Лужицька культура

ЗнахідкиЛужицька культура – археологічна культура кінця бронзової доби – початку залізного віку. Сформувалася у ХIV – III століттях до нашої ери в басейні ріки Одер на базі предлужицької та тшинецької культур. Ареал: Східна Німеччина, Польща, Північна Чехія і Словаччина. Це одна з культур полів поховальних урн.

Поява лужицької культури на заході України відноситься до кінця ІІІ століття до нашої ери. Лужицькі пам’ятки займають область верхнього і середнього Західного Бугу, хоч деякі дослідники вважають, що лужицька культура поширюється на схід аж до ріки Горинь.

УкраїнаПам’ятки лужицької культури в Україні вивчені слабо. До найвідоміших належать могильники або окремі поховання, які були виявлені у Вільховому (колишнє село Ульвівок) і Скваряві Львівської області, Млиниськах Волинської області, Вербні Рівненської області та Білій Тернопільської області. На могильнику у Вільховому відкрито 44 поховання, серед яких, на відміну від інших могильників лужицької культури, переважали трупопокладення з типовими лужицькими формами посуду: черпаками на високій ніжці з орнаментом скісних або горизонтальних канелюр. В усіх інших пам’ятках наявні трупоспалення в урнах.

Металеві вироби, які були знайдені на території України: кельти з рівною втулкою і рівною стінкою; гривні з розклепаними, закрученими у петельку кінцями; косожолобчасті браслети; шпильки з голівками у вигляді лебедів.

Карта

Лужицька культура позначена зеленим кольором

Основним заняттям племен лужицької культури було землеробство і скотарство. Деякими дослідниками зникнення лужицької культури пояснювалося спустошливими скіфськими набігами у V столітті до нашої ери, є сліди руйнування городищ лужицької культури скіфами (Віціна, Поляковіце, Стшлегом). Із скіфськими набігами пов’язуються знахідки зброї скіфського типу у пам’ятках Західної Європи. Відомо, що лужицька культура проіснувала до IV – III століття до нашої ери. На її основі сформувалися деякі місцеві латенські культури.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.