Руїни будилівського замку біля села Сільце

План будулівського замку

План будулівського замку

В урочищі Будилів поблизу села Сільце Іршавського району Закарпатської області є залишки середньовічного будилівського замку, який був споруджений на місці давньоруського городища.

Рання історія

Перше поселення відносилося до культури фракійського гальштату. На території замку було неукріплене поселення в ІІІ – ІІ століттях до нашої ери, перші укріплення були споруджені в давньоруський час, в ІХ столітті, ця фортеця проіснуваладо ХІ століття як городище, у ІІ половині ХІІІ століття на місці городища було споруджено замок.

На південному заході від Іршави між селами Сільце і Собатин є гірський кряж Будулів. На одній з вершин було споруджено поселення, а згодом – фортецю. З півночі та північного заходу – болото, 200 метрыв на південний схід від гори протікає ріка Іршавка (притока Боржави). Північно-західний і східний схили підвищення вирізняються крутизною, південно-східний схил пологий. З вершини гори, на якому стояло городище видно довкола на десятки кілометрів.

У 1341 році у писемних джерелах вперше згадується Іршава.

Замок

Будулівський замок

Будулівський замок

У ІІ половині ХІІІ століття на горі було споруджено кам’яний замок, хоча раніше вважалося, що муровані укріплення були зведені у 14 – 15 століттях.

Муровані стіни на горі Будулів мають форму квадрата, з довжиною сторони 32 метри і товщиною стін майже три метри. З північного і південного боку замку були споруджені додаткові лінії укріплень – земляний рів і вал, про внутрішні споруди нічого не відомо.

У 15 столітті фортеця була ще заселеною, нею володіли шляхтичі Ілошваї, яким угорський король Матіас передав Іршаву. У 1458 році Іршаву зруйнували феодали у міжусобній війні, можливо постраждав і сам замок. Згодом фортеця була розібрана, сама місцевість так і називається “каменоломні”.

Наші дні

У 1981 році працювала археологічна експедиція С.І.Пеняка, у 1991 році замок розкопував археолог Олександр Дзембас, який перед тим розкопував Невицький замок. У 2009 році працювала археологічна експедиція від Інстутуту карпатознавства Ужгородсього Національного Університету.

Збереглися залишки валів, ровів, а також фундаменти. Хоча всі фортифікації проглядаються дуже слабо. Це один із найдавніших мурованих замків на території України.

Для вашого комфорту і облаштування присадиби компанія Vert vert.ua пропонує послуги ландшафтного дизайну, ландшафтного проектування, системи автоматичного поливу, догляд за газоном, догляд ділянки, реставрацію саду, живі огорожі, комплексне озеленення ділянки.
 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.