Ізяславський район Хмельницької області етнографічно належить до Волині. Однак і тут, в північних районах трапляються скіфські знахідки. Цікаве місто Ізяславль з давньоруським дитинцем і залишками двох замків.
Археологія та стародавня історія Ізяславського району
Зміст
- 1 Археологія та стародавня історія Ізяславського району
- 1.1 Село Безлими
- 1.2 Село Білеве
- 1.3 Село Білогородка
- 1.4 Село Борисів
- 1.5 Село Васьківці
- 1.6 Село Велика Радогощ
- 1.7 Село Великі Пузирки
- 1.8 Село Григорівка
- 1.9 Село Даньківці
- 1.10 Село Двірець
- 1.11 Село Дертка
- 1.12 Село Дібрівка
- 1.13 Село Долоччя
- 1.14 Село Завадинці
- 1.15 Село Закриничне
- 1.16 Місто Ізяслав (раніше – Заславль)
- 1.17 Село Клубівка (раніше – Клембівка)
- 1.18 Село Кунів
- 1.19 Село Лопушне
- 1.20 Село Лішани
- 1.21 Село Мислятин
- 1.22 Село Михля
- 1.23 Село Михнів
- 1.24 Село Нове Село
- 1.25 Село Підлісці
- 1.26 Село Плужне
- 1.27 Село Покошівка
- 1.28 Село Поліське
- 1.29 Село Припутна
- 1.30 Село Путринці
- 1.31 Село Радошівка
- 1.32 Село Ріпки
- 1.33 Село Сахнівці
- 1.34 Село Сморшки
- 1.35 Село Сошне
- 1.36 Село Теліжинці
- 1.37 Село Тернавка
- 1.38 Село Топори
- 1.39 Село Шекеринці
Село Безлими
В 1972 році вздовж правого берега ріки Хомора, у східній частині села виявили давньоруське поселення ХІІ – ХІІІ століть площею в три гектари. В літературі ХІХ століття значилося три кургани.
Село Білеве
Знайдено кам’яні неолітичні сокири.
Село Білогородка
На захід від села, в урочищі Липнин – знарядя праці доби неоліту. Біля села – рештки давньоруського городище. В 1897 році в складі скарбу знайдено 52 срібні римські монети Гальби і Комода. Колись був середньовічний замок.
Село Борисів
Знайдено неолітичні знаряддя праці. В урочищі Дякова Клунька в ХІХ столітті зберігалися рештки городища. Навколо села значилися кургани.
Село Васьківці
В Васьківцях в ХІХ столітті зафіксований курган.
Село Велика Радогощ
В селі – аріанські кладовище і каплиця.
Село Великі Пузирки
Біля села – курган. За два з половиною кілометри на південний захід, в урочищі Залучино – стародавнє селище.
Село Григорівка
Уздовж правого берега ріки Хомора, за триста метрів на захід від залізничного мосту, на городах П.Левчука та інших – давньоруське поселення.
Село Даньківці
Біля села в ХІХ значилося три кургани.
Село Двірець
За три кілометри на південний схід від Двірця в ХІХ столітті зазначили високий курган.
Село Дертка
На острові, посеред ставу, в ХІХ столітті був курган.
Село Дібрівка
Старі назви села – Гнійничка, Мала Гнійниця. Біля села знайдено крем’яні відбійники, серпи, шліфовані сокири. Городище, яке зазначене в археологічній літературі, належить до села Михнова.
Село Долоччя
В лісі – городище.
Село Завадинці
Біля села виявлено неолітичні сокири, серпи, прикраси і бронзовий меч ІХ – VІІІ століть до нашої ери. В урочищі Сіножаті – поселення черняхівської культури. Багатошарове поселення на першій надзаплавній терасі лівого берега ріки Горин, півкілометра східніше Завадинців, в урочищі Границя, тут знайдено уламки кераміки черняхівської культури і давньоруських часів ХІ – ХІІІ сотліть.
Село Закриничне
Поблизу села знайдено знаряддя праці доби міді – бронзи
Місто Ізяслав (раніше – Заславль)
Поблизу міста, в районі піскового кар’єру – пізньопалеолітичне місцезнаходження. Біля міста в ХІХ столітті знайдено шліфовану крем’яну сокиру і виявлено давньоруський могильник. В ХІХ столітті зафіксовано два городища. В місті та околицях значилося 127 курганів, з них в урочищі Отроня – 14 курганів, 8 з яких розкопано, в урочищі Миколова – 22 кургани, в урочищі Климівка – 21 курган, в урочищі Бабина Гора – 24 кургани, в урочищі Побоїна – 36 курганів, по дорозі до міста Шепетівка – два кургани, по дорозі на Славуту – курган. Курган знаходився і в місті, його було розкопано в 1899 році. У 1883 році в складі скарбу було знайдено 300 дрібних польських монет Сігізмунда ІІІ. В Ізяславі було два замки та оборонний костел Івана Хрестителя, від яких збереглися руїни. В оборонному монастирі – тюрма.
Село Клубівка (раніше – Клембівка)
По дорозі на село Михнів – два кургани, один з яких розорюється.
Село Кунів
В селі в ХІХ столітті значилося чотирикутне городище.
Село Лопушне
Біля села – курганна група зі 66 кургані, три з яких розкопано.
Село Лішани
На правому берегі ріки Хомора, на східній околиці Лішан – уламки кераміки ранньозалізного віку та давньоруських часів ХІІ – ХІІІ століть. На лівому березі ріки Хомора, за п’ять кілометртів на схід від села, в урочищі Острів – сліди поселень черняхівської культури та давньоруських часів.
Село Мислятин
В 1895 році в двох горщиках знайдено скарби польських і ризьких монет ХVІІ століть.
Село Михля
Поблизу села виявлено знаряддя праці доби неоліту і курган.
Село Михнів
В селі є трипільське поселення. Поселення скіфського часу знаходиться за два кілометри на захід від села, уздовж південного схилу першої тераси лівого берега ріки Горинь, в урочищі Білий Камінь. Давньоруське поселення – за три кілометри на захід від села, праворуч від дороги на село Завадинці, в урочищі Під Березиною. На правому березі Горині, за два кілометри на захід від Михнова, в лісовому урочищі Городисько – давньоруське городище ХІІ – ХІІІ століть. Збереглися два майданчики , укріплені трьома рядами валів і ровів. Поблизу городища, в урочищі Лука – курганна група.
Село Нове Село
Поблизу села – залишки поселення доби неоліту. За два з половиною кілометри на південний захід від Нового Села – два кургани.
Село Підлісці
В ХІХ столітті виявлено курган.
Село Плужне
На території Плужного і його околиць відомі знахідки часів неоліту, відкрито також підкурганні поховання бронзової доби. В лісі – городище овальної форми, укріплене подвійним валом.
Село Покошівка
В лісовому урочищі Покошівка – 21 курган заввишки від півметра до одного метра двадцять сантиметрів. В 1970 році в селі, на території садиби Шпортуна відкрито дві грунтові могили перескіфських часів. Знайдено кістяний гребінь, пряжку і ліпний горщик.
Село Поліське
Решток давньоруського городища – колишнього літописного міста Гнойні поблизу села не виявлено, хоча воно могло там бути.
Село Припутна
Біля села в ХІХ столітті зафіксовано курган.
Село Путринці
В Путринцях – знаряддя праці доби неоліти та залишки поселення скіфського часу. В урочищі Перегонихи – черняхівське поселення.
Село Радошівка
В урочищі Діброва та Северина Пасіка – неолітичні знаряддя праці. На давньоруському поселенні в 1926 році селянин А.Губернатор виявив цілу корчагу ХІІ – ХІІІ століть. Біля колишнього села Сивки, яке зараз об’єднано з Радошівкою, стояв курган.
Село Ріпки
Знайдено кам’яні неолітичні сокири і монетний скарб, в складі якого було 48 польсько-пруських монет ХVII століття. Біля села в ХІХ столітті виявлено курган.
Село Сахнівці
В околицях Сахнівців в ХІХ столітті зафіксовано три кургани.
Село Сморшки
На березі ріки Хомора – городище. Біля села в ХІХ столітті виявлено курганну групу.
Село Сошне
В урочищі Березина знайдено п’ять курганів, в околицях Сошного – ще шість.
Село Теліжинці
Виявлено неолітичні знаряддя праці.
Село Тернавка
Знайдено неолітичні знаряддя. У 1886 році виявлено монетний скарб ХІV століття. По дорозі на село Васьківці в ХІХ столітті стояв курган.
Село Топори
Біля села – курган.
Село Шекеринці
На території Шекеринців знайдено неолітичні знаряддя праці.
Неподалік – Волочиський район з цікавими археологічними знахідками.