Замок в селі Нехворощ

Церква на території замчища

Церква на території замчища

В селі Нехворощ Андрушівського району Житомирської області був замок. На місці замку було давньоруське городище, яке було знищено монголо-татарами. В польсько-литовську добу містечко мало укріплення. Село знаходиться у 40 кілометрах на південний схід від Житомира, у декількох кілометрах від районно центру міста Андрушівка.

В ХVI столітті поселення було містечком із замком. Замок займав підвищення, довкола якого була рівника. Зараз цей пагорб над рікою Пустохою знаходиться в центрі сучасного села, зараз на ньому є церква. Земляні укріплення збереглися. Розміри замку – 40 на 70 метрів.

Ян Лешек Адамчик у книзі “Постійні укріплення на польському прикордонні з другої половини ХV до кінця XVII століття” про укріплення замку та містечка повідомляє, село, яке було на місці містечка, було знищено XV століття татарами. На місці цього села було споруджено дерев’яний замок та міські укріплення. В люстрації 1616 року говориться, що у містечку є замок значного розміру. В люстраці 1622 року говориться, що міські та замкові укріплення були в поганому стані. Містечко і замок були знищені під час польсько-козацьких воєн, однак після настання миру були відбудовані. Згідно з люстрацією 1765 року замок був оточений дубовим частоколом, довкола якого був рів.

Володимир Антонович в “Археологічній карті Волинської губернії” про Нехворощ писав, що поблизу церкви є великий курган на території садиби. Церква стоїть на стародавньому городищі.

У книзі житомирського краєзнавця Г.Мокрицького “Цікава Житомирщина” вказано, що в селі Нехворощ є городище ХІІ – ХІІІ століть, воно є пам’яткою археології.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.