Гумельниця

КерамікаГумельниця – археологічна культура мідного віку, інша назва – коджадермен – гумельниця – караново VI. Епонімна пам’ятка – поселення (телль) біля села Гумельниця на лівому березі ріки Дунай (Румунія), яке було відкрите в 1924 році.

Ця археологічна культура була поширена в Північній Болгарії, Мунтенії, Добруджі, Північній Болгарії, південному сході Молдови, Бесарабії (Болградськеий варіант). Датується IV (V) тисячоліттям до нашої ери. Сформувалася на основі неолітичних культур Боян та Хаманджія. Дослідники виділяють від трьох (Х.Тодорова) до чотирьох (А1, А2, ВI, ВII) фаз розвитку (О.Думітреску).

Культура належить до етнокультурної області фракійського енеоліту. У Подунав’ї поширені багатошарові поселення – теллі: телль Тангируу має шар гумельниці товщиною два метри. У Причорномор’ї поселення одношарові і двошарові (Болград). Придунайські поселення мали укріплення у вигляді ровів і валів. Житла глинобитні та каркасно-стовпові, або напівземлянки. На поселенні від 15 і більше будівель.

Поховання відомі на території поселень і в окремих грунтових могилах. Трупопокладення скорчені, на лівому боці. Інвентар – посуд, прикраси, знаряддя, зброя (могильники Гредіштя, Улмилор, Кубрат, Голямо-Делчево.

Кераміка виготовлена з глини з домішками шамоту; продовжувалася гончарна традиція культури Боян. На пізньому етапі поширюється посуд з білим та чорним розсисом, графітування.

Знарядя виготовляли з каменю, кременю, кістки, рогу. Розвинена металургія міді, золота – виготовлялися прикраси (кільця, браслети, бляхи), знаряддя (шила, сокири, кайла, долота), зброя (сокири, клевці), що експортувалися на територію трипільської культури (Карбунський скарб).

Господарство комплексне. Розвинуте тваринництво (бик, вівця) та землеробство із застосуванням рогових рал. Вирощувалися плівчасті пшениці.

Сусідній культури – трипілля-кукутені (етапи А, ВI), вінча (В, С, Д), петрешті (А – В), Салькуца (V – IV). Змінюється культурою Чернавода 1.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.