Археологія та стародавня історія Ємільчинського району

ФортецяВ Ємільчинському районі Житомирської області городища були у селах Бараші, Велика Глумча, Великий Яблунець.

Село Андрієвичі

Поселення доби бронзи, давньоруського часу, ХV – ХVІ століть Андрієвичі 1 – за 50 метрів на північний захід від автодороги, за 750 метрів на південний захід від мосту через ріку Уборть, за два кілометри на захід від села.

Село Бараші

Городище у селі Бараші

Городище у селі Бараші

Поселення ранніх слов’ян, давньоруське городище, яке було замком у ХVI – ХVIII століть – у центрі сучасного села, займає невисокий до шести метрів у висоту останець у заплаві правого берега ріки Уж. Майданчик у плані прямокутний, розмірами 90 на 80 метрів. Площа біля 0,6 гектарів. В’їзд знаховся у південній частині. На краю майданчика збереглися залишки невеликого валу. На території городища – декілька будівель та городи. Раніше тут був костел.

Село Бастова Рудня

Поселення давньоруського часу та ХVI – ХVII століть Бастова Рудня 1 – за 1770 метрів на південний захід від школи, на підвищенні правого берега ріки Бастова.

Поселення давньоруського часу, ХVII – ХVIII століть Бастова Рудня 2 – за 440 метрів на південь від села Бастова Рудня, за 420 метрів на захід від дороги Бастова Рудня – Бараші.

Село Велика Глумча

Селище Х століття – на південь від села, серед боліт на невеликому підвищенні, в урочищі Окоп, розмрі – 80 на 60 метрів.

В ХІХ столітті згадується п’ять городищ – три на території села, одне – на острові серед боліт в урочищі Окоп, одне – в урочищі Ситно.

Поселення давньоруського часу, ХV – ХVІІІ сотліть – на східній околиці села на лівому березі рік Бродок було знайдено два неукріплених селища – поселення з матеріалами ХІІ століття і поселення з матеріалами другої половини ХІІІ – початку ХIV століття і кінця ХV – ХVIII століть.

Село Великий Яблунець

За даними ХІХ століть у двох кілометрах від села Яблонець, в напрямку до села Нараївки, на березі болота розміщено кругле городище, 180 метрів у периметрі, воно сучасними розвідками не виявлено.

Село Горбове

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, черняхівської культури Горбове 2 – на північно-східній околиці східної частини села Горбове, на правому березі каналізованого струмка одного з правих витоків (допливів) ріки Теліна – правої притоки ріки Уборть. Поселення займає невисокий мис, із сходу та півдня обмежений руслом струмка, який у тому місці повертає із півночі на захід, а із заходу – заболоченою угловиною. Розвідана площа пам’ятки становить 0,98 гектарів.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, черняхівської культури Горбове 1 – неподалік від поселення Горбове 2, в 200 метрах на північний захід, на незначному підвищенні, оточеному слабко дренованому зволоженими пониженнями. Розвідана площа становить 1,94 гектари.

Село Кам’янка

Поселення давньоруського часу Селище 10 – 11 століть розміщено біля села (південно-західна околиця села), на мисі струмка, який впадає в ріку Уж (лівий берег). Берег підвищується над заплавою на п’ять метрів. Мис похило спускається до ріки, підвищуючись на 2,5 – 3 метри. Розміри – 100 на 150 метрів.

Стоянка палеоліту та мезоліту – на південно-східній околиці села, на правому березі ріки Уж.

Поселення палеоліту та мезоліту (стоянка) – за один кілометр на південь від села, на правому березі ріки Уж.

Село Мала Глумча

Поселення ранньозалізного віку, давньоруського часу – у південній частині села.

Поселення мезоліту, неоліту, доби бронзи, давньоруського часу, ХVII – ХVIII століть Мала Глумча 1 – за 250 – 300 метрів на північний схід від села Мала Глумча, за два кілометри на захід від села Паранине, за 150 метрів на північний схід від перехрестя польових доріг, із північно-західного боку обмежене сільським кладовищем.

Село Миколаївка

Неолітичне поселення в урочищі Бор.

Село Неділище

Давньоруське поселення Неділище 1 – за 200 – 250 метрів на південний захід від села, за сто метрів на південь від ріки Уж, за двісті метрів на захід від автодороги.

Село Підлуби

Поселення доби бронзи та черняхівської культури – в 1200 метрах на північний захід від північної околиці села, на мисоподібному вигині правого берега ріки Уборть, на відносно рівній першій надзаплавній терасі, площа біля одного гектара.

Село Сергіївка

Поселення VI – VII століть.

Село Синявка

Неолітичне поселення Синявка 1 – за 900 метрів на північний схід від села Синявка, за два кілометри на північний захід від села Суховоля, за двісті метрів на північ від лісової дороги.

Поселення давньоруського часу, ХVI – ХVII століть Синявка 2 – за 1200 метрів на північний схід від села Синявка, за 1200 метрі на північний захід від села Суховоля, за північного заходу за 100 метрів – болото.

Суло Усолуси

Поселення давньоруського часу – на лівому березі ріки Хотози, навпроти села, період – ХІ – ХІІ століть.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.