Археологія та стародавня історія Володимир-Волинського району

Собор Успіння Пресвятої Богородиці 12 століття у Володимирі-Волинському

Собор Успіння Пресвятої Богородиці 12 століття у Володимирі-Волинському

Володимир-Волинський район Волинської області містить стародавню столицю Волині і навіть Галицько-Волинського князівства – городище Володимира із собором Успіння Пресвятої Богородиці 12 століття. Також тут є Зимненський монастир-фортеця. Дуже багато різних пам’яток, насамперед давньоруських.

Археологія та стародавня історія Володимир-Волинського району

Село Вигаданка

Випадкові давньоруські знахідки виявлені в руслі ріки Західний Буг. В 1931 році знайдено залізний меч, без рукоятки, залізний шолом з людським черепом, куски кольчуги і бронзову пряжку. Знахідки були передані у колишній музей НТШ.

Село Видранка (місто Устилуг)

Давньоруське городище розташоване в урочищі Колода. Тут знаходиться кругле городище, оточене концентричним ровами і валами. Обстежене О.Цинкаловським у 30-х роках ХХ столітті.

Місто Володимир Волинський

Давньоруський храм у Володимир-Волинському

Давньоруський храм у Володимир-Волинському

Літописне місто Володимир (Владимир) Х – ХІІІ столітті, розташоване над рікою Луг і її притоками Смочею і Рижовцем. Збереглися сліди валів, шести стовповий Успенський собор, сліди інших монументальних споруд. Зібрано багатий підйомний матеріал, численні розрізнені поховання. Детальне обстеження провів О.М.Цинкаловський. Матеріал в Луцькому та Володимир-Волинському краєзнавчих музеях.

Село Заболоття

Давньоруське городище розташоване на заболочених лугах. Обстежене О.Цинкаловським у 30-х роках ХХ століття.

Село Зимне

Башта Зимненського монастиря

Башта Зимненського монастиря

В урочищі городище на високому мисі ріки Луги, лівий берег – поселення лійчастого посуду, де виявлено мальований посуд трипільської культури, завезений сюди шляхом торгівлі. Зимне ІІ – поселення пізнього етапу трипільської культури, розвідував Г.В.Охріменко.

Слов’янське городище розташоване в урочищі «Городище» на північно-західній околиці села. Його розкопки провели Ю.М.Захарук, В.В.Ауліх. Мисове городище укріплене дерево-земляними конструкціями, в тому числі частоколом і будинком типу «житлової стіни». Знайдено масивний ранньослов’янський керамічний матеріал, а також численні вироби з заліза, бронзи та срібла, які датують пам’ятку VІ – VІІ століттями нашої ери.

Мури монастиря у Зимному

Мури монастиря у Зимному

Давньоруський курганний могильник знаходився в уже неіснуючому вже лісі Липина. Нараховував близько 500 насипів, із яких досліджено 5. Кістяки лежали у неглибоких ямах на спині, орієнтовані головою на захід. Зараз могильник розораний. Досілдження проводилися в 1886 році, стан збереження пам’ятки перевірив в 1964 році.

Монастирський храм у Зимному

Монастирський храм у Зимному

Давньоруське житло-напівземлянка досліджена в урочищі Городище, на північно-західній околиці села. Під час розкопок ранньослов’янського городища виявлено напівземлянкове житло ІХ – Х століть. Розкопки проводив В.В.Ауліх у 1959 році.

В Зимному є жіночий монастир-фортеця – Святогорський Успенський Зимненський ставропігійський монастр.

Село Зоря (колишня назва Пузів)

Випадкові давньоруські знахідки – в урочищі Селисько. На поверхні знайдено залізні знаряддя, зброю та керамічні фрагменти. Обстеження провів О.Цинкаловський у 30-х роках ХХ століття.

Село Ізов

Паломництво у Зимненському монастирі

Паломництво у Зимненському монастирі

Давньоруське городище розташоване над Західним Бугом. Збереглася тільки підвищена частина, де добре помітні вали й рови. Наявний культурний шар з археологічним матеріалом. Обстежене у 1931 – 1933 роках О.Цинкаловським.

Село Лежниця

Слов’янське поселення розташоване в 0,5 кілометрах на південний захід від Лежниці, в урочищі Чуб, на миловидному виступі високого правого берега ріки Західний Буг. М.А.Пелещишиним при шурфуванні багатошарової пам’ятки виділено шар з ліпною слов’янською керамікою.

Село Микуличі

Випадкові знахідки давньоруського періоду. Біля млина знайдено керамічні фрагменти, кам’яну кулю і брусок. Знахідки зберігалися в музеї НТШ.

Село Новосілки

Давньоруський курганний могильник розташований на узгір’ї, на південний захід від села. Могильник займав площу три гектари, розкопано 58 курганів. Розкопки провів В.Олехнович.

Село Пархоменково

Слов’янське поселення розташовано на пологому корінному березі ріки Західний Буг, на відстані одного кілометра від північно-західної околиці села, в 400 метрах від правого берега струмка Лужок. І.Р.Михальчишини в 1974 році зібрано уламки ліпної кераміки.

Село Тростянка

На острові серед мочарів на березі ріки Західний Буг знаходиться городище з керамічним матеріалом давньоруського часу, обстежене О.Цинкаловським у 30-х роках ХХ століття.

Місто Устилуг

На березі Західного Бугу знаходиться городище чотирикутної форми, з добре збереженими валами і ровами та культурним шаром давньоруського часу. Обстеження провів О.Цинкаловський у 30-х роках ХХ століття.

На високому горбі на правому березі ріки Західний Буг знаходиться городище ХVІ століття неправильної форми, розміром 100 на 70 метрів, оточене по периметру валом, археологічний матеріал Х – ХVІ століття. Обстеження провів в 1963 році П.О.Раппопорт.

Село Фалемичі

Випадкові знахідки – в урочищі Селиська знайдено давньоруський керамічний матеріал, вироби із заліза, бронзи й кості. Обстежено О.Цинкаловським у 30-і роки ХХ століття.

Село Хобултова

Випадкові знахідки давньоруського часу. В урочищі Корчунок знайдені залізна булава і уламки кераміки. Обстеження провів у 30-х роках ХХ століття О.Цинкаловський.

Село Черчичі

Давньоруське селище. На території села зібрано керамічний матеріал часів Давньої Русі. Обстеження провів З.Залеській.

Село Янковичі

Випадкові давньоруські знахідки. В урочищі Боярське Стійло знайдено уламки кераміки, скляну посудину і залізні цвяхи.

Читайте ще Археологія Луцького району.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.