У Голопристанському районі Херсонської області є археологічні пам’ятки ямної, катакомбної культури, скіфів, еліно-скіфів, середньовічник кочівників, залишки присутності турків.
Острів Бабин
Зміст
- 1 Острів Бабин
- 2 Село Берегове
- 3 Село Бехтери
- 4 Село Більшовик
- 5 Село Бузове
- 6 Село Буркути
- 7 Село Велика Кардашинка
- 8 Село Великий Клин
- 9 Селище Виноградне (колишні хутори Шабо, Нове Шабо)
- 10 Село Вільна Дружина
- 11 Село Вільна Україна
- 12 Село Геройське (колишнє село Прогної)
- 13 Село Гладківка (колишні село Келегеї, хутори Келегейські і Голянські)
- 14 Місто Гола Пристань
- 15 Хутір Голянські
- 16 Село Добропілля
- 17 Село Долматівка
- 18 Острів Єгипетський
- 19 Селище Жовтневе
- 20 Село Забарине
- 21 Село Залізний Порт
- 22 Село Збур’ївка
- 23 Збур’ївська піщана орена
- 24 Село Зеленотропинське
- 25 Село Іванівка
- 26 Іванівська піщана орена
- 27 Село Індустріальне
- 28 Село Калинівка
- 29 Селище радгоспу «Каракуль-експорт»
- 30 Село Кардашинка
- 31 Село Келегеї, хутори Келегейські
- 32 Село Київка
- 33 Кінбурнська коса і Кінбурнська піщана орена
- 34 Село Комуна
- 35 Село Краснознам’янка
- 36 Село Круглоозерка
- 37 Село Лиманівка
- 38 Село Мала Кардашинка
- 39 Село Малі Копані
- 40 Село Нова Збур’ївка
- 41 Село Нововолодимирівка
- 42 Хутір Нове Шабо
- 43 Селище Новоселівка
- 44 Село Новософіївка
- 45 Село Новофедорівка
- 46 Село Новочорномор’я
- 47 Село Облої
- 48 Село Олексіївка
- 49 Село Очаківське
- 50 Село Пам’ятне
- 51 Хутір Пантака
- 52 Хутір Пероте
- 53 Село Петрівка
- 54 Село Привілля
- 55 Село Прогної
- 56 Село Рибальче
- 57 Село Рідна Україна
- 58 Селище Садове, колишнє селище радгоспу «Каракуль-експорт»
- 59 Село Сліпушинське
- 60 Село Стара Збур’ївка
- 61 Село Суворовка
- 62 Острів Тендра і Тендрівська коса
- 63 Селище Чорноморське
- 64 Село Чорноморські Криниці
- 65 Село Чукалівка
- 66 Хутір Шабо
- 67 Яголицьке поселення
- 68 Півострів Ягорлицький Кут
На острові знайдено уламки архаїчного розписного грецького посуду.
Село Берегове
За 0,3 – 2,3 кілометри на південь, південний захід і захід від села – 11 курганів висотою 0,5 – 2 метри.
Село Бехтери
Поблизу села – поселення епохи бронзи; досліджено кургани з похованнями ямної, катакомбної, зрубної культур та культури багатоваликової кераміки, скіфів, сарматів і кочівників з раннього до пізнього середньовіччя, розкопки Г.Л.Євдокимова у 1978 році. Випадкові знахідки: крем’яні знаряддя, розтирач з кам’яної сокири-молота, уламок ливарної форми епохи пізньої бронзи, ольвійська монета (асс з головою медузи), середньовічна кераміка, грецький присвятний напис середини ІІ століття нашої ери з ім’ям Аполлона Простата, виконаний на уламку мармурової рустонованої колони. Поблизу села – дев’ять курганів.
Село Більшовик
У зруйнованих курганах поблизу села – поховання ямної та катакомбної культр, знайдеон антропоморфну стелу. За 0,2 – 4,8 кілометрів на північні схід і захід, північ, захід від села – 13 курганів висотою 0,5 – 3,3 метри.
Село Бузове
Дивіться село Геройське.
Село Буркути
Поблизу Буркутів – залишки скіфської стоянки.
Село Велика Кардашинка
На острові Юулина (урочище Гайки) – неолітична майстерня крем’яних виробів. Поблизу села – сліди поселення другого періоду дніпро-донецької культури. Між урочищами Брідок та Біла Кучугура – поселення епохи бронзи; в урочищі Брідок виявлено залишки ливарної майстерні білозерського етапу зрубної культури (Кардашинка ІІІ), де знайдено ливарні форми, досліджено вогнище, кам’яні знаряддя, кераміку. На острові Дубина виявлено уламки античних амфор і брознові вістря скіфських стріл. У торвянику знайдено античний бронзовий шолом V століття до нашої ери. Випадкові знахідки: кам’яні знаряддя й уламок кельта зрубної кульутри, сім срібних генуезьких монет, польські, золотоординські і монети Кримського ханства.
Село Великий Клин
За 0,4 – 4,1 кілометр на північ і південний захід від села – вісім курганів висотою 1 – 2,2 метри.
Селище Виноградне (колишні хутори Шабо, Нове Шабо)
Поблизу селища – поселення епохи пізньої бронзи, сарматські поховання початку нашої ери з деформованими черепами. Випадкові знахідки: в урочищі Новенька (за 3,5 кілометрів на захід від села) – бронзове вістря списа епохи пізньої бронзи, з напільних боківв села – кельт того самого часу, крем’яні вироби, уламки кам’яних сокир епохи бронзи, бронзові вістря скіфських стріл, візантійська мідна монета, срібні і мідна монети Кримського ханства.
Село Вільна Дружина
Поблизу Вільної Дружини досліджено кургани з похованнями ямної, катакомбної та зрубної культур, скіфів, сарматів (розкопки Г.Л.Євдокимова у 1979 році). Навкруги села (крім півночі) – 54 кургани.
Село Вільна Україна
За 0,2 – 3,3 кілометри навкруги села – курган висотою 0,5 – 4,9 метрів.
Село Геройське (колишнє село Прогної)
Біля села – поселення епохи пізньої бронзи; за 5 кілометрів на південь від села, на березі Ягорлицької затоки, – залишки середньовічних поховань та бронзові вістря скіфських стріл. Випадкові знахідки: крем’яний ніж епохи бронзи, ольвійські монети, кільця середньовічної кольчкги, 12 срібних іспанських і польських монет ХVI – ХVII століть. За 9 кілометрів на південний схід, схід від села, біля знесеного села Бузового, – поселення епохи пізньої бронзи; знайдено уламок кам’яної сокири епох бронзи та бронзове вістря скіфської стріли.
Село Гладківка (колишні село Келегеї, хутори Келегейські і Голянські)
Поблизу Гладківки – грунтовий могильник перших століть нашої ери з матеріалами черняхівського типу; знайдено Келегейський скарб золотих і срібних речей VII століття нашої ери з візантійськими солідами Іраклія і Костянтина ІІ; виявлено середньовічне поховання ХІ – ХІІ століть. Випадкові знахідки: бронзова фібула ІІІ століття нашої ери та крем’яні ножі епох бронзи. На південній околиці та за 0,6 – 6 кілометрів на південь, південний і північний захід від села – 30 курганів висотою 0,5 – 4,1 метр.
Місто Гола Пристань
Поблизу Голої Пристані – залишки поселення скіфо-сарматського часу; у курганах виявлено поховання ямної та зрубної культур. Випадкові знахідки: крем’яні вістря стріл і ножі та кам’яний пест епохи бронзи, бронзові вістря скіфських стріл і монети: римська, золотоординські та Кримського ханства. За 0,7 кілометрів на південь від південно-західної околиці міста – курган висотою 1,5 метрів.
Хутір Голянські
Дивіться село Гладківка.
Село Добропілля
За 1,2 – 2,9 кілометрів на піввніч, північний і південний схід від села – п’ять курганів висотою 0,5 – 1,4 метра.
Село Долматівка
Поблизу Долматівки досліджено кургани з похованнями ямної, катакомбної і зрубної культур, кочівника ХІІІ століття та пізнього середньовіччя (розкопки Г.Л.Євдокимова у 1979 році). Біля села – два кургани.
Острів Єгипетський
На острові знайдено середньовічні турецькі золоті монети.
Селище Жовтневе
За 0,7 – 3,5 кілометрів на південь, південний захід від селища та з інших боків – 15 курганів висотою 0,5 – 1,5 метрів.
Село Забарине
Знайдено ольвійський литий асс третьої чверті IV століття до нашої ери та бронзове вістря скіфської стріли.
Село Залізний Порт
Знайдено уламок кам’яної сокири епохи бронзи. За 0,2 – 3,5 кіломтрів на північний та південний схід, схід і захід від Залізного Порта – 13 курганів висотою від 0,5 до 2,9 метрів.
Село Збур’ївка
За двісті метрів на захід від південно-західної околиці села –курган висотою 2,3 метра.
Збур’ївська піщана орена
На території піщаної орени – численні речові знахідки епохи бронзи.
Село Зеленотропинське
За 1,3 – 4,1 кілометрів на північ, південний схід, південь і північний захід від села – вісім курганів висотою 0,6 – 4 метри.
Село Іванівка
На березі Ягорлицької затоки, за три кілометри на північний захід від Іванівки – Ягорлицьке грецьке поселення ремісників, що виникло в другій половині VII столітті до нашої ери й існувало до першої половини V століття до нашої ери. Тут виявлено залишки металургійного виробництва і виробництва скла (горни, шлаки, заготовки виробів), знайдено бронзові вістря стріл – VII століття до нашої ери, ольвійські монети – «дельфіни». У північно-східній частині поселення містився некрополь, на схід від поселення досліжено залишки поселеня епохи пізньої бронзи, виявлено також знахідки епохи неоліту і пізньої бронзи. В урочищі Веремени знайдено три поселення: за 9 кілометрів на північний захід від села – білозерського етапу зрубної культури, за 150 метрів на захід від попереднього – епохи неоліту і пізньої бронзи, за 600 метрів на захід від першого – ранньої бронзи. У цьому самому урочищі – стоянка ранньоямного, пізньоямного й ранньокатакомбного часу.
В околицях села розкопано кургани епохи бронзи, виявлено зруйноване поховання епохи пізньої бронзи, знайдено горщик ямної культури, бронзове вістря списа ранньозрубного часу, кіммерійський бронзовий казан. За 5 кілометрів на північ від Іванівки виявлено скіфський акінак, монети Бориса Годунова, Сігізмунда III, польська – 1624 року і литовська – 1626 року. За 0,3 – 4 кілометри навкруги села (крім півночі) – 62 кургани висотою 0,5 – 5 метрів.
Іванівська піщана орена
На території орени – численні речові знахідки епохи бронзи, виявлено бронзові вістря скіфських стріл VII століття до нашої ери.
Село Індустріальне
За 0,2 – 3,5 кілометрів навкруги села (крім сходу) – 30 курганів висотою 0,5 – 5,8 метрів.
Село Калинівка
За 0,2 – 3,5 кілометрів на південний схід і захід, південь і північний захід від села – сім курганів висотою 0,5 – 3,7 метрів.
Селище радгоспу «Каракуль-експорт»
Дивіться селище Садове.
Село Кардашинка
Поблизу Кардашинки виявлено дві ливарні майстерні (Кардашинка I та II) білозерського етапу зрубної культури і зруйновані поховання того самого часу. Випадкові знахідки: кам’яні булави, крем’яні вістря стріл та відбійник епохи бронзи, кераміка білозерського етапу зрубної кульутри, скіфський бронзовий казан з курганного поховання, бронзові вістря скіфських стріл, римська монета, золота візантійська монета Юстініана І – VI століть нашої ери.
Село Келегеї, хутори Келегейські
Дивіться село Гладківка
Село Київка
За 0,3 – 2,7 кілометрів на північ, захід і північний захід від села – десять курганів висотою 0,5 – 1,8 метрів.
Кінбурнська коса і Кінбурнська піщана орена
На території коси – численні речові знахідки епохи бронзи, скіфо-сарматського часу і середньовіччя; стоян пізньокатакомбного часу; місце вшанування давньогрецького міфічного героя Троянської війни Ахілла і богині Місяця і ночі у давньогрецькій міфології Гекати.
Село Комуна
За 0,7 кілометрів на південний схід від села – два кургани, один – висотою 5 метрів.
Село Краснознам’янка
Поблизу села виявлено зруйноване поховання ямної культури. У селі та за 0,2 – 7,8 кілометрів навкруги – курганне поле з 64 насипів висотою 0,4 – 4 метри.
Село Круглоозерка
Поблизу села досліджено кургани з похованями ямної, зрубної культури і культури багатоваликової кераміки та пізньосередньовічних кочівників (розкопки Є.В.Черненка у 1976 році та Г.Л.Євдокимова у 1979 році). Навкруги села (крім півдня) – 23 кургани.
Село Лиманівка
За 0,2 – 1,2 кілометри на піввніч, південний схід і захід від села – три кургани висотою ,6 – 3,5 метрів.
Село Мала Кардашинка
Поблизу Малої Кардашинки знайдено кам’яну сокиру-молот і крем’яні знаряддя епохи бронзи; у селі у зруйнованом грунтовому похованні виявлено скіфський акінак.
Село Малі Копані
Неподалік від Малих Копанів виявлено майстерню крем’яних виробів епохи бронзи, ливарну майстерню ранньозрубного періоду, у якій знайдено ливарні форми. Тут відомі також: курганне поховання зрубної культури з впускним скіфським похованням, сарматське похованняпочатку нашої ери, гунно-аланське поховання із золотим візантійським солідом Льва І – 457 – 473 роки. Випадкові знахідки: крем’яні знаряддя й уламок свердленої кам’яної сокири епои бронзи, бронзові вістря скіфських стріл і уламки грецьких амфор, дві срібні монети – «варварске» наслідування римським монетам ІІ та ІV століть нашої ери, «варварське» наслідування бронзовій візантійській монеті Василя ІІ (976 – 1025) та Костянтина VIII (1025 – 1028), золотоординська мідна монета. За 0,2 – 6,7 кілометрів на південь від села – дев’ять курганів висотою 1,5 – 3,9 метрів.
Село Нова Збур’ївка
У Новій Збур’ївці знайдено уламки бивня і щелепу мамонта. Поблизу села досліджено кургани епохи бронзи та курган Близнець з похованням ямної культури. В урочищі Рясні могили – скіфські кургани, курганні поховання середньовічних кочівників ХІV століття; у курганах знайдено 33 монети Кримського ханства і вісім мідних золотоординськи. Випадкові знахідки: свердлена кам’яна сокира епохи бронзи, бронзове вістря скіфської стріли. За 0,2 – 3,3 кілометри на південнийсхід і захід, схід, південь від села – 12 курганів висотою 1 – 3 метри.
В околицях сіл Нова Збур’ївка і Стара Збур’ївка, що знаходяться поряд, знайдено кам’яну сокиру з перехватом, крем’яні вістря стріл і списів, кам’яні відбійники і пест епохи бронзи, бронзові вістря скіфських стріл і давньогрецьку кераміку, середньовічні залізні вістря стріл, мідні ольвійську і боспорську монети, дві золотоординські та дві турецькі монети ХVI століття.
Село Нововолодимирівка
Поблизу Нововолодимирівки досліджено кургани з похованнями ранньозрубного часу, з впускними сарматськими і середньовічни кочівницьким похованням та скіфський курган IV – III до нашої ери, де знайдено бронзовий бойовий портупейний пояс. За 1,5 – 3,5 кілометрів на північ, південь, південний і північний захід від села – вісім курганів висотою 1 – 6,5 метрів.
Хутір Нове Шабо
Дивіться селище Виноградне.
Селище Новоселівка
За 0,6 кілометрів на північний захід від селища – курган висотою 1,3 метрів.
Село Новософіївка
Поблизу Новософіївки виявлено зруйноване курганне поховання епохи бронзи. За 0,8 – 4 кілометри на південь, південний і північний захід від села – 16 курганів висотою 0,5 – 4,3 метри.
Село Новофедорівка
Поблизу Новофедорівки досліджено кургани з похованнями ямної, катакомбної та зрубної культур і середньовічного кочівника (розкопки Г.Л.Євдокимова у 1980 році). Біля села – 15 курганів.
Село Новочорномор’я
Поблизу Новочорномор’я досліджено кургани з похованнями ямної, катакомбної та зрубної культур, з впускним похованням сармата і середньовічних кочівників. За 1,8 кілометрів на південний захід від села, в урочищі Лисичі Могили – скіфський могильник з компактно розміщених 48 курганів висотою 0,1 – 3,4 метри. Крім них, тут розкопано п’ять кургаів ІV – II століть до нашої ери і впускне поховання кочівника VI – VII століть нашої ери із золотою підвіскою, прикрашеною зерню. За 0,3 – 5,6 кілометрів на північний і південний схід, південний і північний захід від села – 20 курганів висотою 0,5 – 5,5 метрів.
Село Облої
Поблизу Облоїв досліджено кургани з похованнями часу нижнього шару Михайлівки, ямної, катакомбної та зрубної культур, скіфів IV століття до нашої ери, сармата і пізньосередньовічних кочівників. Поблизу села – чотири кургани.
Село Олексіївка
За два кілометри на захід від села, біля колишнього села Привілля, розкопано курганні поховання епохи бронзи та скіфські. Випадкові знахідки: уламок кам’яної сокири епохи бронзи, скіфський бронзовий казан і уламки грецької амфори та половецька кам’яна баба. На околицях та навкруги села – 24 кургани висотою 0,5 – 4,5 метрів.
Село Очаківське
На півночі Очаківського та за 0,2 – 2,9 кілометрів на північ, північний і південний схід – 13 курганів висотою 0,2 – 4,3 метри.
Село Пам’ятне
Поблизу села у зруйнованому курганому похованні катакомбної кульутри знайдено кам’яну мотику; за 3,5 кілометрів на північ, навкруги озера Аджигол і колишнього хутора Пантака, – залишки поселень епохи бронзи та пізньої бронзи, майстерень крем’яних знарядь, знахідки кельта, уламків грецьких амфор, мідних грецьких монет і бронзовіх вістрів скіфських стріл, монет Кримськог оханства. На околицях та за 0,2 – 4,4 кілометри навкруги села – 65 курганів висотою 0,5 – 5,5 метрів.
Хутір Пантака
Дивіться село Пам’ятне.
Хутір Пероте
Дивіться село Рибальче.
Село Петрівка
На східній околиці Петрівки та за 1,4 кілометри на північний захід від села – два кургани висотою 1,8 та 0,8 метрів.
Село Привілля
Дивіться село Олексіївка.
Село Прогної
Дивіться село Геройське.
Село Рибальче
За 2,5 кілометрів на північний захід – захід від села, поблизу колишнього хутора Пероте, досліджено поселенняпізньозрубного часу; за 4 кілометри на південний захід – захід – скіфська стоянка V – IV століть до нашої ери і знахідки уламків середньовічних амфор; за 2,5 кілометрів на захід виявлено зруйноване скіфське поховання ІV – III століть до нашої ери. Випадкові знахідки: уламок свердленої кам’яної сокири епохи бронзи, мідна римська монета Ліцинія Старшого – другої половини ІІІ століття нашої ери, мідні ольвійські монети, у Дніпровському липані – візантійська амфора.
Село Рідна Україна
За 2,3 – 4,6 кілометрів на північ, південні схід і захід, південь від села – сім курганів висотою 0,8 – 2 метри.
Селище Садове, колишнє селище радгоспу «Каракуль-експорт»
Поблизу Садового виявлено зруйноване курганне поховання епохи бронзи, зруйноване сарматське поховання, знайдено дві середньовічні турецькі монети. За 0,2 – 2,8 кілометрів навкруги селища (крім заходу) – 21 курган висотою 0,5 – 5,5 метрів.
Село Сліпушинське
На східній околиці та за 0,2 – 2,1 кілометра навкруги села – 13 курганів висотою 0,5 – 2,9 метрів.
Село Стара Збур’ївка
Біля села знайдено середньовічну амфору, у затоці Збур’ївський Кут – російську гармату другої половини ХVIII століть. Дивіться також села Нова Збур’ївка.
Село Суворовка
За 0,4 – 1,4 кілометра на північний захід, південний схід і захід від села – п’ять курганів висотою 0,12 – 4,1 метр.
Острів Тендра і Тендрівська коса
Місце вшанування давньогрецького міфічного героя Троянської війни Ахілла. На острові знайдено присвятні написи в честь Ахілла та монетні дарунки з міст Північного Причорномор’я, Фракійського узбережжя і давньогрецьких полісів, пізніші монети датуються IV – V століттями нашої ери, подан 800 монет – серед них істрійська (V – IV століття до нашої ери), візантійська – Костянтина I (324 – 337 роки нашої ери), найпізніша римська монета – Валента (364 рік нашої ери). У морі біля острова знайдено дві середньовічні амфори, залізну ковану гармату початку ХV століття, що лежала біля затонулого судна. На Тендрівській косі, за 6,5 кілометрів на південний захід – захід від острова Смоляного – курган висотою 1,1 метра.
Селище Чорноморське
Поблизу Чорноморського, на землі радгоспу, досліджено кургани з похованнями ямної, катакомбної та зрубної культур і впускним похованям середньовічного кочівника. На північно-західній околиці селища та за 0,9 – 1,7 кілометр на північ, захід і північний захід – п’ять курганів висотою 0,5 – 1,5 метрів.
Село Чорноморські Криниці
За 0,5 – 4,9 кілометрів на північний і південний схід від села – шість курганів висотою 0,5 – 1,5 метрів.
Село Чукалівка
У зруйнованому кургані біля села виявлено поховання ямної, катакомбної і зрубної культур. За 0,2 – 5,8 кілометрів навкруги села (крім півночі) – 43 кургани висотою 0,5 – 4,5 метрів.
Хутір Шабо
Дивіться селище Виноградне.
Яголицьке поселення
Дивіться село Іванівка
Півострів Ягорлицький Кут
На південному сході і на північній половині півострова – 28 курганів висотою 0,5 – 3,8 метрів.