Археологія та стародавня історія Голопристанського району

Солід Іраклія, виявлено у селі ГладківкаУ Голопристанському районі Херсонської області є археологічні пам’ятки ямної, катакомбної культури, скіфів, еліно-скіфів, середньовічник кочівників, залишки присутності турків.

Острів Бабин

Зміст

На острові знайдено уламки архаїчного розписного грецького посуду.

Село Берегове

За 0,3 – 2,3 кілометри на південь, південний захід і захід від села – 11 курганів висотою 0,5 – 2 метри.

Село Бехтери

Поблизу села – поселення епохи бронзи; досліджено кургани з похованнями ямної, катакомбної, зрубної культур та культури багатоваликової кераміки, скіфів, сарматів і кочівників з раннього до пізнього середньовіччя, розкопки Г.Л.Євдокимова у 1978 році. Випадкові знахідки: крем’яні знаряддя, розтирач з кам’яної сокири-молота, уламок ливарної форми епохи пізньої бронзи, ольвійська монета (асс з головою медузи), середньовічна кераміка, грецький присвятний напис середини ІІ століття нашої ери з ім’ям Аполлона Простата, виконаний на уламку мармурової рустонованої колони. Поблизу села – дев’ять курганів.

Село Більшовик

У зруйнованих курганах поблизу села – поховання ямної та катакомбної культр, знайдеон антропоморфну стелу. За 0,2 – 4,8 кілометрів на північні схід і захід, північ, захід від села – 13 курганів висотою 0,5 – 3,3 метри.

Село Бузове

Дивіться село Геройське.

Село Буркути

Поблизу Буркутів – залишки скіфської стоянки.

Село Велика Кардашинка

На острові Юулина (урочище Гайки) – неолітична майстерня крем’яних виробів. Поблизу села – сліди поселення другого періоду дніпро-донецької культури. Між урочищами Брідок та Біла Кучугура – поселення епохи бронзи; в урочищі Брідок виявлено залишки ливарної майстерні білозерського етапу зрубної культури (Кардашинка ІІІ), де знайдено ливарні форми, досліджено вогнище, кам’яні знаряддя, кераміку. На острові Дубина виявлено уламки античних амфор і брознові вістря скіфських стріл. У торвянику знайдено античний бронзовий шолом V століття до нашої ери. Випадкові знахідки: кам’яні знаряддя й уламок кельта зрубної кульутри, сім срібних генуезьких монет, польські, золотоординські і монети Кримського ханства.

Село Великий Клин

За 0,4 – 4,1 кілометр на північ і південний захід від села – вісім курганів висотою 1 – 2,2 метри.

Селище Виноградне (колишні хутори Шабо, Нове Шабо)

Поблизу селища – поселення епохи пізньої бронзи, сарматські поховання початку нашої ери з деформованими черепами. Випадкові знахідки: в урочищі Новенька (за 3,5 кілометрів на захід від села) – бронзове вістря списа епохи пізньої бронзи, з напільних боківв села – кельт того самого часу, крем’яні вироби, уламки кам’яних сокир епохи бронзи, бронзові вістря скіфських стріл, візантійська мідна монета, срібні і мідна монети Кримського ханства.

Село Вільна Дружина

Поблизу Вільної Дружини досліджено кургани з похованнями ямної, катакомбної та зрубної культур, скіфів, сарматів (розкопки Г.Л.Євдокимова у 1979 році). Навкруги села (крім півночі) – 54 кургани.

Село Вільна Україна

За 0,2 – 3,3 кілометри навкруги села – курган висотою 0,5 – 4,9 метрів.

Село Геройське (колишнє село Прогної)

Біля села – поселення епохи пізньої бронзи; за 5 кілометрів на південь від села, на березі Ягорлицької затоки, – залишки середньовічних поховань та бронзові вістря скіфських стріл. Випадкові знахідки: крем’яний ніж епохи бронзи, ольвійські монети, кільця середньовічної кольчкги, 12 срібних іспанських і польських монет ХVI – ХVII століть. За 9 кілометрів на південний схід, схід від села, біля знесеного села Бузового, – поселення епохи пізньої бронзи; знайдено уламок кам’яної сокири епох бронзи та бронзове вістря скіфської стріли.

Село Гладківка (колишні село Келегеї, хутори Келегейські і Голянські)

Поблизу Гладківки – грунтовий могильник перших століть нашої ери з матеріалами черняхівського типу; знайдено Келегейський скарб золотих і срібних речей VII століття нашої ери з візантійськими солідами Іраклія і Костянтина ІІ; виявлено середньовічне поховання ХІ – ХІІ століть. Випадкові знахідки: бронзова фібула ІІІ століття нашої ери та крем’яні ножі епох бронзи. На південній околиці та за 0,6 – 6 кілометрів на південь, південний і північний захід від села – 30 курганів висотою 0,5 – 4,1 метр.

Місто Гола Пристань

Поблизу Голої Пристані – залишки поселення скіфо-сарматського часу; у курганах виявлено поховання ямної та зрубної культур. Випадкові знахідки: крем’яні вістря стріл і ножі та кам’яний пест епохи бронзи, бронзові вістря скіфських стріл і монети: римська, золотоординські та Кримського ханства. За 0,7 кілометрів на південь від південно-західної околиці міста – курган висотою 1,5 метрів.

Хутір Голянські

Дивіться село Гладківка.

Село Добропілля

За 1,2 – 2,9 кілометрів на піввніч, північний і південний схід від села – п’ять курганів висотою 0,5 – 1,4 метра.

Село Долматівка

Поблизу Долматівки досліджено кургани з похованнями ямної, катакомбної і зрубної культур, кочівника ХІІІ століття та пізнього середньовіччя (розкопки Г.Л.Євдокимова у 1979 році). Біля села – два кургани.

Острів Єгипетський

На острові знайдено середньовічні турецькі золоті монети.

Селище Жовтневе

За 0,7 – 3,5 кілометрів на південь, південний захід від селища та з інших боків – 15 курганів висотою 0,5 – 1,5 метрів.

Село Забарине

Знайдено ольвійський литий асс третьої чверті IV століття до нашої ери та бронзове вістря скіфської стріли.

Село Залізний Порт

Знайдено уламок кам’яної сокири епохи бронзи. За 0,2 – 3,5 кіломтрів на північний та південний схід, схід і захід від Залізного Порта – 13 курганів висотою від 0,5 до 2,9 метрів.

Село Збур’ївка

За двісті метрів на захід від південно-західної околиці села –курган висотою 2,3 метра.

Збур’ївська піщана орена

На території піщаної орени – численні речові знахідки епохи бронзи.

Село Зеленотропинське

За 1,3 – 4,1 кілометрів на північ, південний схід, південь і північний захід від села – вісім курганів висотою 0,6 – 4 метри.

Село Іванівка

На березі Ягорлицької затоки, за три кілометри на північний захід від Іванівки – Ягорлицьке грецьке поселення ремісників, що виникло в другій половині VII столітті до нашої ери й існувало до першої половини V століття до нашої ери. Тут виявлено залишки металургійного виробництва і виробництва скла (горни, шлаки, заготовки виробів), знайдено бронзові вістря стріл – VII століття до нашої ери, ольвійські монети – «дельфіни». У північно-східній частині поселення містився некрополь, на схід від поселення досліжено залишки поселеня епохи пізньої бронзи, виявлено також знахідки епохи неоліту і пізньої бронзи. В урочищі Веремени знайдено три поселення: за 9 кілометрів на північний захід від села – білозерського етапу зрубної культури, за 150 метрів на захід від попереднього – епохи неоліту і пізньої бронзи, за 600 метрів на захід від першого – ранньої бронзи. У цьому самому урочищі – стоянка ранньоямного, пізньоямного й ранньокатакомбного часу.

В околицях села розкопано кургани епохи бронзи, виявлено зруйноване поховання епохи пізньої бронзи, знайдено горщик ямної культури, бронзове вістря списа ранньозрубного часу, кіммерійський бронзовий казан. За 5 кілометрів на північ від Іванівки виявлено скіфський акінак, монети Бориса Годунова, Сігізмунда III, польська – 1624 року і литовська – 1626 року. За 0,3 – 4 кілометри навкруги села (крім півночі) – 62 кургани висотою 0,5 – 5 метрів.

Іванівська піщана орена

На території орени – численні речові знахідки епохи бронзи, виявлено бронзові вістря скіфських стріл VII століття до нашої ери.

Село Індустріальне

За 0,2 – 3,5 кілометрів навкруги села (крім сходу) – 30 курганів висотою 0,5 – 5,8 метрів.

Село Калинівка

За 0,2 – 3,5 кілометрів на південний схід і захід, південь і північний захід від села – сім курганів висотою 0,5 – 3,7 метрів.

Селище радгоспу «Каракуль-експорт»

Дивіться селище Садове.

Село Кардашинка

Поблизу Кардашинки виявлено дві ливарні майстерні (Кардашинка I та II) білозерського етапу зрубної культури і зруйновані поховання того самого часу. Випадкові знахідки: кам’яні булави, крем’яні вістря стріл та відбійник епохи бронзи, кераміка білозерського етапу зрубної кульутри, скіфський бронзовий казан з курганного поховання, бронзові вістря скіфських стріл, римська монета, золота візантійська монета Юстініана І – VI століть нашої ери.

Село Келегеї, хутори Келегейські

Дивіться село Гладківка

Село Київка

За 0,3 – 2,7 кілометрів на північ, захід і північний захід від села – десять курганів висотою 0,5 – 1,8 метрів.

Кінбурнська коса і Кінбурнська піщана орена

На території коси – численні речові знахідки епохи бронзи, скіфо-сарматського часу і середньовіччя; стоян пізньокатакомбного часу; місце вшанування давньогрецького міфічного героя Троянської війни Ахілла і богині Місяця і ночі у давньогрецькій міфології Гекати.

Село Комуна

За 0,7 кілометрів на південний схід від села – два кургани, один – висотою 5 метрів.

Село Краснознам’янка

Поблизу села виявлено зруйноване поховання ямної культури. У селі та за 0,2 – 7,8 кілометрів навкруги – курганне поле з 64 насипів висотою 0,4 – 4 метри.

Село Круглоозерка

Поблизу села досліджено кургани з похованями ямної, зрубної культури і культури багатоваликової кераміки та пізньосередньовічних кочівників (розкопки Є.В.Черненка у 1976 році та Г.Л.Євдокимова у 1979 році). Навкруги села (крім півдня) – 23 кургани.

Село Лиманівка

За 0,2 – 1,2 кілометри на піввніч, південний схід і захід від села – три кургани висотою ,6 – 3,5 метрів.

Село Мала Кардашинка

Поблизу Малої Кардашинки знайдено кам’яну сокиру-молот і крем’яні знаряддя епохи бронзи; у селі у зруйнованом грунтовому похованні виявлено скіфський акінак.

Село Малі Копані

Неподалік від Малих Копанів виявлено майстерню крем’яних виробів епохи бронзи, ливарну майстерню ранньозрубного періоду, у якій знайдено ливарні форми. Тут відомі також: курганне поховання зрубної культури з впускним скіфським похованням, сарматське похованняпочатку нашої ери, гунно-аланське поховання із золотим візантійським солідом Льва І – 457 – 473 роки. Випадкові знахідки: крем’яні знаряддя й уламок свердленої кам’яної сокири епои бронзи, бронзові вістря скіфських стріл і уламки грецьких амфор, дві срібні монети – «варварске» наслідування римським монетам ІІ та ІV століть нашої ери, «варварське» наслідування бронзовій візантійській монеті Василя ІІ (976 – 1025) та Костянтина VIII (1025 – 1028), золотоординська мідна монета. За 0,2 – 6,7 кілометрів на південь від села – дев’ять курганів висотою 1,5 – 3,9 метрів.

Село Нова Збур’ївка

У Новій Збур’ївці знайдено уламки бивня і щелепу мамонта. Поблизу села досліджено кургани епохи бронзи та курган Близнець з похованням ямної культури. В урочищі Рясні могили – скіфські кургани, курганні поховання середньовічних кочівників ХІV століття; у курганах знайдено 33 монети Кримського ханства і вісім мідних золотоординськи. Випадкові знахідки: свердлена кам’яна сокира епохи бронзи, бронзове вістря скіфської стріли. За 0,2 – 3,3 кілометри на південнийсхід і захід, схід, південь від села – 12 курганів висотою 1 – 3 метри.

В околицях сіл Нова Збур’ївка і Стара Збур’ївка, що знаходяться поряд, знайдено кам’яну сокиру з перехватом, крем’яні вістря стріл і списів, кам’яні відбійники і пест епохи бронзи, бронзові вістря скіфських стріл і давньогрецьку кераміку, середньовічні залізні вістря стріл, мідні ольвійську і боспорську монети, дві золотоординські та дві турецькі монети ХVI століття.

Село Нововолодимирівка

Поблизу Нововолодимирівки досліджено кургани з похованнями ранньозрубного часу, з впускними сарматськими і середньовічни кочівницьким похованням та скіфський курган IV – III до нашої ери, де знайдено бронзовий бойовий портупейний пояс. За 1,5 – 3,5 кілометрів на північ, південь, південний і північний захід від села – вісім курганів висотою 1 – 6,5 метрів.

Хутір Нове Шабо

Дивіться селище Виноградне.

Селище Новоселівка

За 0,6 кілометрів на північний захід від селища – курган висотою 1,3 метрів.

Село Новософіївка

Поблизу Новософіївки виявлено зруйноване курганне поховання епохи бронзи. За 0,8 – 4 кілометри на південь, південний і північний захід від села – 16 курганів висотою 0,5 – 4,3 метри.

Село Новофедорівка

Поблизу Новофедорівки досліджено кургани з похованнями ямної, катакомбної та зрубної культур і середньовічного кочівника (розкопки Г.Л.Євдокимова у 1980 році). Біля села – 15 курганів.

Село Новочорномор’я

Поблизу Новочорномор’я досліджено кургани з похованнями ямної, катакомбної та зрубної культур, з впускним похованням сармата і середньовічних кочівників. За 1,8 кілометрів на південний захід від села, в урочищі Лисичі Могили – скіфський могильник з компактно розміщених 48 курганів висотою 0,1 – 3,4 метри. Крім них, тут розкопано п’ять кургаів ІV – II століть до нашої ери і впускне поховання кочівника VI – VII століть нашої ери із золотою підвіскою, прикрашеною зерню. За 0,3 – 5,6 кілометрів на північний і південний схід, південний і північний захід від села – 20 курганів висотою 0,5 – 5,5 метрів.

Село Облої

Поблизу Облоїв досліджено кургани з похованнями часу нижнього шару Михайлівки, ямної, катакомбної та зрубної культур, скіфів IV століття до нашої ери, сармата і пізньосередньовічних кочівників. Поблизу села – чотири кургани.

Село Олексіївка

За два кілометри на захід від села, біля колишнього села Привілля, розкопано курганні поховання епохи бронзи та скіфські. Випадкові знахідки: уламок кам’яної сокири епохи бронзи, скіфський бронзовий казан і уламки грецької амфори та половецька кам’яна баба. На околицях та навкруги села – 24 кургани висотою 0,5 – 4,5 метрів.

Село Очаківське

На півночі Очаківського та за 0,2 – 2,9 кілометрів на північ, північний і південний схід – 13 курганів висотою 0,2 – 4,3 метри.

Село Пам’ятне

Поблизу села у зруйнованому курганому похованні катакомбної кульутри знайдено кам’яну мотику; за 3,5 кілометрів на північ, навкруги озера Аджигол і колишнього хутора Пантака, – залишки поселень епохи бронзи та пізньої бронзи, майстерень крем’яних знарядь, знахідки кельта, уламків грецьких амфор, мідних грецьких монет і бронзовіх вістрів скіфських стріл, монет Кримськог оханства. На околицях та за 0,2 – 4,4 кілометри навкруги села – 65 курганів висотою 0,5 – 5,5 метрів.

Хутір Пантака

Дивіться село Пам’ятне.

Хутір Пероте

Дивіться село Рибальче.

Село Петрівка

На східній околиці Петрівки та за 1,4 кілометри на північний захід від села – два кургани висотою 1,8 та 0,8 метрів.

Село Привілля

Дивіться село Олексіївка.

Село Прогної

Дивіться село Геройське.

Село Рибальче

За 2,5 кілометрів на північний захід – захід від села, поблизу колишнього хутора Пероте, досліджено поселенняпізньозрубного часу; за 4 кілометри на південний захід – захід – скіфська стоянка V – IV століть до нашої ери і знахідки уламків середньовічних амфор; за 2,5 кілометрів на захід виявлено зруйноване скіфське поховання ІV – III століть до нашої ери. Випадкові знахідки: уламок свердленої кам’яної сокири епохи бронзи, мідна римська монета Ліцинія Старшого – другої половини ІІІ століття нашої ери, мідні ольвійські монети, у Дніпровському липані – візантійська амфора.

Село Рідна Україна

За 2,3 – 4,6 кілометрів на північ, південні схід і захід, південь від села – сім курганів висотою 0,8 – 2 метри.

Селище Садове, колишнє селище радгоспу «Каракуль-експорт»

Поблизу Садового виявлено зруйноване курганне поховання епохи бронзи, зруйноване сарматське поховання, знайдено дві середньовічні турецькі монети. За 0,2 – 2,8 кілометрів навкруги селища (крім заходу) – 21 курган висотою 0,5 – 5,5 метрів.

Село Сліпушинське

На східній околиці та за 0,2 – 2,1 кілометра навкруги села – 13 курганів висотою 0,5 – 2,9 метрів.

Село Стара Збур’ївка

Біля села знайдено середньовічну амфору, у затоці Збур’ївський Кут – російську гармату другої половини ХVIII століть. Дивіться також села Нова Збур’ївка.

Село Суворовка

За 0,4 – 1,4 кілометра на північний захід, південний схід і захід від села – п’ять курганів висотою 0,12 – 4,1 метр.

Острів Тендра і Тендрівська коса

Місце вшанування давньогрецького міфічного героя Троянської війни Ахілла. На острові знайдено присвятні написи в честь Ахілла та монетні дарунки з міст Північного Причорномор’я, Фракійського узбережжя і давньогрецьких полісів, пізніші монети датуються IV – V століттями нашої ери, подан 800 монет – серед них істрійська (V – IV століття до нашої ери), візантійська – Костянтина I (324 – 337 роки нашої ери), найпізніша римська монета – Валента (364 рік нашої ери). У морі біля острова знайдено дві середньовічні амфори, залізну ковану гармату початку ХV століття, що лежала біля затонулого судна. На Тендрівській косі, за 6,5 кілометрів на південний захід – захід від острова Смоляного – курган висотою 1,1 метра.

Селище Чорноморське

Поблизу Чорноморського, на землі радгоспу, досліджено кургани з похованнями ямної, катакомбної та зрубної культур і впускним похованям середньовічного кочівника. На північно-західній околиці селища та за 0,9 – 1,7 кілометр на північ, захід і північний захід – п’ять курганів висотою 0,5 – 1,5 метрів.

Село Чорноморські Криниці

За 0,5 – 4,9 кілометрів на північний і південний схід від села – шість курганів висотою 0,5 – 1,5 метрів.

Село Чукалівка

У зруйнованому кургані біля села виявлено поховання ямної, катакомбної і зрубної культур. За 0,2 – 5,8 кілометрів навкруги села (крім півночі) – 43 кургани висотою 0,5 – 4,5 метрів.

Хутір Шабо

Дивіться селище Виноградне.

Яголицьке поселення

Дивіться село Іванівка

Півострів Ягорлицький Кут

На південному сході і на північній половині півострова – 28 курганів висотою 0,5 – 3,8 метрів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.