Галичина могила в Крилосі

Галичина могила в Крилосі

Галичина могила в Крилосі

Галичина могила відігравала дуже важливу роль в історії Галичина, стати галицьким князем в літописах описується фразою “посидіти на Галичиній могилі”. Літописець обіцяє детальніше розповісти про цю могилу, однак свою обіцянку не виконує, очевично завадили якійсь обставини.

Галичина могила

Вид на Вікторів з Галичиної могили

Вид на Вікторів з Галичиної могили

Вважається, що в Галичиній могилі похований правитель-воїн, який був засновником Галича. Хоча розкопки показали, що люди на Крилоській горі жили ще з кам’яного віку, центром військово-політичної організації Галич став у ІХ столітті. До ІХ – Х століття відноситься воїнське поховання, в Галичиній могилі, в якому знайшли спалений човен, зброю та золоту фольгу, яка вкривала щит воїна. Цікаво, що розкопки на Галичиній могилі велися з ХІХ століття, але саме поховання знайшли в 90-х роках ХХ століття.

Поховання було дуже зруйноване, оскільки Галичина могила була розораною (звичайно, на місцевості було видно, що це курган, однак він був дуже розплитий на місцевості). Також на місці Галичиної могили були кургани Першої світової війни.

Вид на Підгороддя Крилоса і ліс Діброва з крилоської хресної дороги

Вид на Підгороддя Крилоса і ліс Діброва з крилоської хресної дороги

Після розкопок Галичину могилу залили бетоном, всередині зробили музеєфіковане приміщення, де відновили поховання сучасними матеріалами, насипали курганний пагорб і зробили вхідні двері – справжній музей. Щоправда в нього можна зайти тільки з працівником, за екскурсію в Галичину могилу потрібно запитувати в історичному музеї Крилоса.

Від Галичиної могили відкривається красивий вид на ліс Діброва, який тягнеться до ріки Лімниця та на пагорб у Вікторові, на якому зараз стоїть церква, а в минулому був печерний давньоруський монастир. Внизу тече ріка Луква, яка була осередком галицького підгороддя, ця частина Крилоса зараз так і називається – Підгороддя. За Луковою було торговище, а також храми, будинки, укріплені і неукріплені боярські садиби. Галичина могила оточена парканом, однак ніхто не заперечує, якщо на неї вилізти, однак потрібно це робити обережно, оскільки після після насипання штучного насипу схили стали дуже стрімкими.

Хресна дорога в Крилосі і крилоський яблуневий сад

Головний хрест крилоської хресної дороги та Успенська церква

Головний хрест крилоської хресної дороги та Успенська церква

Якщо йти від Галичиної могили вниз, ми потрапляємо на крайній невисокий вал, його невелика висота зумовлюється, що далі йде урвище в сторону ріки Лукви. Якщо піти стежкою направо, ми потрапляємо на вал Дитинця Галича, він подвійний, зроблений на основі природнього яру і досягає в окремих місцях двадцятиметрової висоти. Важко уявити, яку висоту він мав у давні часи. Далі – хресна дорога, яка зараз облагороджена, тут поставлені хрести з табличками, кожен з яких означає певну станцію хрестної дороги. Нещодавно підвели освітлення. Крилос як сакральний центр розвивається.

Тут же починається сад з чудовими яблуками, який тягнеться на великій площі аж до Успенської церкви. Через те, що сад старий і площа облагороджується для проведення Крилоської прощі, він удвічі порідів, хоча плодових дерев тут ще достатньо. На самій хресній дорозі є одна яблуня сорту білий налив, які достигають до середині липня, решту сортів більш пізні.

Щоб багато подорожувати, потрібно бути у хорошй фізичній формі. Підтримувати форму вам допоможуть лавки для пресу та лавки для жиму штанги mega-turnik.com.ua.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.