин (і одночасно польський шляхтич) Василь Тептухович.

Замок за одними даними був споруджений в ХV столітті, за іншими даними – в XVI столітті. Швидше за все, укріплення було споруджено в ХV столітті, в ХVI – модернізовано. Замок проіснував до 1654 року.

Битва біля Гвіздця

Битва біля Гвіздця

В XVI столітті власниками Гвіздця були Бучацькі. Власниками села були також Потоцькі, Пузини.

У 1531 році молдавани (волохи) на чолі з Петром Рарешом захопили містечко, замок вони взяли в облогу (замок захопити не вдалося). 19 серпня 1531 року поблизу замку відбулася битва між волохами і поляками (поляки на чолі з гетьманом Тарновським прийшли сюди із Гвіздця), в якій волохи зазнали поразки.

До XVII століття село називалося Гвіздець, перейменування на Старий Гвіздец відбулося, можливо, внаслідок того, що поселення зруйнували і його перенесли на нове місце, на цьому місці зараз є селище міського типу Гвіздець.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.