Замок біля села Мельна

Замок

Замок на австрійській карті 1841 – 1844 років

У селі Мельна Рогатинського району Івано-Франківської області був замок. Село розміщується у 16 кілометрах на північний захід від Рогатина, біля кордону із Львівською областю. В селі є руїни млина та церква.

Супутникова фотографія

Місце розміщення замку на супутниковій фотографії

На австрійській карті 1861 – 1864 років за західній околиці села є напис “замок”. Напис відноситься до споруд, які показані на карті, або є назвою урочища, в якому знаходяться ці споруди. Написом “замок” позначено дві кам’яні споруди (позначені червоним кольором), та дерев’яна огорожа.

На карті фон Міга 1782 року біля моста через ріку позначений прямокутник. У цьому місці сходилося дві дороги. На австрійській карті 1861 – 1864 років на місці прямокутника позначені будинки, тому можливо, прямокутник означав фільварок, на місці якого виник невеликий населений пункт. Можливо, цим прямокутником фон Міг позначив укріплення, тоді він розмістив його не в тому місці, в якому замок був позначений на карті 1861 – 1864 років, хоча те, що цей прямокутник був замком, малоймовірно.

Церква на карті 1861 - 1864 років

Церква на карті 1861 – 1864 років

У шостому томі “Географічного словника Королівства Польського” про Мельну є стаття, в якій село описано детально, однак про замок нічого не написано.

Декілька століть тому в районі села було декілька замків, монастирів і укріплене містечко з Магдебурзьким правом у Нових Стрілищах. Замок у Мельній міг бути мисливським замком, або спорудою, в якій жив поміщик. Споруди могли існувати із середньовічних часів, могли виникнути в ХІХ столітті на місці якогось укріплення, або на новому місці, на якому ніколи не було фортеці. На карті видно, що місце, на якому був замок – це гора недалеко від ріки. На такій місцевості могла бути давньоруська чи пізньосередньовічна фортеця, однак, щоб підтвердити або заперечити наявність фортеці, потрібно провести розвідку на місці, можливо укріплення не збереглися и потрібно проводити археологічні дослідження.

Прямокутник на карті фон Міга 1782 року

Прямокутник на карті фон Міга 1782 року

На карті 1861 – 1864 років позначений храм із дзвінницею, церковне подвір’я оточене огорожею. Можливо, у минулою церква була оборонною. В наш час храм, який позначений на австрйській карті ХІХ століття, оббитий вагонкою, можливо, він дерев’яний. Порус із церквою – дерев’яна дзвінниця. 

Декор на металопластикових віконних рамах KALEIDO WOODEC концерну REHAU відтворює текстуру дерева, колір захищений від вигорання та зовнішніх факторів. Вікна REHAU KALEIDO WOODEC не вимагають спеціального догляду, надійні, зберігають тепло у вашій квартирі або будинку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *