Бондарихинська культура

КерамікаБондарихинська культура – археологічна культура епохи бронзи і раннього заліза. Епонімна пам’ятка – поселення в урочищі Бондариа на Сіверському Дінці (розкопки В.А.Іллінської та Д.Я.Телегіна). Виділена В.А.Іллінською. Ареал: північний схід України. Датується ХII – VIII століттями до нашої ери.

Більшість дослідників вважає, що бондарихинська культура склалася на основі мар’янівської культури епохи бронзи і пов’язують її з фінно-уграми. Пам’ятки представлені городищами (Веселе, Рокитне) і поселеннями (Бондариха, Хухра, Ніцаха, Оскол). Археологічні пам’ятки розміщені на мисах, дюнах, краях перших надзаплавних терас. Житла – землянки з вогнищами та наземні будови, є господарські ями. Поховальні пам’ятки представлені грунтовими могилами (Тимченки, Основа, Залінійне) з трупоспаленям та наступним похованням залишків у грунтових ямах. Підкурганне трупопокладення зафіксоване лише біля села Чернеччина.

Карта

Кераміка представлена високими грщиками  зі стінками, що звужуються догори. Орнаментовано посуд косими насічками, ямками у вигляді ряду, «бантика», «виноградного грона». Кам’яні знаряддя: зернотерки, терочники, шліфовані сокири, вкладиші до серпів. Трапляються талькові ливарні форми для відливки кельтів, ножів, долотоподібних знарядь. Залізні вироби нечисленні: шильця з Бондарихи та Тимченків, а також ніж з поселення Оскол.

Основа економіки – землеробство та скотарство. Значну роль відігравало полювання. Населення вирощувало просо, ячмінь, пшеницю, жито, горох. У скотарстві провідне місце належало великій рогатій худобі. Свідченням розвитку бронзоливарного виробництва можуть бути знахідки ллячок, шлаків, ливарних форм.

На заході бондарихинська культура межує з лебедівською культурою, на півдні – з білогрудівсько-чорноліськими пам’ятками. На їх стику існує смуга змішаних пам’яток, тому при віднесеенні того чи іншого поселення або поховання до якоїсь з культр виникають труднощі. Бондарихинська клуьтура стала основою для становлення култьур скіфського часу у Дніпровському лісостеповому лівобережжі.

Знахідки

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.