Гординештський тип пам’яток трипільської культури

МузейГординештський тип пам’яток трипільської культури мідного віку (північна група за Т.Г.Мовшею або касперовська за Ю.Г.Захарчуком). Епонімна пам’ятка – поселення біля села Гординешти (Молдова), досліджується В.А.Дергачовим. Відомо біля 40 пам’яток, які розміщуються на Середньому і Верхньому Попрутті, Подністров’ї та Верхньому Побужжі. Виділено ранній і пізній етапи.

Датується пізнім етапом трипілля – серединою III (другою половино IV тисячоліття до нашої ери). Походить від раніших пам’яток бринзенського типу трипільської культури. Найдослідженішими пам’ятками в Україні є Цвіклівці, Сандраки, Жванець (Лиса Гора), Поливанів Яр.

Поселення займають важкодоступні місця, деякі мають штучні укріплення (рови, вали). Житла – наземні, глинобитні та напівземлянки. Своєрідність кераміки гординештського типу становить розпис у вигляді геометричних фігур з трьох – чотирьох (до 16) вузьких смуг, наявність мисок з профільованими вінцями, рельєфних наліпів, насічок. Переважає кухонний посуд (70 %) з домішками черепашок або шамоту в глині.

Пам’ятки гординештського типу синхронні пізньовихватинським та пізньоусатівським пам’яткам трипільської культури, культурам лійчастого посуду та кулястих амфор. Змінюються пам’ятками ранньобронзового періоду.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.