Культура лінійно-стрічкової кераміки

КерамікаКультура лінійно-стрічкової кераміки – археологічная неолітична культура. Ареал: лісостепові районі Західної Волині і Верхнє Подністров’я. Названа за орнаментацією кераміки. Датується другою половиною V тисячоліття до нашої ери.

Споріднені культури поширені у Франції, Бельгії, Голландії, Англії, Угорщині, Німеччині, Чехії, Словаччині, Польщі, Румунії, Молдові. В Україну це населення прийшло з території Польщі.

Поселення (Торське, Незвисько, Котован, Звенячин) мали лінійне планування; житла – однокамерні та багатокамерні землянки й напівземлянки з відкритими заглибленими вогнищами. Подекуди – наземні житла з каркасно-стовповими конструкціями, де плетені стіни обмазувалися глиною (Незвисько). Подібні споруди були поширені у західних районах культури лінійно-стрічкової кераміки. Поряд із житлами розміщувалис господарські ями.

Плоскодонна кухонна та столова кераміка виготовлялася із глини з домішками піску або шамоту, у кухонній кераміці є полова. Переважає столовий посуд із добре відмуленої глини, тонкостінний посуд із загладженою поверхнею: слоїки, миски, рідше – горщики з невисокими слабо відігнутими назовні або майже вертикальними вінцями. Орнамент: неглибокі овальні ямки, які наносилися з приблизно однаковими інтервалами на прокреслені лінії, що утворювало так званий нотний орнамент, подекуди використовувалися тільки ямки. Композиції: горизонтальні лінії, зигзаги, меандри, кутові. Кухонна кераміка мала шерехату поверхню і за формою повторювала столову кераміку; частина горщиків мала покришки, є длушляки. Орнамент: ямки, виступи, валики, розчленовані вдавленнями.

Знаряддя праці виготовлені з кременю, обсидіану, сланцю. Поширені призматичні і конічні нуклеуси, середні і кутові різці на пластинах, шліфовані тесла та долота зі сланцю. Трапляються зернотерки, розтиральники, мотики з рогу оленя.

Відомо поховання за обрядом трупоспалення, яке було здійснене на поселенні Незвисько після того, як мешканці залишили його.

Основа господарства – хліборобство і скотарство. Сусідні культури – буго-дністровська, дніпро-донецька, мальованої кераміки. Змінилася трипільською культурою.

Карта

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.