Археологія та стародавня історія Сокальського району

Городище літописного міста Белз

Городище літописного міста Белз

У Сокальському районі Львівської області є літописне місто Белз, згадане у літописі в 1030 році. Це була столиця Белзького князівства. Давньоруських городищ та поселень у районі дуже багато, а також багато пам’яток більш давніх часів.

Місто Белз

Стародавнє зображення міста Белз

Стародавнє зображення міста Белз

На південно-східній околиці Белза, на березі ріки Солокія – поселення культури лійчастого посуду. В урочищі Замочок, між старим і новим річищем ріки Солокія – городище давньоруського міста Белза, столиці удільного князівства, яке вперше згадане в літописі в 1030 році, проводилися археологічні дослідження, пам’ятка до нас дійшла у зруйнованому стані. Урочище Клименщина – на підвищенні серед болота – монастирище та монастирське кладовище ХІ – ХІІІ століть, проводилися розкопки. Урочище Монастирище – на північний захід від міста Белз, на острові серед болота – давньоруський могильник ХІ – ХІІІ століття, частково розкопаний археологами. Урочище Гора – чотириста метрів від східної околиці міста, на горбі, який оточений з трьох сторін болотом правого берега ріки Солокія, на території кладовища – мезолітична стоянка та поселення раннього залізного віку, пам’ятка частково зруйнована.

Село Бендюга

В селі Бендюга, по дорозі до Сокаля – грунтове поховання з тіло спаленням в урні пшеворської культури, проводилися розкопки, пам’ятка зруйнована. Півкілометра на північних схід від Бендюг, на правому березі ріки Західний Буг, біля ДОТа – поселення пшеворської культури, територія зруйнована.

Село Борове

Півкілометра від північно-східної околиці Борового, на правому березі ріки Желдець (біля її впадіння в ріку Рату), біля моста, на піщаній дюні – мезолітична стоянка, територія зруйнована.

Село Бояничі

На околиці Боянич – пізньопалеолітична стоянка, культурний шар зберігся погано.

Село Бутини

Південна околиця Бутинів, на мису правого корінного берега ріки Рата, під лісом – поселення раннього залізного віку, пам’ятка частково зруйнована. На піщаному підвищенні серед болота між правим берегом ріки Біла і правим берегом ріки Рата і меліоративним каналом, біля крайніх хатів – поселення бронзового віку, культурний шар зберігся погано.

Село Бані

В селі Банів, в урочищі Щирець, на території неіснуючого тепер села Гора, на піщаній дюні – поселення лендельської культури із зруйнованим культурним шаром.

Село Варяж

В селі Варяж в урочищі Городище Варязьке – грунтове поховання з тілоспаленням в урні лужицької культури, пам’ятка зруйнована. Назва урочища говорить про те, що тут було давньоруське городище. Мис правого берега ріки Варенжанки біля державного кордону (стрільбище) – поселення поморської культури, частково зруйноване. На мисі високого лівого берега ріки Варенижанки біля державного кордону – поселення культури шнурової кераміки. На мисі лівого берега ріки Варенжанки з крутими схилами, у місці, де мис перерізаний дорогою до застави, на місці єврейського кладовища – поселення раннього залізного віку та давньоруського часу, частково зруйноване.

Місто Великі Мости

Три кілометри на південь від міста Великі Мости, праворуч дороги на Боянець, на межі Сокальського і Жовківського районів, на правому березі струмка – поселення комарівської культури із неповністю збереженим культурним шаром. Урочище Заготльон, на лівому високому березі ріки Рата, праворуч дороги на Волицю – поселення бронзового віку, культурний шар зберігся не у всіх місцях. Урочище Лужок – біля центру міста, територія теплиць, мис між лівим берегом струмка і правим берегом  ріки Рата – поселення комарівської культури, територія зруйнована, проводилися археологічні дослідження. Північно-східна околиця міста Великі мости, на території пісковикового кар’єру, на лівому високому березі ріки Рати – поселення комарівської культури, біля крайньої хати – поселення культури лійчастого посуду, територія поселення зруйнована. П’ятсот метрів від північно-східної околиці міста, двісті метрів від лівого берега ріки Рата, на піщаній дюні між двома струмками – мезолітична стояна, та також поселення бронзового віку та давньоруського часу, культурний шар не дійшов у первісному вигляді.

Село Вільхове

Середня частина Вільхового, на подвір’ї Саламанчука – кам’яна гробниця культури кулястих амфор, проводилися розкопки. В урочищі За гумном – поселення культури шнурової кераміки, грунтовий могильник з тілоспаленням і тілопокладенням лужицької культури, грунтове поховання з тілоспаленням поморської культури, проводилися наукові дослідження. Біля колгоспної ферми, на мисі лівого берега ріки Західний Буг – поселення скіфського періоду.

Село Волиця

В селі Волиця, в урочищі Острови, на мису з крутими схилами правого берега ріки Рата і лівого берега ріки Свиня – поселення раннього залізного віку, культурний шар не дійшов у первісному стані. Хутір пісок, урочище Острови, на мису з крутими схилами ріки Рата і правого берега ріки Свиня, на території Піщаного кар’єру –з поселення культури лійчастого посуду та раннього залізного віку, проводилися археологічні розкопки, пам’ятка зруйнована.

Село Воловин

В селі Воловин, в урочищі Старе село, на піскових дюнах на березі ріки Західний Буг – поселення культури шнурової кераміки. На південній околиці Воловина, на пісковій дюні – поселення скіфського періоду VІІ – VІ століть до нашої ери.

Село Глухів

Вісімсот метрів на північний схід від Глухова, на пісковій дюні посеред болота, яка оточена меліоративними каналами – енеолітичне поселення із зруйнованим культурним шаром. Півкілометра на південь від шахти і південно-західної околиці Глухова, на піщаному мису між двома меліоративними каналами – поселення бронзового віку, культурний шар сильно зруйнований.

Село Гора

На території села Гора – давньоруське селище.

Село Городиловичі

На горбі біля Городилович біля старої дзвінниці – давньоруське городище ХІ – ХІІІ століття.

Село Двірці

В селі Двірці на високому лівому березі ріки Рата, біля церкви – давньоруське поселення ХІ – ХІІІ століття. На мису лівого берега ріки Рата, праворуч дороги на Заріку – поселення бронзового віку, територія поселення частково зруйнована. На околицях Двірців знаходили римські монети.

Село Дібровка

На північно-східній околиці Дібровки, на мису правого високого берега ріки Ваненжанки – поселення культури лійчастого посуду, поморської культури та давньоруського періоду. Урочище Завалля, на північній околиці села Дібровка, на мису правого крутого берега ріки Варенжанки – поселення культури шнурової кераміки.

Село Добрячин

Північна околиця Добрячина, в урочищі Будькове гніздо, праворуч шосейної дороги на Сокаль, на мису лівого корінного берега ріки Західний Буг, з півночі обмеженим руслом струмка – поселення культури лійчастого посуду, культури шнурової кераміки, давньоруського періоду Х століття, культурний шар не повністю у первісному стані. Урочище Макарів горб, чотириста метрів від північно-східної околиці села, піщана дюна серед болота лівого берега ріки Західний Буг – поселення лендельської культури та скіфського періоду, археологи проводили дослідження.

Село Домашів

Два з половиною кілометрів на північ від Домашева, в урочищі Бірок, на правому березі ріки Солокія, на пісковій дюні – поселення культури лійчастого посуду, територія поселення поруйнована.

Село Дружелюбівка

В селі Дружелюбівка, в урочищі Обліг, на мису високого крутого правого берега ріки Варенжанка – поселення культури лійчастого посуду, територія частково зруйнована. На південь від урочища Олбіг, поблизу ставка, на мису правого берега ріки Варенжанка – поселення раннього залізного віку. На околиці Дружелюбівки – грунтове поховання культури лійчастого посуду, досліджене археологами.

Село Завишень

В селі Завишень на підвищенні між лівим берегом ріки Західний Буг та ріки Вишня – поселення скіфського періоду та даньоруського часу ІХ – ХІ століть. На південній околиці села Завишень, на високому лівому березі ріки Західний Буг – поселення раннього залізного віку та черняхівської культури.

Село Зубків

Один кілометр на захід від Зубкова, на останці в заплаві лівого берега ріки Білий Стік – поховання лендельської культури і поселення тшинецької культури, проводилися археологічні дослідження.

Село Ільковичі

На околиці Ільковичів – стоянка пізнього палеоліту, стратиграфія культурого шару порушена. На правому похилому березі ріки Західний Буг, біля кар’єру – давньоруське селище ІХ – ХІ століття. На території села Ільковичі, біля млина – знахідка скарбу крем’яних пластин культури лійчастого посуду.

Село Корчівка

П’ятсот метрів від південно-західної околиці села, піщана дюна серед болота між правим берегом ріки Солокія і меліоративним каналом – поселення раннього залізного віку із зруйнованим культурним шаром. Один кілометр на захід від Корчівки, під лісом, на мису болота правого берега ріки Солокія – поселення пшеворської культури.

Село Куличків

Два кілометри на південний захід від Куличкова, в урочищі Бутини, між лівим берегом ріки Болотня та каналом, на піщаній дюні серед болота – поселення комарівської культури, територія пам’ятки частково зруйнована. Урочище Озіра, два кілометри на південний захід від села, на мису лівого корінного берега ріки Болотня, між двома каналами, в лісі – давньоруське поселення ХІІ століття. Урочище Лучки, два кілометри на південний захід від села, чотириста метрів від лівого берега ріки Болотня, на піщаній дюні – енеолітичне поселення та поселення давньоруського часу Х – ХІ століття, культурний шар частково перемішаний.

Село Лучиці

В селі Лучиці, в урочищі Коло муловиці, на схилі берега ставка – поселення черняхівської культури і знахідка скарбу римських динаріїв ІІ століття (біля 1000 штук).

Село Низи

Півкілометра від північно-західної околиці села, в урочищі На пісках, дві піщані дюни серед торфового болота правого берега ріки Солокія – комарівське поселення із зруйнованим культурним шаром. Один кілометр двісті метрів на північний захід від села Низи, на низькому правому березі ріки Солокія – поселення культури шнурової кераміки, культурний шар перемішаний. Один кілометр чотириста метрів на північний захід від села Низи, на високому правому березі ріки Солокія, який перерізаний меліоративним каналом – поселення кінця мідно-кам’яного – початку бронзового віку, культурний шар у деяких місцях зруйнований.

Село Острів

Південно-західна околиця села Острів, на лівому березі ріки Солокія, біля шлюза – давньоруське поселення Х століття. В урочищі Глухівське поле, на правому березі ріки Солокія, на горбі – поселення раннього залізного віку та давньоруське селище ХІ століття. Сімсот метрів від південно-східної околиці села, на лівому березі струмка, на овальному підвищені лівого берега ріки Солокія, яке перерізане меліоративним каналом – поселення поморської культури та давньоруського часу ХІ століття. На території села Острів – грунтове поховання культури шнурової кераміки, проводилися археологічні дослідження.

Село Пісочне

На північній околиці Пісочного на лівому березі ріки Західний Буг, піщаний кар’єр – поселення культури шнурової кераміки, територія зруйнована. На північній околиці села Пісочне, на лівому березі ріки Західний Буг з крутими схилами, в місці повороту русла річки на північ – поселення раннього залізного віку, територія якого частково зруйнована. На північній околиці села Пісочне, на трьох піщаних дюнах, що витягнулися ланцюжком вздовж лівого берега ріки Західний Буг – поселення раннього залізного віку.

Село Поториця

В селі Поториця, на високому правому березі ріки Західний Буг – поселення культури лійчастого посуду, шнурової кераміки, вельбарської культури та давньоруського періоду ІХ – ХІІ століть, це багатошарове поселення досліджували археологи. Урочище Звіринець – виявлені два поселення. Одне розташоване в заплаві правого берега ріки Західний Бг, датується скіфським періодом VІІ століттям до нашої ери та давньоруським часом ХІІ – ХІІІ століть. Друге поселення розміщується на горбі над заплавою річки – стжижовська, липицька, вельбарська культура, ранньослов’янського часу VІ – ІХ століть та давньоруського періоду ХІ – ХІІ століть, проводилися археологічні розкопки. Урочище Звіринець, пагорб над заплавою правого берега ріки Західний Буг – могильник скіфського періоду, проводилися розкопки.

Село Свитязів

В селі Свитязів, в урочищі На світанку – поселення культури шнурової кераміки, комарівської культури, скіфського періоду, пшеворської культури, тут проводилися розкопки. Урочище На піснеську. На південь від колгоспної ферми, в колгоспному саду, на південно-західному схилі берега ріки Карбівка – поселення черняхівської культури. Двісті метрів від південної околиці села, на схилі правого берега ріки Карбівка, на городах – давньоруське селище ХІ – ХІІІ століть. На території колгоспного саду, на лівому березі ріка Річка – поселення скіфського періоду VІІ – VІ століть до нашої ери, досліджувалося археологами.

Село Сілець

Один кілометр на південь від Сільця, триста метрів праворуч шосейної дороги на Великі Мости, на лівому березі ріки Болотня, на дюні серед болота – поселення культури шнурової кераміки, комарівської культури та давньоруського часу ІХ – Х століття, територія поруйнована.

Село Скоморохи

На полі біля села Скоморохи виявлено грунтове поховання культури шнурової кераміки, проводилися розкопки. На околиці Скоморохів – знахідка скарбу варварських наслідувань грецьких монет ІV століття до нашої ери – Філіпа ІІ і Олександра Македонського. Між залізничним мостом і селом на правому березі ріки Західний Буг – поселення черняхівської культури.

Місто Сокаль

На південно-західній околиці Сокаля на колишній вулиці Клари Цеткін (не знаю як зараз називається), на горбку правого берега ріки Західний Буг – поселення культури лійчастого посуду та скіфського періоду. На правому березі ріки Західний Буг на вулиці Верхня Замкова – знахідка скарбу срібних монет та прикрас давньоруського часу. На території Сокаля – знахідки зброї і прикрас пшеворської культури, римських монет, давньоруських срібних сережок. В східній частині міста Сокаль, на території цегельного заводу – два поселення скіфського періоду VІІ – VІ століть до нашої ери, пам’ятка зруйнована.

Село Спасів

В селі Спасів, на східному схилі берега заплави ріки Спасівка – сліди поселення і майстерні крем’яних знарядь культури шнурової кераміки. Хутір Брани, урочище Гвалтівщина – поселення поморської культури.

Село Старгрод

В селі Старгород, на правому березі ріки Західний Буг – городище давньоруського міста Всеволож. На півні від Старгорода, на березі ріки Західний Буг – давньоруське городище, поселення культури шнурової кераміки.

Село Суховоля

На околиці села Суховоля – сліди стоянки пізнього палеоліту.

Село Тяглів

Два кілометри на схід від Тяглова, в урочищі Гряди – багатошарове поселення лендельської, комарівської, поморської культур, ранніх слов’ян, проводилися розкопки. В урочищі Горбки, на півночі Тяглова, на піщаній дюні серед болота заплави правого берега ріки Солокія – могильник з тілоспаленнями лужицької культури, проводилися дослідження, територія пам’ятки зруйнована.

Село Хлівчани

Триста метрів на південний захід від церкви у Хлівчанах і кладовища, на іпсковій дюні серед болота лівого берега ріки Болотня – поселення комарівської культури, пам’ятка зруйнована. Триста метрів на південний захід від Хлівчан, в урочищі За кулітурою, на піщаній дюні серед болота лівого берега ріки Болотня – поселення культури шнурової кераміки, комарівської, лужицької культур, давньоруського періоду ХІ століття, територія пам’ятки частково зруйнована. Урочище Автодром, сто метрів на захід від кладовища, на пологому березі болота – поселення бронзового віку, частково зруйноване.

Село Шихтори

В селі Шихтори, в урочищі Козакова гора, на горбі на лівому березі ріки Варенжанки, який оточений руслом річки – поселення енеоліту, раннього залізного віку та давньоруського періоду. Півкілометра на північний захід від села, ні лівому березі ріки Варенжанки – поселення комарівської культури із частково зруйнованим культурним шаром.

Село Шпиколоси

На південний захід від Шпиколос, на невеликому підвищенні серед низовини – поселення скіфського періоду.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *