Донецька культура

ЗнаряддяДонецька культура – археологічна культура доби мезоліту та неоліту. Виділена О.Я.Брюовим на грунті узагальнення матеріалів з розвідок М.В.Сибільова по Сіверському Дінцю. Дослідувалося також П.П.Єфіменком, М.Я.Рудинським, М.В.Воєводським, О.О.Формозовим, Д.Я.Телегіним, В.М.Станком. Ареал: басей Сіверського Дінця. Датується у межах VI – початку IV століть до нашої ери. У розвитку донецької культури виділено три етапи: перший – мезолітичний (VI тисячоліття до нашої ери), другий і третій – неолітичні (V – початок IV тисячоліття до нашої ери).

Генеза донецької культури відбувалася при взаємодії декілької компонентів: мезолітичних – лісостепового і неолітичних – степового та сурського. Пам’ятки донецької культури репрезентовані виключно поселеннями та майстернями (виявлено 40 пам’яток). Найвідоміші поселення: Бондариха 2, Яремівка, Устя Осколу 2, Ольхова 5, Оріхове, Донецьке 3, Пелагеївка 3, Біла Гора, Москвіне, Лиманське. Вони розташовані на першій піщаній надзаплавній терасі лівого берега Сіверського Дінця, на підвищеннях у заплаві. Житла не виявлені, але трапляються залишки відкритих вогнищ.

Виробів з кераміки мало. Особливості керамічних виробів: значна кількість домішок трави разом з дрібним піском у тісті, слабкий випал, інколи – добре загладжені поверхні. Поширені ширко-відкриті горщики яйцеподібної форми з прямими або відхиленими назовні вінцями. Орнамент: ялинкові, ромбові, горизонтальні композиції, утворені наколами, прокресленими лініями, відбитками дрібного гребінця.

Крем’яна індустрія характеризується розвинутими прийомами платівчастого розколювання з одноплощадкових конусоподібних або олівцеподібних нуклеусів, трапецієподібними мікролітами у поєднанні з вістрями яніславицького типу на зламаних пластинах, які були виготовлені ще в мезолітичну добу з використанням «мікрорізцевої» техніки, а в неолітичну добу – з використанням «псевдомікрорізцевої» техніки. Трапляються овальні та підтрикутні двобічно оброблені сокирки, кайла та тесла, вістря до стрл постсвідерського типу. З пісковику, тальку виготовлялися грузила, абразиви, «човники». Кістяні вироби репрезентовані стрижнеподібними наконечниками з одними або двома пазами, куди вміщували мікролітичні крем’яні пластини з притупленм дрібною ретушшю краєм, також виявлені кістяні рибальські гачки.

Господарство донецької культури базувалося на мисливстві та рибальстві з використанням сітоок, неводів та дерев’яних човнів. У різні часи існування донецької культури відбувалися контакти із зимівниківською мезолітичною та сурською неолітичною культурами. Існування донецької кульутри переривається з поширенням культури ямково-гребінцевої кераміки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.