Юхнівська культура

КерамікаЮхнівська культура – археологічна культура раннього залізного віку. Виділена М.В.Воєводським. Названа за городищем біля села Юхнів Чернігівської області, яке досліджувалося у 70-х роках ХІХ століття Д.Я.Самоквасовим і у 1939 – 1940 роках М.В.Воєводським.

Юхнівська культура займала басейн Десни від Брянська до Сейму. Юхнівська культура датується VI – III століттями до нашої ери. Ця археологічна культура склалася, імовірно, на тлі бондарихінської культури. Ототожнюються з меланхленами, які згадував Геродот, можливо, це була одна із гілок балтомовних племен.

Геродот називає меланхленів нескіфським плем’ям. Землі меланхленів межують з територією царських скіфів на півдні. Точної локалізації цього народу на основі археологічних даних поки що немає, однак, можливо, це юхнівська археологічна культура. Б.М.Граков розміщував меланхленів в басейні Десни та Оки, М.І.Артамонов – між Полтавою та Ізюмом, О.П.Смірнов – від Новгород-Сіверська на схід до ріки Дон. Б.О.Рибаков вважав, що меланхлени жили на лівому березі Середнього Дону.

Для юхнівської култури характерні невеликі городища площею 0,2 – 0,5 гектара, ці городища розміщувалися на берегових миса (Кузина Гора, Пісочний Рів, Юхнів). Городища оточувалися валами і ровами. На валах – дерев’яні стіни (подвійна лінія частоколу, простір між дерев’яними стінами засипали землею). Житла наземні, стовпової конструкції. Плетені стіни жител з обох боків обмазувалися глиною.

Кераміка представлена горщиками з невеликим плоским дном. Орнамент – один, два або три ряди відбитків у вигляді «лопаточки», трикутників, круглих ямок. Подекуди трапляються миски з проколами по краю. Типово юхнівськими є так звані рогаті цеглини у вигляді підставки з рогоподібними виступами, це були підставки для вогнищ. Цікаві глиняні брязкальця – порожні з кульками всередині.

Знаряддя праці: провушні сокири, серпи, коси, тесла, долота, ножі. Деякі предмети озброєння та вузди запозичені у скіфів: мечі, платівки панцеру, бронзові вістря стріл, псалії. Прикраси: скроневі кільця у вигляді конічних спіралей, шпильки, сережки з цвяхоподібними шляпками, підвіски, бляшки.

Племена юхнівської культури займалися землеробством, скотарством, полванням та рибальством, добували та обробляли залізо.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.