Археологія та стародавня історія Білозерського району

фХерсонська археологічна експедиція

Херсонська археологічна експедиція

У Білозерському районі Херсонської області у селищі Дніпровське є Білозерське городище, також городища є у Дар’ївці, Микільському, Понятівка, Станіслав, Широка Балка, в Олександрівці городище належало елліно-скіфам.

Село Барвінок

За 0,8 – 2,9 кілометрів на південний схід, південь і південний захід від села – п’ять курганів висотою 0,9 – 4,6 метрів.

Селище міського типу Білозерка

Розкопки у Херсонській області

Розкопки у Херсонській області

Поблизу Білозерки знайдено залишки викопної парнокопитної тварини. Тут знаходилося поселення епохи бронзи; з напільних боків розкопано курганний могильник з похованнями ямної, катакомбної, зрубної культур, культури багатоваликової кераміки (знайдено три антропоморфні стели, пізньотрипільський горщик), скіфів ІV – ІІІ століть до нашої ери, сарматів і середньовічних кочівників. Випадкові знахідки: на березі озера Білого – два кам’яних молотки, поблизу селища – сокира-молот і сокира з перехватом епохи бронзи, срібний римський денарій Коммода – ІІ століття нашої ери, дві половецькі кам’яні баби. За 0,5 – 9,4 кілометри на захід і північ від селища – курганна група: 18 курганів висотою 0,5 – 5 метрів. Білозерське городище – дивіться селище Дніпровське

Хутір Васильченка

Дивіться село Софіївка

Селище Велетенське

У селищі знайдено кам’яну свердлену сокиру епохи бронзи.

Село Вісунці

Дивіться село Музиківка.

Село Грозове

За один кілометр на південний схід – схід від села – курган висотою 1,1 метр.

Село Гусаківка

Дивіться село Чорнобаївка

Село Дар’ївка

На лівому березі ріки Інгульця знаходилося ранньоскіфське поселення. За два кілометри на північ від Дар’ївки – городище пізньоскіфського часу.

За три кілометри на північ, на правому березі ріки Інгульця – пізньоскіфське поселення II – IV століть нашої ери, де виявлено кам’яні споруди, сошник та кераміки черняхівської культури. В урочищі Байди досліджено скіфське курганне поховання VI століття до нашої ери. Випадкові знахідки – поблизу села – кам’яний пест, у ріці Інгульці – свердленасокира з рога оленя ямної культури. За 0,4 – 6,8 кілометрів на північний захід від села – курганна група: 12 курганів висотою 0,5 – 3,1 метр.

Селище Дніпровське

На південно-західній околиці Дніпровського – еліно-скіфське Білозерське городище другої половини V – III століття до нашої ери. Тут досліджено залишки напівземлянкового житла, виявлено чотири ольвійські мідні монети IV століття до нашої ери, на уламку посуду – графіті з присвяченням Гераклу, уламок теракоти із зображеням Жінки, уламки амфор II – III століть нашої ери. Поблизу городища розкопано кургани з похованнями ямної та зрубної культур, скіфського та сарматського часу і середньовічних кочівників. За 1,4 кілометри на південний схід, схід від селища – два кургани висотою 1 і 1,3 метри.

Село Загорянівка

Поблизу балки знайдено поселенння епохи бронзи. За 2,5 кілометрів на північ і за 0,8 кілометрів на схід від села – два кургани висотою 2,7 і 2 метри.

Село Зелений Гай

За 0,2 – 1,8 кілометрів на схід, південний схід і захід від села – курганна група – дев’ять курганів висотою 0,5 – 2 метри.

Село Зорівка (належить до Херсонської міської ради)

За 0,4 – 1,1 кілометр на захід від села – курганна група – чотири кургани висотою 0,5 – 3 метри.

Село Іванівка

За 1,8 – 7,5 кілометрів на північ і північний схід від села виявлено шість курганів висотою від півметра і вище.

Село Інгулець

У селі виявлено залишки поховання кочівника з шаблею другої половини ХІІ – першої половини ХІІІ сотліть. Поблизу села знайдено кам’яну свердлену сокиру епох бронзи. За 0,7 – 3 кілометри на північний схід, схід і південь від села – 16 курганів висотою 0,5 – 3,2 метри.

Село Киселівка

У селі знайдено кістки мамонта, кам’яний молот з перехватом епохи бронзи. За 0,4 – 2,2 кілометри на північний і південний схід, схід і захід від села – п’ять курганів висотою 1,2 – 2 метри.

Село Кізомис

Поблизу Кізомису знайдено кам’яну свердлену сокиру епохи бронзи (зберігається в Білозерському народному музеї); в Дніпровському лимані, біля беерга, виявлено дві грецькі амфори. За 1 – 2,6 кілометри на північ і північний захід від села – чотири кургани висотою 0,5 – 1,7 метрів.

Село Кірове

За 0,8 – 5,8 кілометрів на південний схід, південь і південний захід від села – 12 курганів висото 0,5 – 4,4 метри.

Село Клапая

За 0,5 кілометрів на південний захід і за 2,1 кілометр на південний схід, схід від села – два кургани висотою 1,5 і 1,7 метрів.

Село Копані

Дивіться Посад-Покровське.

Село Крутий Яр

За 1,3 – 2,3 кілометри на північний схід, схід, південний і північний захід від села – сім курганів висотою 1 – 2 метри.

Село Микільське

На лівому березі ріки Інгульця, неподалік балки Самарки виявлено городище скіфського часу, знайдено бронзові вістря скіфських стріл. Біля села – знахідки крем’яних вістрів стріл епохи бронзи, у зруйнованих курганах Часті Могили – скіфські бронзові вістря стріл, у зруйнованому скіфському похованні – канфар III століття до нашої ери, поблизу Микільського знайдено залишки поховання середньовічного кочівника. За 0,3 – 3,2 кілометри на захід, північ, північний схід і схід від села – десять курганів висотою 0,5 – 4,2 метри.

Селище Молодецьке

За 0,5 – 4,3 кімлометри на північний і південний схід від селища – шість курганів висотою 0,5 – 2,3 метри.

Село Музиківка

У Музиківці знайдено уламок зуба мастодонта. На південному заході села, на місці колишнього села Вісунці – поселення скіфського часу і два Вісунцівських скарби істрійських срібних монет V – IV століть до нашої ери. Біля села у зруйнованому кургані виявлено основне поховання середньовічного кочівника під площадкою з кам’яних пли. Випадкова знахідка: кам’яна сокира епохи бронзи. За 0,5 – 3,9 кілометри на захід, північний захід, північ, північний схід і схід від села – курганне поле: 13 курганів висотою 0,8 – 3,1 метр.

Село Надеждівка (належить до Херсонської міської ради)

За двісті – сімсот метрів на схід і південний схід від Надеждівки – курганна група: чотири кургани висотою від півметра до 1,6 метра.

Село Новодмитрівка

За 0,2 – 2,6 кілометрів на північ і південний схід від села – п’ять курганів висотою 1 – 2,6 метрів.

Село Новотягинка

Поблизу Новотягинкпи знайдено середньовічну амфору. За 4,2 – 5,7 кілометрів на північ від Новотягинки – курганна група, яка складається з п’яти курганів висотою від 1,2 до 4,6 метрів.

Село Олександрівка

Античне городище Скелька біля Олександрівки

Античне городище Скелька біля Олександрівки

Неподалік від Олександрівки – поселення епохи середньої бронзи. За один кілометр на південь від села – двошарове поселення елліно-скіфів (VI – IV століть до нашої ери) і скіфо-сарматського часу (I – IV століть нашої ери), в якому виявлено матеріали черняхівського типу та ольвійські монети. За два кілометри на схід від села досліджено поселення елліно-скіфів (ІV – III століть до нашої ери) з уламками амфор у господарських ямах; на цьому самому місці знаходився грунтовий могильник часів Київської Русі. На Мисі Пугач – поселення і могильник елліно-скіфів (ІV – III століть до нашої ери).

Городище Скелька в Олександрівці

Городище Скелька в Олександрівці

В урочищі Бубликова Балка – поселення (городище) елліно-скіфів (V – III століть до нашої ери) і пізньосківського часу з кам’яною оборонною стіною і вежами; в урочищі Скелька – двошарове городище скіфського і пізньоскіфського часу. На городищі знайдено кам’яну стелу початку нашої ери з поясним зображенням людини і тамгоподібним знаком; поблизу городища – могильни. В урочищі Павлютіна Балка – поселення і могильник скіфськог очасу. Біля балки Хаблової – залишки поселення кскіфського часу. За 0,2 – 6,5 кілометрів на північний захід, північ, північний схід, схід і південь від села – 30 курганів висотою 0,5 – 4,5 метрів.

Село Паришеве

За 0,4 кілометри на південний схід від села – курган висотою 2,8 метрів.

Село Петрівське

За 1,7 кілометр на південний схід від сеал – курган висотою 1,9 метрів.

Село Понятівка

План городища у Понятівці

План городища у Понятівці

За один кілометр на південний захід від села –пізньоскіфське Понятівське гордище II століття до нашої ери – II століття нашої ери, що складається з двох частин, кожна з яких огороджена земляним валом. На городищі знайдено скарб із 600 ольвійських монет та римський денарій Доміціана I століття нашої ери.

В урочищі Глинище виявлено грунтовий могильник із пізньоскіфськими і середньовічними похованнями. За південно-західною околицею городища (через балку) – пізньоскіфске поселення.

Поблизу села виявлено сокиру епохи бронзи, у кургані знайдено половецьку кам’яну бабу. За 0,4 – 2,6 кілометрів на південний і північний захід і північ від Понятівки – 12 курганів висотою 0,5 – 6,7 метрів.

Село Посад – Покровське (колишнє село Копані)

Поблизу села знайдено кам’яне знаряддя епохи бронзи з кількома робочими поверхнями. За 0,4 – 2,1 кілометр на захід, південний захід і південь від села – чотири кургани висотою 0,7 – 1,9 метрів. Згадка в літературі про знахідку тут ливарних форм – помилкова, форми відкритів в селі Малих Копанях Голопристанського району.

Село Правдине

За 0,2 -2,3 кілометри на північ, південний схід, південь і південний захід від села – 12 курганів висотою 0,4 – 1,5 метрів.

Селище Радянське

За 1 – 3,8 кілометрів на північний і південний схід, схід від селища – п’ять курганів висотою 0,7 – 4,4 метри.

Селище Розлив

За 0,2 – 3,1 кілометрів на північ, захід і північний захід від селища – чотири кургани висотою 1,2 – 4 метри.

Селище Ромашкове

За 0,7 і 1,2 кілометри на південний схід і захід від селища – два кургани висотою 4,1 і 2 метри.

Село Садове (колишнє село Фалєєвка)

В урочищі Бомбардери досліджено поселення з нижнім шаром епохи бронзи і верхнім – пізньоскіфського часу, поблизу – поховання епохи бронзи з сокирою – молотом. Поблизу Садового розкопано кургані поховання ямної культури, де знайдено кам’яне фалічне зображення, виявлено залізне вістря стріли ранньосередньовічного часу, половецьку кам’яну бабу. За 1,2 – 7,1 кілометр на південний і північний захід від села – десять курганів висотою 0,5 – 5 метрів.

Село Софіївка

В урочищі Глибока Пристань досліджено поселення елліно-скіфів IV – III століть до нашої ери із залишками напівземлянкового житла, зерновими ямами; серед знахідок – якірний камінь і грецька теракота. Між цим поселенням і урочищем Золотий Ріг – поселення скіфського часу. За 0,5 кілометрів на північ від Глибокої Пристані розкопано могильник IV – III століття до нашої ери з 22 курганів. За 7 кілометрів на північ від села, поблизу колишнього хутора Васильченка, знайдено кам’яні сокири та крем’яне знаряддя епохи бронзи, бронзове вістря списа зрубної культури, уламки античних амфор. У прибережній частині Дніпровського лиману виявлено кам’яні залишки пристані кінця ХVIII століття. За 2 – 2,4 кілометри на північ від села – чотири кургани висотою 0,5 – 1,5 метрів.

Село Станіслав

Станіславське городище

Станіславське городище

На південно-східній околиці села – Садиба Литвиненка – поселення елліно-скіфів (VI – III століття до нашої ери) із залишками кам’яного будівництва, якірні камені та знахідки рубежу нашої ери. На північно-західній околиці села – городище елліно-скіфів (VI – III століття до нашоїе ери) із залишками кам’яного будівництва, античною керамікою та знахідками ольвійських монет. Тут трапляється також кераміка черняхівського типу. На схід від городища досліджено могилньик, що відноситься до городища. На північ від села – курганний могильник скіфського часу. Випадкові знахідки: кам’яна сокира-молот епохи бронзи, ольвійська мідна монета, дві золоті візантійські монети середини Х століття, польсько-литовські монети початку ХVII століття, ризька монета 1624 року, російські монети другої половини ХVI століття. За 0,2 – 2,4 кілометри на північ і північний схід від села – сім курганів висотою 0,5 – 4,5 метрів. Згадка у літературі про поселення епохи бронзи у Станіславі – помилкова, воно знаходиться поблизу села Рибальчого Голопристанського району.

Село Степанівка

Дивіться село Чорнобаївка.

Село Токарівка

Поблизу Токарівки виявлено два поселення черняхівського типу. За 0,2 – 7,8 кілометрів на північний захід, північ, північний схід і схід від села – 34 кургани висотою 0,5 – 4,6 метрів.

Село Томина Балка

Поблизу Томиної Балки виявлено зруйноване дитяче сарматське поховання. За 0,4 – 3,8 кілометрів на північний захід, північний і південний схід, схід від села – 11 курганів висотою 0,5 – 3,7 метрів.

Село Ульянівка

Знайдено уламок кам’яної сокири епохи бронзи. За один кілометр на північ від Ульянівки – курган висотою 2,7 метрів.

Село Фалєєвка

Дивіться село Садове.

Село Федорівка

За 0,2 – 7,3 кілометрів на північний захід і захід від села – дев’ять курганів висотою 1,1 – 5,9 метрів.

Селище Червоний Поділ

За 0,8 – 5,7 кілометрів на південний і північний захід, північний схід від селища – шість курганів висотою 0,3 – 2,5 метрів.

Село Чорнобаївка

Розкопані кургани з похованнями ямної та катакомбної культур, одне поховання було перекрито антропоморфною стелою. Поблизу села досліджено скіфські кургани, один – IV століття до нашої ери та впускне кіммерійське поховання VII століття до нашої ери. Випадкові знахідки: кам’яні сокири і мотика епохи бронзи та мідна ольвійська монета II століття нашої ери. За 0,2 – 5,1 кілометр навкруги села – 21 курган висотою 0,5 – 3,4 метри.

Село Широка Балка

Городище Золотий Мис біля Широкої Балки

Городище Золотий Мис біля Широкої Балки

У селі знайдено уламок кістки мастодонта. В урочищі Золотий Ріг – городище пізньоскіфського часу (I століття до нашої ери – середина III століття нашої ери) із залишками кам’яного будівництва, тут знайдено дві римські монети, серед них – денарій Марка Аврелія та дві ольвійські монети, виявлено нечисленні уламки кераміки черняхівської культури. Неподалік від городища – грунтовий могильник, що відноситься до городища; серед знахідок – фігурний посуд. Біля села досліджено кургани з похованнями ямної, катакомбної та зрубної культури із впускними похованнями сарматського часу (I століття нашої ери) та середньовічних кочівників; знайдено антропоморфну стелу. У зруйнованому кургані – ямне похованя з антропоморфноюстелою і впускне сарматське. У селі виявлено зруйноване ямне курганне поховання. За 0,4 – 4,5 кілометрів на північ, північний схід і схід від села – 12 курганів висотою 0,5 – 3,5 метрів. Згадка в літературі про поселення в урочищі Глибока Пристань біля Широкої Балки – помилкова; поселення знаходиться поблизу села Софіївки.

Селище Янтарне

За 0,7 кілометрів на схід від селища – Кошове поселення білозерського етапу пізньозрубного періоду, на захід від нього – Кострівське поселення пізньоскіфськог очасу.

Село Ясна Поляна

За 0,8 – 5,4 кілометра на північний схід і схід від села – десять курганів висотою 1,3 – 6,2 метрів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *