Кизил-Кобинська культура

КерамікаКизил-Кобинська культура – археологічна культура раннього залізного віку. Названа за місцем стоянки Кизил-Коба у Криму, яка досліджувалася Г.А.Бонч-Осмоловським. Культурна гірського і передгірського Криму. Початок культури відноситься до періоду пізньої бронзи. Датується в цілому Х – V тисячолтіттями до нашої ери. Спочатку П.Н.Шульцем було виділено чотири етапи: Х – IХ століття до нашої ери; IХ – VIII століття до нашої ери; VIII – VII століття до нашої ери; VII – VI століття до нашої ери. В останній час хронологічні межі кизил-кобинської культури розширені – з’явився перехідний етап – VII століття до нашої ери. Х.Й.Крис виділено ще один етап кизил-кобинської культури – пізній, VI – V століття до нашої ери. Етнічна приналежність можливо, тавтарська.

Найраніші поселення кизил-кобинської культури – природні сховища (Уч-Баш, Балаклавське, Ашлама, Балта-Чокрак), які були обжиті населенням пізньої брнози. Частина поселень виникла на рубежі епох (Кизил-Коба, Сімферопольське). Інші поселення з’явилися в період раннього залізного віку. Поселення розміщувалися на схилах долин і балок, неукріплені, житла – землянки і наземні споруди, значна кількість господарських ям. Крім поселень у долинах зафіксовані тимчасові стоянки.

Могильники безкурганні, розміщувалися поряд з поселеннями. Поховальні конструкції мали різну структуру. На могильнику Таш-Джарган у ряд розміщені кам’яні ящики малих розмірів і кромлехи діаметром до 5 метрів. У могильнику Карли-Кая неглибокі могили обкладені грубими уламками вапняку. У кожній гробниці по декілька небіжчиків. Особливість речового комплексу кизил-кобинської культури – лощений посуд із своєрідним різним орнаментом, який змінюється на кожному етапі існування культури; багато прикрас: гривні, вісімкоподібні бляшки, шпильки з веслоподібною, трикутною або спіральною голівкою, сережки спірально-конічні та біконічні.

У V столітті до нашої ери кизил-кобинська культура припиняє своє існування, вона асимілюється скіфами, які перейшли з кочового в осілий спосіб життя.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.