Археологія та стародавня історія Березнівського району

Археологічні розкопки - вид з квадрокоптера

Археологічні розкопки – вид з квадрокоптера

Березнівський район Рівненської області містить поселення городоцько-здовбицької культури шнурової кераміки, стжижовської культури, давньоруські поселення. В селах Більчаки, Грубки, Маринин – давньоруські городища.

Археологія та стародавня історія Березнівського району

Село міського типу Березне

В урочищі Городище – знахідки крем’яних виробів культури шнурової кераміки.

Село Бистричі

На мисі лівого берега ріки Случ в урочищі Волоки – давньоруське селище ХІ – ХІІІ століть. На мисах лівого берега ріки Случ між селами Бистричі і Колодязне – сліди давньоруського селища ХІ – ХІІІ століття, виявлені розвідкою І.К.Свєшнікова в 1963 році.

Село Більчаки

На правому березі ріки Случ, неподалік від кладовища – давньоруське городище ХІ – ХІІІ століть овальної форми розміром близько 30 на 70 метрів, розташоване на горбі зі стрімкими схилами, виявлене розвідкою Ю.М.Нікольченка в 1974 році. Вали та інші оборонні споруди городища не збереглися.

Село Грубків

Аналіз дрібних археологічних знахідок

Аналіз дрібних археологічних знахідок

На терасі високого правого берега ріки Случ, неподалік від руїн пізньофеодального замку – давньоруське городище розміром близько 50 на 80 на 100 метрів, розташоване на висоті близько 30 метрів над заплавою річки, виявлене Ю.М.Нікольченком у 1974 році. Оборонні споруди не збереглися. В околицях села в різні періоди знайдено 9 римських монет ІІ століття нашої ери.

Село Карачун

В околицях Карачуна – сліди поселення стжижовської культури (збірка середньої шокли міста Сарни).

Село Кургани

На дюнах над заболоченою низовиною в урочищі Гора Цибульського – поселення стжижовської культури, виявлене І.К.Свєшніковим у 1963 році (збірка Березнівської середньої школи).

Село Маринин

На південно-західній околиці Маринина на високому лівому березі ріки Случ – давньоруське городище ХІ – ХІІІ століть овальної форми розміром близько 50 на 85 метрів, оточене кільцевим валом, що зберігся до висоти 0,6 – 0,8 метрів. З західного боку помітні сліди рову 0,5 – 0,7 метрів завглибшки. Виявлені Ю.М.Нікольченком у 1974 році.

Село міського типу Першотравневе (раніше Моквин)

Бульдозер загортає яму після закінчення розкопок

Бульдозер загортає яму після закінчення розкопок

На території колишнього хутора Моквинський Майдан (тепер об’єднаного з селищем Першотравневим) в урочищі Острівок – поселення городоцько-здовбицької культури шнурової кераміки. Розкопками Т.Сулімірського у 1938 році розкрито площу 122 квадратних метрів, виявлено залишки наземного житла зі стовповою конструкцією і вогнищем у центрів та господарську яму. Поселення було розташоване на березі колишнього озера.

Село міського типу Соснове (раніше Людвіполь)

На території колишнього хутора Хвоянка, об’єднаного з Сосновим – поселення городоцько-здовбицької культури, виявлене Т.Сулімірським у 1938 році. На березі ріки Случ знайдено скарб римських динаріїв, з якого у Краківський археологічний музей передано 36 монет ІІ століття нашої ери.

Село Теклівка

На високому березі ріки Горинь за один кілометр від села – давньоруський курганний могильник з п’яти насипів, розташованих у двох групах. Один курган розкопаний наприкінці ХІХ століття, біля кістяка знайдено залізні побудові речі давньоруського періоду.

Дивіться археологія міста Рівне та археологія Гощанського району.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.