Донецька катакомбна культура

КерамікаДонецька катакомбна культура – археологічна культура катакомбної культурно-історичної області епохи середньої бронзи. Виділена В.О.Городцовим на початку 20-х років ХХ століття. Ареал – середня та нижня течія Сіверського Дінця, Приазов’я, частина Нижнього Подоння. Культура названа за територією поширення. Датується першою чвертю II тисячоліття до нашої ери. Можливе відокремлення сіверсько-донецької та нижньодонської локальних груп. Пам’ятки пізнього етапу іноді об’єднуються у бахмутських тип. Поселення: Сердюково, Ливенцівка I. Житла – напівземлянки.

Кераміка: плоскодонні горщики з короткою шийкою і опуклим тулубом, чарки, фляги з вушками, миски, келихи, курильниці. Орнамент: відбитки шнура, тясьми, гребінцеві штами, що утворюють горизонтальні лінії, ялинку, звисаючі трикутники, кола, фестони. У пізніх пам’ятках під впливом середньодонської культури з’являються горщики з високою шийкою і орнаментом з прокреслених ліній та валиків, а також ріпоподібні посудини. Є дерев’яні кухлі та ложки.

Знаряддя виготовлені з каменю, кістки, бронзи. Трапляються кременеві скребачки, двобічно оброблені вістря до дториків та списів, підтрикутні вістря до стріл з глибокою вимкою в основі, кам’яні сокири-молоти, прив’язні молоти, розтирачі, абразиви, булави круглої та грушоподібної форми. У цей час з’являються черешкові ножі з листоподібним трикутним або п’ятикутним клинком, у пізніх пам’ятках з’являються ножі з розширеною верхньою частиною клинка й упором в його основі, клиноподібні тесла, жолобчасті долота, стамески, виделки-гачки, втульчаста сокира.

Прикраси: бронзові скроневі кільця, намистини, підвіски, медальон з вушком, посохоподібні шпильни, срібні кільця, бурштинові підвіски, намистини із зубів викопних риб, кістяні пронизки з гвинтоподібною нарізкою, молоточокоподібні шпильки, фаянсові намистини.

Поховальний обряд: підкурганні поховання у катакомбах, рідше – у прямокутних ямах. Переважають Т-подібні та Н-подібні катакомби з прямокутною або підквадратною шахтою, часто зі східцями біля дна; у пізніх пам’ятках – овальні або округлі шахти. Вхід до камери закривався каменями, іноді – стелами, деревом, дерном. Дно устелялося матами, тканиною. Кістяки лежали скорчено на правому боці обличчям до входу. Є колективні поховання та кенотафи. Кістяки пофарбовані вохрою. Поруч з померлим часто клали голови та кінцівки корови і дрібного рогатого скота. Інвентар: кераміка. Знайдено жаровні з фрагментів посуду з вугіллям, курильниці, бронзові та кам’яні вироби, прикраси, гральні кості. Відомі поховання ливарників, ковалів з відповідним набором інвентаря.

Основа господарства – скотарство. Сусідні культуру: передкавказька, середньодонська, дніпро-азовська. Змінюється культурою багатопружкової кераміки.

Карта

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.