Археологія та стародавня історія Ізяславського району

Археологічна практика

Ізяславський район Хмельницької області етнографічно належить до Волині. Однак і тут, в північних районах трапляються скіфські знахідки. Цікаве місто Ізяславль з давньоруським дитинцем і залишками двох замків.

Археологія та стародавня історія Ізяславського району

Село Безлими

В 1972 році вздовж правого берега ріки Хомора, у східній частині села виявили давньоруське поселення ХІІ – ХІІІ століть площею в три гектари. В літературі ХІХ століття значилося три кургани.

Село Білеве

Знайдено кам’яні неолітичні сокири.

Село Білогородка

На захід від села, в урочищі Липнин – знарядя праці доби неоліту. Біля села – рештки давньоруського городище. В 1897 році в складі скарбу знайдено 52 срібні римські монети Гальби і Комода. Колись був середньовічний замок.

Село Борисів

Археологічний розкоп

Знайдено неолітичні знаряддя праці. В урочищі Дякова Клунька в ХІХ столітті зберігалися рештки городища. Навколо села значилися кургани.

Село Васьківці

В Васьківцях в ХІХ столітті зафіксований курган.

Село Велика Радогощ

В селі – аріанські кладовище і каплиця.

Село Великі Пузирки

Біля села – курган. За два з половиною кілометри на південний захід, в урочищі Залучино – стародавнє селище.

Село Григорівка

Уздовж правого берега ріки Хомора, за триста метрів на захід від залізничного мосту, на городах П.Левчука та інших – давньоруське поселення.

Село Даньківці

Біля села в ХІХ значилося три кургани.

Село Двірець

За три кілометри на південний схід від Двірця в ХІХ столітті зазначили високий курган.

Село Дертка

На острові, посеред ставу, в ХІХ столітті був курган.

Село Дібрівка

Пошук на ріллі з металодетектором

Старі назви села – Гнійничка, Мала Гнійниця. Біля села знайдено крем’яні відбійники, серпи, шліфовані сокири. Городище, яке зазначене в археологічній літературі, належить до села Михнова.

Село Долоччя

В лісі – городище.

Село Завадинці

Біля села виявлено неолітичні сокири, серпи, прикраси і бронзовий меч ІХ – VІІІ століть до нашої ери. В урочищі Сіножаті – поселення черняхівської культури. Багатошарове поселення на першій надзаплавній терасі лівого берега ріки Горин, півкілометра східніше Завадинців, в урочищі Границя, тут знайдено уламки кераміки черняхівської культури і давньоруських часів ХІ – ХІІІ сотліть.

Село Закриничне

Поблизу села знайдено знаряддя праці доби міді – бронзи

Місто Ізяслав (раніше – Заславль)

Поблизу міста, в районі піскового кар’єру – пізньопалеолітичне місцезнаходження. Біля міста в ХІХ столітті знайдено шліфовану крем’яну сокиру і виявлено давньоруський могильник. В ХІХ столітті зафіксовано два городища. В місті та околицях значилося 127 курганів, з них в урочищі Отроня – 14 курганів, 8 з яких розкопано, в урочищі Миколова – 22 кургани, в урочищі Климівка – 21 курган, в урочищі Бабина Гора – 24 кургани, в урочищі Побоїна – 36 курганів, по дорозі до міста Шепетівка – два кургани, по дорозі на Славуту – курган. Курган знаходився і в місті, його було розкопано в 1899 році. У 1883 році в складі скарбу було знайдено 300 дрібних польських монет Сігізмунда ІІІ. В Ізяславі було два замки та оборонний костел Івана Хрестителя, від яких збереглися руїни. В оборонному монастирі – тюрма.

Село Клубівка (раніше – Клембівка)

По дорозі на село Михнів – два кургани, один з яких розорюється.

Село Кунів

В селі в ХІХ столітті значилося чотирикутне городище.

Село Лопушне

Біля села – курганна група зі 66 кургані, три з яких розкопано.

Село Лішани

На правому берегі ріки Хомора, на східній околиці Лішан – уламки кераміки ранньозалізного віку та давньоруських часів ХІІ – ХІІІ століть. На лівому березі ріки Хомора, за п’ять кілометртів на схід від села, в урочищі Острів – сліди поселень черняхівської культури та давньоруських часів.

Село Мислятин

В 1895 році в двох горщиках знайдено скарби польських і ризьких монет ХVІІ століть.

Село Михля

Поблизу села виявлено знаряддя праці доби неоліту і курган.

Село Михнів

В селі є трипільське поселення. Поселення скіфського часу знаходиться за два кілометри на захід від села, уздовж південного схилу першої тераси лівого берега ріки Горинь, в урочищі Білий Камінь. Давньоруське поселення – за три кілометри на захід від села, праворуч від дороги на село Завадинці, в урочищі Під Березиною. На правому березі Горині, за два кілометри на захід від Михнова, в лісовому урочищі Городисько – давньоруське городище ХІІ – ХІІІ століть. Збереглися два майданчики , укріплені трьома рядами валів і ровів. Поблизу городища, в урочищі  Лука – курганна група.

Село Нове Село

Поблизу села – залишки поселення доби неоліту. За два з половиною кілометри на південний захід від Нового Села – два кургани.

Село Підлісці

В ХІХ столітті виявлено курган.

Село Плужне

На території Плужного і його околиць відомі знахідки часів неоліту, відкрито також підкурганні поховання бронзової доби. В лісі – городище овальної форми, укріплене подвійним валом.

Село Покошівка

В лісовому урочищі Покошівка – 21 курган заввишки від півметра до одного метра двадцять сантиметрів. В 1970 році в селі, на території садиби Шпортуна відкрито дві грунтові могили перескіфських часів. Знайдено кістяний гребінь, пряжку і ліпний горщик.

Село Поліське

Решток давньоруського городища – колишнього літописного міста Гнойні поблизу села не виявлено, хоча воно могло там бути.

Село Припутна

Біля села в ХІХ столітті зафіксовано курган.

Село Путринці

В Путринцях – знаряддя праці доби неоліти та залишки поселення скіфського часу. В урочищі Перегонихи – черняхівське поселення.

Село Радошівка

В урочищі Діброва та Северина Пасіка – неолітичні знаряддя праці. На давньоруському поселенні в 1926 році селянин А.Губернатор виявив цілу корчагу ХІІ – ХІІІ століть. Біля колишнього села Сивки, яке зараз об’єднано з Радошівкою, стояв курган.

Село Ріпки

Знайдено кам’яні неолітичні сокири і монетний скарб, в складі якого було 48 польсько-пруських монет ХVII століття. Біля села в ХІХ столітті виявлено курган.

Село Сахнівці

В околицях Сахнівців в ХІХ столітті зафіксовано три кургани.

Село Сморшки

На березі ріки Хомора – городище. Біля села в ХІХ столітті виявлено курганну групу.

Село Сошне

В урочищі Березина знайдено п’ять курганів, в околицях Сошного – ще шість.

Село Теліжинці

Виявлено неолітичні знаряддя праці.

Село Тернавка

Знайдено неолітичні знаряддя. У 1886 році виявлено монетний скарб ХІV століття. По дорозі на село Васьківці в ХІХ столітті стояв курган.

Село Топори

Біля села – курган.

Село Шекеринці

На території Шекеринців знайдено неолітичні знаряддя праці.

Неподалік – Волочиський район з цікавими археологічними знахідками.