Археологія та стародавня історія Свалявського району

Гірськолижний підйомник у Сваляві

Гірськолижний підйомник у Сваляві

Свалявський район Закарпатської області відомий своїми мінеральними водами, які ще в ХІІ столітті постачалися у монарші двори Європи і навіть візантійському імператору. Ця територія підтримувала тісні зв’язки з Римською імперією, тому тут велика кількість знахідок римського часу.

Археологія та стародавня історія Свалявського району

Село Ганьковиця

В околицях Ганьковиці, в урочищах Двір Лісника, Грошовець, Дикола відкрито три пізньопалеолітичні місцезнаходження.

Село Голубине

Знахідки з розкопу

Знахідки з розкопу

В урочищі Чищаник – пізньопалеолітичне місцезнаходження. Тут же курганний могильник ранньозалізного віку. Досліджувався в 1932 році братами Затлукал і Закарпатською археологічною експедицією ІА АН УРСР в 1976 році.

Село Драчини

В околицях Драчин в кінці ХІХ столітті знайдено дві бронзові бойові сокири.

Село Неліпине

Біля давньої лазні і мінерального джерела, що в околицях села, Т.Легоцький в кінці ХІХ століття зібрав окремі кам’яні знаряддя, очевидно, епохи новокам’яного віку.

Село Сасівка

В околицях Сасівки в 1830 році рікою Віченю вимито бронзову спіраль для захисту рук. В 1890 році в долині Ждимір знайдено бронзовий скарб.

Місто Свалява

Околиці Сваляви взимку

Околиці Сваляви взимку

Біля нової автостради – пізньопалеолітичне місцезнаходження. В місті в 1870 році Т.Легоцький засвідчив неолітичні поселення. В східній частині міста, праворуч від дороги Свалява – Неліпино – група курганів, очевидно, ранньозалізного віку. Т.Легоцький виявив у них тілоспалення в урнах. В південно-західній околиці міста Т.Легоцький в 1884 році засвідчив великий курган, названий “Карестеш голом”.

З околиць міста походить чотири бронзових скарби, знайдені в різні часи і в різних місцевостях. Скарби датуються епохою пізньої бронзи і ранньозалізним віком. В 1885 році під час будівництва залізниці Свалява – Неліпино знайдено пшеворські тілоспальні поховання, які супроводжуються залізною зброєю – мечем, наконечниками списів, умбонами, ножами та іншими. Ліворуч від дороги Драчине – Свалява в 1870 році Т.Легоцький розкопав курган, в якому відкрив поховання угорського воїна з конем. Біля мінерального джерела в 1868 році знайдено дві золоті монети імператора Нерона.

Село Сускове

В 1864 році на східному схилі колишнього сільського пасовиська виявлено великий бронзовий скарб, до складу якого входило біля 50 предметів: кельти, долота, пилки, серпи, браслети, датується епохою раннього заліза і зараховується до культури Голігради.

Село Стройне

В урочищі Чищаник в 1868 році знайдено срібну римську монету імператора Антоніна Пія.

Читайте також відпочинок у Свалявському районі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *