Дністровська культура

КреміньДністровська культура – археологічна культура раннього мезоліту. Датується Х – VIII тисячоліттями років тому. Ареал: басейн Середнього Дністра. О.П.Черниш виділяє 4 фази культури: молодовську, оселівську, атакську, фрумушикську (пізньомезолітичну), що змінюють одна одну.

Палеографічний фон – лісостеп з ділянками лісу. Фіксується зміна кліматичних умов, що відбивається на складі фауни: від рангіферного (переважання північного оленя) до сучасного (бик, кінь) фауністичного комплексу. Господарство – полювання на північного оленя, звичайного оленя, зубра, лося, бика, коня. Про велике значення збиральництва засвідчують знахідки черепашок молюсків та численні кам’яні розтиральники. Є свідчення існування рибальства.

Поселення: Молодова V, верхні шари; Оселівка I, верхній шар; Атаки VI; Кормань IV. Виявлені залишки куренеподібних жител з внутрішніми та зовнішніми вогнищами (Молодова V).

Кременевий інвентар виготовлено з пластинчастих заготівок. В наборі знарядь, що змінюється за часом, залишаються вістря із затупленим креєм, великі трапеції, пластинки з виїмками, окремі свідерські наконечники. Плоскі гарпуни та сокири з рогу північного оленя знайдені на стоянках ранньої фази; на атакській фазі з’являються сокироподібні знаряддя.

Витоки дністровської культури лежать в середовищі місцевих пізньопалеолітичних култур типу молодовської. Припускається зв’язок пізньомезолітичних пам’яток з ранньонеолітичними пам’ятками типу Сороки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *