Зимівниківська культура

ЗнаряддяЗимівниківська культура – археологічна культура мезоліту, виділена О.Ф.Гореліком. Ареал: Північно-Східне Приазов’я. Епонімна пам’ятка – багатошарове поселення Зимівники 1. Датується VIII – V тисячоліттями до нашої ери (ранній голоцен); можливо, початок відноситься до фіналу плестоцену. Існувало два етапи зимниківської культури: перший – у межах фіналу плейстоцену – пребореал, другий – бореал.

Поселення (Зимівники 1, 2, 3, Сабівка, Врубівка, Петропавлівка, Сурський V) розташовані на мисоподібних виступах лесових терас невеличких балок та річок або на мисах, які утворені злиттям декількох балок. Населення зимівниківської культури будувало наземні та заглиблені житла округлої та овальної форми загальною площею 10 – 22 квадратних метри, можливо, також населення будувало вітрові заслони. В кожному з досліджених жител відкрито заглиблене вогнище, яке розташоване біля входу або у центрі житла.

Крем’яна індустрія представлена відщеповою технікою розколювання багатоплощинних кубоподібних та дископодібних нуклеусів, знаряддями на відщепах, високими та середньовисокими симетричними трапеціями та трикутниками, інколи типу «мікротранше» з увігнутими бічними сторонами, що зроблені за допомогою псевдомікрорізцевої техніки, також крем’яна індустрія представлена розвинутими серіями різців, ретушованих бічних та двогранних, кінцевих скребачок, іноді подвійних.

Господарство: полювання на стадних травоїдних степових тварин, зокрема на первісного зубра. Полювання доповнювалося збиральництвом, а у деяких регіонах (Нижнє Подніпров’я) полювання доповнювалося рибальством.

Матеріали зимівниківської культури дають змогу встановити контакти її мешканців з населенням пам’яток типу хутір Шевченко, на Сіверському Дінці та кукрекської культури, а також з нащадками гірськокримської та осокорівської культури на Нижньому Дніпрі. Певний вплив зимівниківська культура зробила при формуванні донецької мезолітиної культури. Подальша доля зимівниківської культури не з’ясована.

Карта

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.