Нижньодонська культура

КреміньНижньодонська культура – неолітична культура, яка входить до маріупольської культурно-історичної області. Виділена В.М.Даниленком, який відніс її до неоліту. Відсутність мідних виробів і контактів з енеолітичними культурами дозволяє вважати її неолітичною. Ареал: Степове Подоння та Приазов’я. Названа за територією поширення. Датується другою половиною V – початком IV тисячоліття до нашої ери. Виділяються два періоди.

Сформувалася в результаті просунення групи уральського неолітичного населення і асиміляції ним частини ракушечно-ярського населення. Поселення – 2 і 3 шари Роздорського, з 2 по 6 шари Ракушечного Яру. Житла – наземні підпрямокутні з каркасно-стовповими конструкціями, плетені стіни обмазані глиною.

Кераміка виготовлена з глини з домішками черепашки. Плоскодонний посуд: 1 період – опуклобокі слоїки з косо зрізаними до середини і потовщеними вінцями, 2 період – поширюються горщики з широкими вінцями. Орнамент: гребінцеві відбитки, нерідко «крокуючі» у вигляді горизонтальних рядів, складні стрічкові композиції з прокреслених ліній.

Знаряддя праці виготовлені з кременю та кварциту. Трапляються ножі на пластинах, вкладиші ретушовані з червця, скребачки кінцеві на довгих і коротких пластинах, підокруглі скребачки на відщепах. Перший період – трапеції, другий період – наконечники дротиків, двобічно оброблені підтрикутні з прямою та фігурною основою. Трапляються шліфовані сокири і вузькі долота зі сланцю, кременеві сокири з підшліфованим лезом, кістяні проколки. Прикраси: перламутрове, кам’яне і кістяне намисто, ікла кабана з отворами, платівки з іклів кабана; підвіски кам’яні, перламутрові із зубів тварин та риб, кістяні фігурки биків.

Поховальний обряд (грунтовий Маріупольський могильник) – поховання в індивідуальних ямах, що утворюють ряди; трупопокладення на спині випростано з широтною орієнтацією, поодинокі трупоспалення на стороні, використання вохри, вогню (вуглики у ямах). Для поховання нижньодонської культури є характерний численний інвентар та багато прикрашений поховальний одяг.

Основа господарства – мисливство та скотарство, можливі елементи землеробства. Сусідні культури: воронезько-донецька, сурська, донецька, прикаспійська. Нижньдонська культура змінилася середньостогівською культурно-історичною областю.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *