Причини опадання листя перцю в теплиці

ГородАгротехніка вирощування солодкого перцю не проста. Культура вимоглива до умов зовнішнього середовища. Будь-який прорахунок у догляді за рослиною загрожує проблемами. Однією з таких проблем є опадання листя. З ситуацією можна легко впоратися, якщо з’ясувати причину скидання листочка.

Причини

Втратити листя перці можуть з різних причин. Культура ніжна і відразу після пересадки може втратити листя. Якщо в процесі росту рослина не отримує достатньої кількості потрібних елементів, відчуває надлишок або нестачу води, зазнає атак шкідників, то першим відгуком на негативну дію буде скидання листя.

Неправильний полив

ОвочіОсновне правило, якого необхідно дотримуватися при поливі – температура води не повинна бути меншою за 20 градусів. Якщо полити хоча б раз холодною водою, то сповільниться зростання і розпочнеться скидання листя. Полив здійснюється по мірі необхідності. Ні в якому разі не можна заливати кущ.

Важливо! Поливати зі шланга проточною водою не рекомендується. Поливати краще з лійки. Воду ллють акуратно, не завдаючи шкоди кореневій системі.

Нестача поживних речовин

Нестача поживних речовин позначається на зовнішньому вигляді рослини. Листя спочатку змінюють колір, скручуються і потім опадають. Досвідчені садівники можуть запобігти втраті листя, здійснивши своєчасну підгодівлю. На нестачу поживних речовин вказують симптоми:

 • жовтизна на листях із вкрапленнями білих точок вказує на брак азоту;
 • деформація і скручування свідчить про брак калію;
 • дивний вигляд листової пластини – жовтизна з зеленими прожилками – нестача фосфору;
 • кущ починає жовтіти зверху – не вистачає заліза;
 • при хлорозі залишається тільки стовбур – опадають навіть зав’язі.

Важливо! Не можна висаджувати перець на занадто щільні глинисті ґрунти та торфовища.

Період адаптації при пересадці

РозсадаПересадка розсади у відкритий ґрунт – завжди стрес для рослини. При дотриманні правил пересадки стресову ситуацію можна звести до мінімуму. Для цього молоді кущики готують до переходу в “велике життя”:

 • проводять процедуру загартовування;
 • правильно формують ґрунт у теплиці – ґрунт повинна бути добре прогрітим і збагаченим необхідними мікроелементами;
 • для перцю підбираються світлі місця, добре освітлені сонцем.

При недотриманні цих вимог адаптація утруднюється, а рослина реагує скиданням листя.

Шкідники

Попелиця і павутинний кліщ нападають найчастіше на молоді кущики. Липка попелиця огортає кущ (цих комах може бути дуже багато), а кліщ обвиває листя та гілки тонкими павутинням. Шкідники витягають корисні речовини, рослина починає слабнути, втрачає листя і гине.

Зелене листя і стиглі фрукти – ласощі для слимаків, які швидко пожирають свіжу зелень.

Не обходять стороною перці капустянка і колорадський жук. Особливо ненажерливі личинки цих шкідників. Через декілька днів після нападу армії цих комах, у рослини залишаються стовбури без листочків.

В тепличних умовах на перець може напасти білокрилка, так називають невеликого метелика з білими крилами. Вона ховається зі зворотної сторони листя і викачує з них сік. Засохлі листя опадають, а рослина повільно гине.

Захворювання

Розсада перцю і дорослі рослини можуть бути схильні до різних захворювань. Найчастіше хворіють ті кущики, у яких імунітет низький, а захисні функції ослаблені. Захворювання бувають:

 • бактеріального типу;
 • вірусної природи;
 • грибкові ураження.

Бактеріальні хвороби

До бактеріальних захворювань відносять:

 • чорну плямистість;
 • зів’янення миттєвого типу;
 • особливий вид раку – бактеріальний.

Чорну плямистість видають темно-коричневі круглі плями, на листках з’являється жовтий кант (жовта смуга на краях листочка).

При блискавичному зів’яненні бактерії потрапляють в стебло, перекриваючи поживні канали. В листочки не надходять корисні речовини і вода. На зрізі стебла помітно білу слизь. Цю хворобу вилікувати неможливо.

Якщо на плодах з’являються чорні точки, це ознака бактеріального раку. Плями поступово з’єднуються в одне суцільне. При сильному ураженні листки знебарвлюються і обсипаються.

Важливо! Для того, щоб захистити рослини від бактерій, грунт повинен перекопуватися, пошкоджені частини рослин слід обов’язково видаляти.

Вірусне ураження

Хвороби, що мають вірусну природу – огіркова і тютюнова мозаїка. Для того, щоб захистити теплицю або парник від вірусних атак, необхідно підбирати спеціальні сорти перцю. До них відноситься ювілейний, кардинал. Не бояться вірусів такі сорти, як Зоря, Атлант, Арієс.

Профілактичними заходами є:

 • обробка посівного матеріалу марганцівкою;
 • обприскування листя йодо-молочною сумішшю;
 • регулярне прополювання грядок.

Грибкові захворювання

Грибкові захворювання проявляються у вигляді плям різного кольору і гнилі. Спори грибка можуть потрапити найнеймовірнішими шляхами – при поливі, з грунтом, з добривами.

Найпоширенішими грибковими захворюваннями є:

 1. • Чорна ніжка, що розвивається в період зростання. Спору може перебувати навіть в насінні і починає розмножуватися в період росту розсади. Такі рослини відразу знищують.
 2. • Грибок вotrytis cinerea викликає сіру гниль. Виявляється в нижній частині стебла сіруватим липким нальотом.
 3. • Грибок рhytophthora infestans викликає фітофтороз. Хвороба небезпечна тим, що швидко поширюється і може вразити всю поросль. Досить пари тижнів, як всі кущі втратять листя.
 4. • Грибок fulvia fulva провокує буру плямистість. Поширюється, найчастіше в погано провітрюваних парниках і теплицях з високою вологістю. На листках з’являються бурі бархатисти вологі плями, що викликає опадання листя і загибель куща.
 5. • Грибок fusarium вражає судини стебла. Циркуляція живлення і виведення шкідливих речовин припиняється, настає інтоксикація і рослина втрачає листя і гине.

Важливо! При ураженні грибком треба негайно видаляти хворі ділянки.

Правила посадки

Перець – культура світлолюбна. В саду або городі потрібно вибирати освітлене місце, яке в сильну спеку можна злегка притінити. У теплиці перцям відводять найсвітлішу частину. Парник потрібно розташовувати так, щоб сонячне світло потрапляло на нього більшу частину доби.

Грунт повинна бути нейтральний, легкої. Перед висадкою перців її потрібно розкислити. Для цього підійде вапняне борошно і зольний розчин.

При осінній перекопуванні в грунт вноситься доломітове борошно.

Поради з догляду

Примхливий солодкий перець в більшості регіонів вирощують в умовах теплиці. Але навіть в тепличних умовах він часто хворіє і гине. При впливі будь-якого негативного фактора ніжні рослини відразу ж реагують скиданням листя. Цей факт – сигнал до дій.

Досвідчені городники радять:

 1. Серйозно поставитися до вибору насіння – вибирати сорти, стійкі до хвороб і відповідні кліматичних умов.
 2. Строго дотримуватися температурного режиму води при поливі. Різниця в температурі повітря і води не повинна бути більше 5 градусів. Якщо вода холодніше, то рослина відчує стрес.
 3. Якщо в теплиці сухо (спекотне літо), то треба додатково зрошувати всю грядку.
 4. Поливати треба рано вранці або пізно ввечері.
 5. У грунт треба обов’язково вносити перегній або торішній гній – так грунт прогріється швидше.
 6. Сприятлива підгодівля з розчином золи – в ній багато фосфору і калію.
 7. Органіку краще вносити восени і ранньою весною.
 8. У період дозрівання плодів треба давати комплексні мінеральні добрива, в складі яких є суперфосфат.
 9. Розсада повинна бути загартованою-для цього треба, як мінімум, відкривати кватирки в приміщенні, де її вирощують. У теплі дні краще виносити ящики з розсадою на балкон.
 10. Для захисту висадженої розсади від перепаду температур треба користуватися покривним матеріалом навіть в теплиці.
 11. Рослини треба постійно оглядати на предмет хвороб.
 12. При появі ознак захворювання слід негайно вживати заходів. Для цього можна придбати препарати в магазинах для садівників, провести обрізку хворих ділянок або скористатися народними засобами.
 13. Загальновідомими універсальними засобами є настої часнику, бадилля помідорів, листя кульбаби.

Причини скидання листя у перців названі. Це неправильний догляд і хвороби. Листя у перців – індикатор стану. Щоб зберегти здоровий кущ, треба правильно за ним доглядати і вчасно усувати негативні впливи.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.