Азово-Дніпровська культура

Характерні вироби Азово-Дніпровської культури

Характерні вироби Азово-Дніпровської культури

Нео-енеолітична культура виділена В. М. Даниленком. Належить до маріупольської культурно-історичної області. Ареал: Степове Подніпров’я, Крим та прилеглі райони Приазов’я. Названа за територією поширення. Датується четвертою чвертю V — третьою чвертю IV тисячоліття до нашої ери. Існує два періоди: неолітичний (нижні шари Собачок, Вовчка, могильник Вовнизький П, Василівський V) та енеолітичний, який датується другою — третьою чвертями IV тис. до н. е. (верхні шари Собачок, Вовчка, могильники Минільський, Лисогірський). Азово-Дніпровська культура склалася внаслідок переселення у Подніпров’я та Приазов’я групи носіїв нижньодонської культури та їх мешкання у сурському та дніпро-донецькому оточенні.

Кераміка

Житла першого періоду наземні, легкої конструкції, круглої та овальної форми, вогнища відкриті, підлога іноді з утрамбованої черепашки.

Кераміку виготовлено з глини з домішками піску та рослинними рештками, іноді мушлями. Переважали плоскодонні слоїки з косо зрізаними до середини вінцями або комірцями, рідше — слабо профільовані горщики з вінцями у вигляді комірця. У другому періоді поширюються білостінні посудини. Особливістю посуду азово-дніпровської культури є комірець; у першому періоді вузький, у другому —широкий плоский, часто зроблений на косо зрізаному до середини вінчику.

Орнамент у першому періоді — відбитки гребінцевих штампів, що утворюють горизонтальні ряди, ялинку, зигзаг, стрічки, обмежені прокресленими лініями, гребінцевими відбитками та заповненими останніми; у другому періоді — під впливом черкаського варіанта києво-черкаської культури дніпродонецької культурної області поширюються підтрикутні наколи та прокреслені горизонтальні лівії, ялинки, сітки, геометричні композиції. На відміну від Надпоріжжя, у Приазов’ї та протягом другого періоду, поряд з новою орнаментацією продовжували існувати гребінцеві відбитки та стрічкові композиції.

Знаряддя та зброя

Кістяні та крем'яні знаряддя Азово-Дніпровоської культури

Кістяні та крем’яні знаряддя Азово-Дніпровоської культури

Знаряддя праці виготовлені переважно з кременю. Нуклеуси призматичні. Ножі на середніх і великих пластинах. Різці кутові на пластинах. Скребачки: перший період — на відщепах півокруглі та овальні, кінцеві на пластинах; другий період — переважають кінцеві на скорочених пластинах. Перший період — поширені трапеції високі та середньовисокі, часто з струганою спинкою. Вістря до стріл та дротиків двобічно оброблені, підтрикутні з прямою або фігурною основою. Трапляються кам’яні шліфовані сокири, тесла, булави, кістяні знаряддя, різноманітні прикраси: підвіски з зубів оленя та риби, пластини з іклів кабана, намисто з каменю, перламутру, кістки, а з середини IV тисячоліття до нашої ери — підвіски з міді та золота.

Поховальний обряд

Поховальний обряд – грунтові могили, трупопокладення на спині витягнуто з широтною орієнтацією, поодинокі трупоспалення на стороні, вогнища на поверхні могили, вугілля та вогнища у поховальних ямах, скупчення каменю та закладки з них на поверхні могил. Для першого періоду є характерними поховання в індивідуальних ямах, що утворюють ряди, витягнуті з півночі на південь. У другому періоді переважають численні поховання у великих ямах, розрахованих на під захоронення, іноді з підбоєм або дерев’яним перекриттям та входом. Основа господарства: полювання, скотарство, можливо, елементи землеробства. Сусідні культури – буго-дністровська, сурська, нижньодонська, києво-черкаська, з другої чверті IV тис. до н. е. — трипільська культура та середньостогівська область. Змінилася культура середньостогівською.

Джерело – Словник-довідник з археології. – Київ: Наукова думка, 1996.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.