Археологія та стародавня історія Верхньорогачицького району

Горщики культури багатоваликової кераміки

Горщики культури багатоваликової кераміки

У Верхньорогачицькому районі Херсонської області є поселення багатоваликової кераміки, зрубної культури, могильники скіфів, сарматів та інших кочовиків.

Село Бабине

Біля Бабиного відомі два двошарові поселення: Бабине III і IV. На пункті Бабине III досліджено поселення культури багатоваликової кераміки з глинобитною будівлею та сліди поселення скіфського часу (IV – III століття до нашої ери). У нижньому шарі Бабине IV – поселення білозерського етапу зрубної культури, у верхньому шарі – скіфського і пізньоскіфського часу. Тут виявлено також уламки ранньовізантійських амфор, три поховання часу пізньої бронзи і сарматське. Пам’ятка Бабине I – пізньоскіфське поселення. Досліджено могильник з похованнями під кам’яними закладками типу нижнього шару Михайлівки. За 0,3 – 3,8 кілометрів з напільних боків села – дев’ять курганів висотою 1 – 5,2 метри.

Село Бережанка (колишнє село Карайдубина)

Поблизу Бережанки знайдено залишки неолітичних стоянок та скіфські поселення і могильник. За 1,2 – 2,6 кілометрів на південний захід від села – чотири кургани висотою 1,1 – 3 метри.

Село Василівка

За 2,3 – 4,3 кілометра на північний захід і схід від Василівки – дев’ять курганів висотою 0,5 – 2 метри.

Селище міського типу Верхній Рогачик

Поблизу селища виявлено рештки носорогоподібної тварини. Неподалік досліджено скіфський курган IV – III століття до нашої ери, знайдено три половецькі кам’яні баби. За 0,2 – 4,3 кілометри на півнія, південь і захід від селища – 30 кургані висотою 0,5 – 2,8 метрів.

Село Вишневе

Навкруги села – 19 курганів висотою 0,5 – 5,5 метрів.

Село Георгіївка

Знайдено ребро викопного тюленя.

Село Зелене

Біля села виявлено скіфське курганне поховання та дві половецькі кам’яні баби. За 0,2 – 3,4 кілометри на південні схід і захід та південь – 17 курганів висотою 0,5 – 1 метр.

Село Карайдубина

Дивіться село Бережанка.

Село Кожум’яки

За 1,2 – 3,9 кілометрів на північний і південний захід від села – три кургани висотою 0,5 – 3 метри.

Село Леніна

За 2,3 – 3,8 кілометрів на південь від села – дев’ять курганів висотою 4 та 3 метри.

Село Михайлівка

Знайдено бронзове вістря списа зрубної культури. За 1,1 – 2,9 кілометрів на південь і південний захід від села – 11 курганів висотою 0,5 – 1,7 метрів.

Село Нижній Рогачик

На мисі між двома балками – поселення ранньоямного часу. На північній околиці села досліджено поселення епох пізньої бронзи (ІХ – VIII століть до нашої ери), що існувало й у скіфський час (ІV століття до нашої ери). Тут же знайдено похованя катакомбної культури і три скіфських поховання ІV століття до нашої ери. Біля села розкопано курган з кам’яним кромлехом і похованнями епохи бронзи та знайдено половецьку кам’яну бабу. У селі і за 2,6 – 5,7 кілометрів на північний схід від нього виявлено десять курганів висотою 0,3 – 2,3 метри.

Село Новознам’янка

За 0,5 – 4,4 кілометри на північ, південь, захід і північний захід від села – 18 курганів висотою 0,5 – 3,5 метри.

Село Павлівка

За 1,4 – 2,7 кілометри на північ і південний захід від села – три кургани висотою 0,5 – 2,6 метри.

Село Первомаївка

Поблизу села досліджено кургани з похованнями ямної, катакомбної та зрубної культур, два поховання були перекриті антропоморфними стелами, одну знайдено випадково; відкриті скіфські, сарматські і середньовічні поховання кочівників і половецький курган ХІ – ХІІ століть; знайдено палеолітичні крем’яні вироби. За 4,8 кілометрів на південний захід від села, поблизу знесеного села Шевченка, містилося поселення, в нижньому шарі якого знайдено матеріали епохи пізньої бронзи, у верхньому – скіфське поселення ІV століття до нашої ери; досліджено курган з кромлехом і похованням епохи бронзи. За 0,2 – 5,5 кілометрів на південні схід і захід, південь від села – 19 курганів висотою 0,5 – 5 метрів.

Село Пролетарій

За 0,2 кілометри на південний захід від села – курган висотою 4 метри.

Село Самійлівка

За 0,9 – 1,4 кілометри на південний схід і південь від Самійлівки – п’ять кургані висотою 0,5 – 3 метри.

Село Ушкалка

Поблизу Ушкалки знайдено бивеьн мамонта і залишки китоподібної тварини. Тут знаходилися сліди пізньонеолітичної стоянки; досліджено посебення сабатинівського і білозерського етапів зрубної культури та поховання зрубної культури. Тут же – залишки поселення пізньоскіфського часу та сарматське поховання ІІІ століття до нашої ери. За 0,4 – 2,6 кілометри на південь і південний захід від села – дев’ять курганів висотою 0,5 – 4,7 метри.

Село Чистопілля

За 1 – 3,8 кілометрів навкруги села – 14 курганів висотою 0,6 – 5 метрів.

Село Шевченка

Дивіться село Первомаївка.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.