Археологія та історія Івано-Франківська та Тисменицького району

Майдан Шептицького в Івано-Франківського - тут було трипільське поселення

Майдан Шептицького в Івано-Франківського – тут було трипільське поселення

Івано-Франківськ лежить в центрі Тисменицького району. В давнину північ Тисменниччини належав до передмість стародавнього Галича, тут Бистриця впадає в Дністер, тут є цікаві археологічні пам’ятки – монастир і городище, розміщені на скелях в Козаковій Долині.

Місто Івано-Франківськ

Стародавнє підземелля в Івано-Франківську

Стародавнє підземелля в Івано-Франківську

Поселення Івано-Франківськ І голіградської кульутри фракійського гальштату на північно-східній околиці міста, вулиця Хіміків будинки номер 4 і 5, розмір – 100 на 100 метрів.

Поселення Пасічна І трипільської культури, бронзової доби, голіградської культури фракійського гальштату, Київської Русі, 600 метрів на північний захід від АС-2, урочище Ниви, розмір – 150 на 200 метрів.

Поселення Пасічна ІІ пізнього палеоліту, мезоліту, голіградської культури фракійського гальштату, черняхівської культури, Київської Русі, 1,5 кілометра на південний захід від АС-2, урочище ПІдгильниці, розмір – 400 на 100 метрів.

Поселення Пасічна ІІІ пізнього палеоліту, мезоліту, Київської Русі, 0,6 кілометра на південний захід від АС-2, урочище Пасічанське, розмір – 100 на 100 метрів.

Поселення Пасічна ІV пізнього палеоліту, 1,5 кілометра на захід від АС-2, урочище Коло Стрільбища, розмір – 100 на 60 метрів.

Тут був стародавній монастир біля Загвіздя

Тут був стародавній монастир біля Загвіздя

Поблизу Пасічної, в бік Загвіздя у лісі був стародавній монастир, на виїзді з міста – зберігся шанець полігону з валами і ровами.

Село Братківці

Курганний могильник Братківці І комарівської кульутри, північна околиця села, урочище Могила, розмір – один гектар.

Село Вільшаниця

Курганний могильник Вільшаниця І підкарпатської кульутри шнурової кераміки, один кілометр на північ від села, урочище На Барилиці, розмір – три гектари.

Курганний могильник Вільшаниця ІІ підкарпатської культури шнурової кераміки, 0,5 кілометра на схід від села, урочище Кошаківці, розмір – три гектари.

Село Вовчинець

Поселення Вовчинець І пізнього палеоліту, мезоліту, трипільської культури на 1 кілометр на північний схід від села, розмір – 100 на 150 метрів.

Вовчинці - безсніжна зима

Вовчинці – безсніжна зима

Поселення Вовчинець ІІ мезоліту, ранньої бронзи, один кілометр на північний схід від села, розмір – 100 на 100 метрів.

Поселення Вовчинець ІІІ трипільської культури, один кілометр напівнічний схід від села, розмір – 100 на 100 метирів.

Поселення Вовчинець ІV мезоліту, ранньої бронзи, 0,5 кілометра на північ від села, розмір – 100 на 100 метрів.

Поблизу Вовчинців навпроти Ямниці є скельний монастир у заповіднику Козакова Долина.

Село Ганнусівка

Алебастрові скелі у Вовчинцях

Алебастрові скелі у Вовчинцях

Поселення Ганнусівка І пізнього палеоліту, один кілометр на північний схід від села, розмір – 100 на 100 метрів.

Поселення Ганнусівка ІІ середнього палеоліту, пізнього палеоліту, мезоліту один кілометр на схід від села, розмір – 100 на 100 метрів.

Село Довге

Поселення Довге І пізнього палеоліту на південній околиці села, розмір – 100 на 200 метрів.

Поселення Довге ІІ пізнього палеоліту на південній околиці села, розмір – 100 на 60 метрів.

Селище міського типу Єзупіль

Поселення Жовтень І мезоліту, липицької культури 0,5 кілометра на північний схід від селища, урочище Виноград, розмір – 100 на 60 метрів.

Поселення Жовтень ІІ липицької кульутри, на південній околиці селища, розмір – 100 на 50 метрів.

Поселення Жовтень ІІІ мезоліту та Київської Русі на західній околиці селища, розмір – 100 на 100 метрів.

Поселення Жовтень ІV культури лінійно-стрічкової кераміки, трипільської культури, бронзової доби, голіградської культури фракійського гальштату, три кілометри на південь від селила, урочище Селище, розмір – 200 на 300 метрів.

Поселення Жовтень V раннього мезоліту, культури лінійно-стрічкової кераміки, трипільської культури, культури Ноа, голіградської культури фракійського гальштату, два з половиною кілометри на південний схід від селища, урочище Могила, розмір – 150на 200 метрів.

Село Загвіздя

Поселення Загвіздя І підкарпатської культури шнурової кераміки, на північний схід від кар’єру, урочище Мочари, розмір – 100 на 50 метрів.

Поселення Загвіздя ІІ мезоліту, голіградської кульутри фракійського гальшату, культури карпатських курганів, Київської Русі, на північний схід від контори птахофабрики, урочище Загора, розмір – 300 на 100 метрів.

Поселення Загвіздя ІІІ трипільської культури, 0,5 кілометра на захід від села, урочище Угорське, розмір – 150 на 80 метрів.

Поселення Загвіздя ІV мезоліту, один кілометр на північний схід від села, урочище Сільське, розмір – 100 на 100 метрів.

Поселення Загвіздя V голіградської культури фракійського гальштату, 1,2 кілометра на північ від села, урочище Під Інкубатором, розмір – 100 на 300 метрів.

Поселення Загвіздя VІ мезоліту 0,4 кілометра на північ від села, урочище Царинка, розмір – один гектар.

Село Клубівці

Черняхівське поселення І тисячоліття нашої ери, в 1,5 кілометра на північний захід від автостанції в селі Клубівці, вліво від дороги Клубівці – Вільшаниця, на правому березі безіменного потічка, виявлено в 1973 році Л.М.Микитенко.

Курганний могильник Клубівці І невизначеної приналежності, у лісі, на південний схід від села, урочище Пожарниця, розмір – один гектар, висота курганів біля одного метра, діаметр – до 20 метрів.

Поселення Клубівці ІІ бронзової доби, на схід від села, урочище Таборище, розмір – 100 на 200 метрів.

Поселення Клубівці ІІІ ранньої бронзи 1,5 кілометра на північний захід від села, урочище Помірки, розмір – 100 на 80 метрів.

Поселення Клубівці ІV ранньої бронзи на південно-західній окраїні села, розмір – 200 на 400 метрів.

Село Козина

Городище Козина І Київської русі, територія села Пітрич, урочище Городище або Над Хатами, розмір – два гектари.

Курган Козина ІІ невизначеної приналежності, в околицях села, урочище Камене, розмір – 30 на 30 метрів.

Курган Козина ІІІ невизначеної приналежності, в лісі, урочище Задні Стігли, розмір – 30 на 30 метрів.

Поселення Козина ІV ранніх слов’ян та Київської Русі, село Пітрич, урочище Біла Гора, Монастирськ, розмір – 100 на 100 метрів.

Село Марківці

Поселення Марківці І культури лінійно-стрічкової кераміки, трипільської культури, підкарпатської культури шнурової кераміки, голіградської кульутри фракійського гальштату, раннього заліза, східна окраїна села, центральна частина урочища Гора.

Курганний могильник Марківці ІІ культури карпатських курганів, один кілометр на північний захід від села, урочище Зруб, розмір – 2 гектари.

Поселення Марківці ІІІ кульутри карпатських курганів, на північий захід від села, урочище Зруб, розмір 100 на 300 метрів.

Поселення Марківці ІV культури лінійно-стрічкової кераміки, трипільської культури, бронзової доби, культури карпатських курганів, східна окраїна села, урочище Гора.

Поселення Марківці V культури лінійно-стрічкової кераміки, трипільської культури, голіградської кульутри, культури карпатських курганів, східна окраїна села, південний захід урочища Гора, територія цвинтаря, розмір – 150 на 200 метрів.

Поселення Марківці VІ трипільської кульутри, північно-східна окраїна села, розмір – 150 на 200 метрів.

Поселення Марківці VІІ культури лінійно-стрічкової кераміки, трипільської культури, невизначеної культури енеоліту, культури карпатських курганів, на схід від села, урочище Гора (Став), розмір – 200 на 200 метрів.

Поселення Марківці VІІІ трипільської культури, голіградської культури фракійського гальштату, культури карпатських курганів, на північний схід від села, південно-східна частина урочища Гора, розмір – 200 на 200 метрів.

Поселення Марківці ІХ трипільської культури, голіградської культури фракійського гальштату, північно-східна окраїна села, урочище Гора (за Каналом), розмір – 200 на 300 метрів.

Село Одаї (сільрада Марківці)

Поселення Одаї культури лінійно-стрічкової кераміки, трипільської кульутри, голіградської кульутри фракійського гальштату, 2,5 кілометра на південний захід від села, урочище Сухий Став, розмір – 300 на 200 метрів.

Поселення Одаї ІІ трипільської кульутри, 0,3 кілометра на захід від села, урочище Сухий Став, розмір – 100 на 200 метрів.

Поселення Одаї ІІІ голіградської культури, культури карпатських курганів, 0,6 кілометра на захід від села, урочище Загірнякова Хата, розмір – 100 на 200 метрів.

Поселення Одаї ІV голіградської культури, культури карпатських курганів, 0,8 кілометри на захід від села, центральна частина урочища Сухий Став.

Поселення Одаї V трипільської культури, голіградської культури фракійського гальштату, три кілометри на південний захід від села, південно-західна частина урочища Сухий Став, розмір 200 на 300 метрів.

Село Павлівка

Поселення Павлівка І підкарпатської культури шнурової кераміки, 600 метрів на північний захід від села, урочище Плоски, розмір – 100 на 150 метрів.

Поселення Павлівка ІІ мезоліту, неоліту, 800 метрів на північний захід від села, південно-західна частина урочища Каміне, розмір – 100 на 200 метрів.

Поселення Павлівка ІІІ неоліту, один кілометр на захід від села, розмір – 100 на 150 метрів.

Поселення Павлівка ІV пізнього палеоліту, культури лінійно-стрічкової кераміки, південно-східна частина урочища Камінне, розмір – 100 на 150 метрів.

Село Підлужжя

Поселення Підлужжя І пізнього палеоліту, голіградської культури фракійського гальштату, між селами, урочище Камінь, розмір – 100 на 100 метрів.

Поселення Підлужжя ІІ пізнього палеоліту, трипільської культури, голіградської культури фракійського гальштату, черняхівської культури на західній окраїні села, урочище Над Гумнищем, розмрі – 100 на 200 метрів.

Поселення Підлужжя ІІІ пізнього палеоліту, голіградської культури фракійського гальштату, черняхівської культури, Київської Русі на північно-західній окраїні села, урочище Гора, розмір – 100 на 150 метрів.

Поселення Підлужжя ІV ранньої бронзи на східній окраїні села, урочище Смолевій або Глинне, розмір – 100 на 100 метрів.

Поселення Підлужжя V пізнього палеоліту, на північ від села, урочище Колодіївська Дорога, розмір – 100 на 60 метрів.

Село Підпечери

Поселення Підпечери І Київської Русі на східній окраїні села, урочище Дубіївка, розмір – 100 на 150 метрів.

Поселення Підпечери ІІ Київської Русі, 0,5 кілометрів на схід від села, урочище Склеповий, розмір – 100 на 60 метрів.

Поселення і курганний могильник Підпечери ІІІ поселення мезоліту, кургани невизначеної приналежності, два кілометра на північний схід від села, урочище Лози і Зрубок, розмір – 50 на 50 метрів.

Курганний могильник Підпечери ІV невизначеної приналежності, північно-східна окраїна села, урочище Беднарівка, розмір – 1 гектар.

Село Пітрич (частина села Козина)

Городище розташоване в урочищі «Над хатами», на вершині горба, над берегом Дністра і обведене підковоподібної форми валом. Вал понищений траншеями.

 Село Побережжя

Поселення Побережжя І. Фундаменти Борисоглібської ротонди. Виявлено скульптурні, архітектурні деталі, шматки свинцевої бляхи і плитки з вимостки підлоги. Тут був укріплений монастир або боярський замок, три кілометри на захід від села, урочище Мурованка, розмір – 300 на 200 метрів.

Поселення Побережжя ІІ Київської Русі на південь від села, урочище Під Горою, розмір – 100 на 20 метрів.

На території Побережжя зібрано керамічний матеріал часів Давньої Русі.

Село Пшеничники

Курганний могильник Пшеничники І невизначеної приналежності, північно-східна окраїна села, урочище Діброва, розмір – 3 гектари.

Поселення Пшеничники ІІ пізнього палеоліту та мезоліту 0,5 кілометрів на схід від села, урочище Погоня, розмір – 100 на 100 метрів.

Село Рошнів

Поселення Рошнів І пізнього палеоліту, центр села, урочище Цвинтар, розмір – 100 на 80 метрів.

Поселення Рошнів ІІ пізнього палеоліту на південний захід від села, урочище Узвень, розмір – 100 на 100 метрів.

Поселення Рошнів ІІІ пізнього палеоліту, один кілометр на південний захід від села, урочище Горби або Могилки, розмір – 100 на 200 метрів.

Поселення Рошнів ІV пізнього палеоліту на північно-західній окраїні села, ріка Гнила, урочище Устя (очевидно цієї ріки), розмір – 100 на 100 метрів.

Курганний могильник Рошнів V невизначеної приналежності, у лісі, урочище Лісок, розмір – два гектари.

Село Сілець

Городище Сілець І. Городище давньоруського часу на північний захід від села в урочищі Камінне, неподалік від шосе Івано-Франківськ – Галич. Городище з напільного боку укріплене двома лініями валів, розмір – один гектар.

Курган Сілець ІІ невизначеної приналежності, на північний захід від села, урочище Городище, розмір – 30 на 30 метрів.

Курган Сілець ІІІ невизначеної приналежності, на північний захід від села, урочище Городище, розмір – 30 на 30 метрів.

Курганний могильнк Сілець ІV невизначеної приналежності, на північний захід від села, урочище Кут, розмір – один гектар.

Курган Сілець V невизначеної приналежності, на північ від села, урочище Сілецькі Лази, розмір – 30 на 30 метрів.

Поселення Сілець VІ трипільської культури, на південний схід від села, скала Монастир, урочище Ліс-Бійне, розмір – півтори гектари.

Курганний могильник Сілець VІІ невизначеної приналежності, у лісі, урочище Ліс Бійне, розмір – три гектари.

Село Слобідка

Поселення Слобідка І трипільської кульутри, підкарпатської кульутри шнурової кераміки, 1,5 кілометри на південь від села, урочище Крижовати, розмір – 100 на 100 метрів.

Поселення Слобідка ІІ культури лінійно-стрічкової кераміки, трипільської кульутри, 1,5 кілометри на південь від села, урочище Будинчище, розмір – 150 на 150 метрів.

Курганний могильник Слобідка ІІІ раннього заліза 0,6 кілометри на північ від села, урочище Могилки, розмір – 1 гектар.

Курганний могильник Слобідка ІV голіградської культури фракійського гальштату, 1,5 кілометри на північ від села, урочище Горбки, розмір – один гектар.

Село Старі Кривотули

Поселення Старі Кривотули І трипільської культури, голіградської культури фракійського гальштату, один кілометр на південь від села, урочище Острови, розмір – 200 на 200 метрів.

Поселення Старі Кривотули ІІ голіградської культури фракійського гальштату, 0,5 кілометри на південь від села, урочище Цвинтар, розмір – 200 на 200 метрів.

Село Старий Лисець, місцевість навпроти села Стебник

Поселення і городище Старий Лисець І Городище на границі с селом Невочин, фактично це городище – на околиці села Старий Лисець на пагорбі під назвою Городище біля дачного масиву, південно-західна окраїна села. Трипільська культура, підкарпатська культура шнурової кераміки, Київська Русь, розмір – два гектари.

Село Стриганці

Поселення Стриганці І пізнього палеоліту, південно-східна окраїна села, розмір – 100 на 50 метрів.

Поселення Стриганці ІІ трипільської культури, 0,5 кілометри на південь від села, розмір – 100 на 50 метрів.

Майстерня Стриганці ІІІ трипільської культури, східна

Курганний могильник Стриганці ІV підкарпатської культури шнурової кераміки, в околицях села, урочище Могилки, розмір – один гектар.

Село Підпечери

Давньоруське поселення розміщене в 1 кілометрі на схід від Підпечер, в урочищі Дубіївка, на правому невисокому березі ріки Ворона. Інше давньоруське поселення розташоване в 0,5 кілометра на схід від села, на правому березі ріки Ворона.

Місто Тисмениця

На узгір’ї над рікою Стримба в урочищі Городище – сліди городища. Це урочище ще називається Глинище або Глинне, оскільки гора частково зруйнована глиняним кар’єром. Пагорб знаходиться при виїзді з Тисмениці біля знаку «Тисмениця», якщо їхати на Коломию. Тисмениця згадується в літописі у 1143 році.

Поселення Тисмениця І Київської Русі, урочище Лупенище, розмір – 200 на 150 метрів.

Курганний могильник Тисмениця ІІ невизначеної приналежності, розмір – 150 на 150 метрів.

Поселення Тисмениця ІІІ пізнього палеоліту, раннього мезоліту, бронзової доби 5 кілометрів на північ від міста, урочище Могила.

Поселення Тисмениця ІV пізнього палеоліту, раннього мезоліту, урочище Ставище і Дубіївка, розмір – 100 на 150 метрів.

Поселення Тисмениця V ранньої бронзи, урочище Кошари, розмір – 100 на 150 метрів.

Поселення Тисмениця VІ пізнього палеоліту, мезоліту, неоліту, один кілометр на північ від міста, урочище Склепи, розмір – 100 на 150 метрів.

Поселення Тисмениця VІІ пізнього палеоліту, раннього заліза, один кілометр на схід від міста, розмір – 100 на 100 метрів.

Поселення Тисмениця VІІІ пізнього палеоліту, раннього заліза, Київської Русі, 1,5 на схід від міста, розмір – 100 на 150 метрів.

Поселення Тисмениця ІХ пізнього палеоліту, мезоліту, 1,5 кілометрів на схід від міста, розмір – 100 на 100 метрів.

Поселення Тисмениця Х пізнього палеоліту, мезоліту, бронзової доби, два кілометра на північний схід від міста, розмір – 100 на 200 метрів.

Поселення Тисмениця ХІ мезоліту, бронзової доби, один кілометр на північний захід від міста, розмір – 100 на 100 метрів.

Поселення Тисмениця ХІІ неоліту, раннього заліза, 1,5 кілометра на північний схід від міста, розмір – 100 на 150 метрів.

Поселення Тисмениця ХІІІ мезоліту, бронзової доби, голіградської культури фракійського гальштату, Київської Русі, два кілометри на південний схід від міста, розмір – 200 на 250 метрів.

Поселення Тисмениця ХІV мезоліту, енеоліту, урочище Дубники, розмір – 100 на 100 метрів.

Поселення Тисмениця ХV пізнього палеоліту, культури карпатських курганів, розмір – 100 на 200 метрів.

Поселення Тисмениця ХVІ мезоліту, голіградської культури фракійського гальштату, урочище Лани, розмір – 100 на 200 метрів.

Курган Тязів І невизначеної приналежності, в околицях села, урочище Турецький Вивіз 30 на 30 метрів.

Село Угринів

Послення Угринів І підкарпатської культури шнурової кераміки, 300 метрів на північ від села, урочище Ютринь, розмір – 100 на 200 метрів.

Поселення Угринів ІІ бронзової доби, південно-західна окраїна села, садиба Я.М.Галько, урочище Панські Лани, розмір 100 на 100 метрів.

Поселення Угринів ІІІ бронзової доби, південна окраїна села, урочище Ключі, розмір – 100 на 150 метрів.

Поселення Угринів ІV бронзової доби в центральній частині села, урочище Коло Церкви, розмір – 100 на 50 метрів.

Поселення Угринів V бронзової доби в центральній частині села, розмір – 100 на 200 метрів.

Поселення Угринів VІ голіградської культури фракійського гальштату, північна окраїна села, урочище Аптека, розмір – один гектар.

Поселення Угринів VІІ бронзової доби та Київської Русі, південна окраїна села, Садиба Мороз, розмір – 100 на 100 метрів.

Поселення Угринів VІІІ мезоліту, культури Ноа, голіградської культури фракійського гальштату, раннього заліза, липицької Культури, східна окраїна села, урочище Школа № 1, розмір – 200 на 400 метрів.

Поселення Угринів ІХ бронзової доби, липицької культури, східна окраїна села, садиба С.Стронцицького, урочище Парцеляція, розмір – 100 на 200 метрів.

Поселення Угринів Х раннього заліза, на північний схід від села, урочище Залізнична станція Угринів, розмір – 100 на 150 метрів.

Село Узин

Скарб Узин І культури Ноа, урочище Кар’єр.

Село Хом’яківка

Поселення Хом’яківка І культури гребінцево-накольчастої кераміки, трипільської культури, голіградської культури фракійського гальштату, раннього заліза, на північ від села, урочище Городище, розмір – два гектари.

Поселення Хом’яківка ІІ трипільської культури, один кілометр на схід від села, урочище Кар’єр Цегельні, розмір – 100 на 150 метрів.

Курганний могильник Хом’яківка ІІІ культури карпатських курганів, два кілометри на північний захід від села, урочище Мокрець, розмір – один гектар.

Село Черніїв

Скарб палестинських, арабських, римських і візантійських монет. В.В.Кропоткін подає цю знахідку як «сумнівну», місце зберігання невідоме.

Курганний могильник Черніїв І підкарпатської кульутри шнурової кераміки, східна окраїна села, урочище Могили, розмір – один гектар.

Село Чорнолізці

Поселення Чорнолізці І трипільської культури, підкарпатської культури шнурової кераміки, північно-східна окраїна села, урочище Ставище, розмір – один гектар.

Поселення Чорнолізці ІІ культури карпатських курганів, північно-західна окраїна села, урочище За Млин або Сосни, розмір – 1,5 гектари.

Поселення Чорнолізці ІІІ культури карпатських курганів на північній окраїні села, урочище Вертеби, розмір – 1,5 гектари.

Село Ямниця

Курганний могильник Ямниця І невизначеної приналежності, західна окраїна села, урочище Могилки, розмір – два гектари.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.