Замок та городище у селі Білки

Білки - відреконструйоване село з європейським обличчям

Білки – відреконструйоване село з європейським обличчям

У селі Білки Іршавського району Закарпатської області є стародавнє городище, яке встигло побувати середньовічним замком.

Замок та городище у селі Білки

Історія городища та замку у Білках

Успенський греко-католицький храм у Білках 18 століття

Успенський греко-католицький храм у Білках 18 століття

Село Білки дуже велике, більше ніж деякі районні центри, його населення складає біля 8 тисяч чоловік, це одне з найбільших, якщо не найбільше село на Україні. На території села виявлено неолітичні поселення, біля села є могильник куштановицької культури, на поселенні цієї культури виявлений скарб бронзових виробів, який складався з наконечника списа, двох сокир-кельтів та тринадцяти браслетів саме поселеня датується 8 – 3 століттям до нашої ери.

У 6 – 4 столітті до нашої ери на пагорбі біля села Білки племенами куштановицької культури було споруджено городище. Воно було круглим, площею біля двох тисяч метрів (діаметр біля 50 метрів), оточене валом. Місце було вибрано вдало, укріплення існувало в давньослов’янський (8 – 9 століття нашої ери) і в давньоруський час, укріплення існувало до 12 століття. Можливо фортеця існувала і в угорський час в 13 столітті, однак про це немає відомостей.

Центральна частина Білок

Центральна частина Білок

У 1241 році через Закарпаття пройшлися монголи, все руйнуючи на своєму шляху. Практично повне спустошення цього краю призвело до переділу землі. У 1245 році угорський король Бела IV передав село угорському лицарю Карачоні, який вирішив спорудити на місці городища мурований замок. Для фортеці було завезено матеріали, а отже вона почала споруджуватися. Більше про замок нічого невідомо.

Історія села Білки

Шпиль Успенського храму

Шпиль Успенського храму

Власниками села з 15 століття були угорські феодали Карачоні, які відомі під дворянським прізвищем Горзов з 1451 року.

Село почало активно розвиватися в австрійський період – в ХІХ столітті тут була залізовидобувна шахта, підприємство, що виливало чавун, млини, тартак, вапнярка, яка випалювала вапно. Звичайно, було багато торгівельних підприємств – в середині 19 століття тут були знамениті білківські ярмарки. Тут Білки називалися сільським містечком, своєрідний прототип села міського типу. Наприкінці ХІХ століття це було гірське містечко із майже 150 будинками і власним гербом.

В Закарпатській області можна відвідати Мукачівський, Хустський замки, Ужгород, Солотвино із соленими озерами.

Для людей, які потрапити у важку життєву ситуацію у зв’язку із залежністю від алкоголю і наркотиків та інших психоактивних речовин у Харкові створили НЦ Позитив, де не тільки лікують, а й вчать людей отримувати задоволення від життя шляхом активного відпочинку.

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.