Березнівський район Рівненської області містить поселення городоцько-здовбицької культури шнурової кераміки, стжижовської культури, давньоруські поселення. В селах Більчаки, Грубки, Маринин – давньоруські городища.
Археологія та стародавня історія Березнівського району
Село міського типу Березне
В урочищі Городище – знахідки крем’яних виробів культури шнурової кераміки.
Село Бистричі
На мисі лівого берега ріки Случ в урочищі Волоки – давньоруське селище ХІ – ХІІІ століть. На мисах лівого берега ріки Случ між селами Бистричі і Колодязне – сліди давньоруського селища ХІ – ХІІІ століття, виявлені розвідкою І.К.Свєшнікова в 1963 році.
Село Більчаки
На правому березі ріки Случ, неподалік від кладовища – давньоруське городище ХІ – ХІІІ століть овальної форми розміром близько 30 на 70 метрів, розташоване на горбі зі стрімкими схилами, виявлене розвідкою Ю.М.Нікольченка в 1974 році. Вали та інші оборонні споруди городища не збереглися.
Село Грубків
На терасі високого правого берега ріки Случ, неподалік від руїн пізньофеодального замку – давньоруське городище розміром близько 50 на 80 на 100 метрів, розташоване на висоті близько 30 метрів над заплавою річки, виявлене Ю.М.Нікольченком у 1974 році. Оборонні споруди не збереглися. В околицях села в різні періоди знайдено 9 римських монет ІІ століття нашої ери.
Село Карачун
В околицях Карачуна – сліди поселення стжижовської культури (збірка середньої шокли міста Сарни).
Село Кургани
На дюнах над заболоченою низовиною в урочищі Гора Цибульського – поселення стжижовської культури, виявлене І.К.Свєшніковим у 1963 році (збірка Березнівської середньої школи).
Село Маринин
На південно-західній околиці Маринина на високому лівому березі ріки Случ – давньоруське городище ХІ – ХІІІ століть овальної форми розміром близько 50 на 85 метрів, оточене кільцевим валом, що зберігся до висоти 0,6 – 0,8 метрів. З західного боку помітні сліди рову 0,5 – 0,7 метрів завглибшки. Виявлені Ю.М.Нікольченком у 1974 році.
Село міського типу Першотравневе (раніше Моквин)
На території колишнього хутора Моквинський Майдан (тепер об’єднаного з селищем Першотравневим) в урочищі Острівок – поселення городоцько-здовбицької культури шнурової кераміки. Розкопками Т.Сулімірського у 1938 році розкрито площу 122 квадратних метрів, виявлено залишки наземного житла зі стовповою конструкцією і вогнищем у центрів та господарську яму. Поселення було розташоване на березі колишнього озера.
Село міського типу Соснове (раніше Людвіполь)
На території колишнього хутора Хвоянка, об’єднаного з Сосновим – поселення городоцько-здовбицької культури, виявлене Т.Сулімірським у 1938 році. На березі ріки Случ знайдено скарб римських динаріїв, з якого у Краківський археологічний музей передано 36 монет ІІ століття нашої ери.
Село Теклівка
На високому березі ріки Горинь за один кілометр від села – давньоруський курганний могильник з п’яти насипів, розташованих у двох групах. Один курган розкопаний наприкінці ХІХ століття, біля кістяка знайдено залізні побудові речі давньоруського періоду.
Дивіться археологія міста Рівне та археологія Гощанського району.