В селі Гут Берегівського району Закарпатської області є залишки городища, яке стало замком під назвою Гутивар. Село Гут називалося ще Кишмункач, в радянські часи – Гараздівка.
Замок Гутивар в селі Гут
Городище біля села Гут
Вважається, що селище заснували кельти. Коли городище виникло невідомо, можливо його заснували кельти чи фракійці.
Замок на місці ранішого городища спорудили в 11 столітті угорці. Це місце для фортеці вибрано було вдало, це високий мис на місці злиття двох річок – під угорськими назвами Єсено та Недвіз. Зі штучних укріплень були вал та рів. Після нашестя Батия це угорське укріплення занепало.
Замок Гутвар-Кішмункач
В 14 столітті на місці теперішнього села спорудили замок, можливо на місці більш ранніх укріплень. Оборона в основному спиралася на природні перепони – ріки, канали та болота, вони доповнювалися валами, ровами та дерев’яними стінами.
Угорці спорудили тут справжнє місто з периметром укріплень біля одного кілометра. Замок мав свої укріплення, був відокремлений від міського поселення. Місто стає резиденціює угорського роду Гути.
Саме село вперше згадується в 1312 та 1323 роках, воно було настільки значним, що ця фортеця отримала назву Кишмункач, що означало Мале Мукачево, неподалік був Мукачівський замок.
Замок в 15 столітті належав знаменитому угорському воєводі, перемоцю турків під Белградом, Яношу Хуньянді. У 1466 році (це перша згадка про замок) вдова Яноша Ержебет подарувала село із замком рицарю Анталу Удварі.
У 1566 році село і замок зруйнували татари. Укріплення після цього розгрому не відновлювалося. Небезпека турецько-татарських набігів була настільки великою, що всі сили були зосереджені в Ужгородському, Мукачівському, Хустському замках, які мали могутні муровані стіни.
У 1752 році на місці замку було споруджено реформаторський костел, з якого ми знаємо точне місце розташування замку Гутивар. А залишки укріплень можна було побачити в 1891 році.
Сьогодні на місці замчища є протестанстський костел, школа, стадіон, дитячий садочок та приватні садиби. Вали і рови простежуються по всьому периметру, є вулиця, названа ім’ям замку – Кішмункач.
Клімат Закарпаття дозволяє вирощувати найрізноманітніші дерева, садиби часто прикрашають піхтами, саджанці якої можна придбати на сайті http://bdzhilka.in.ua/. Тут же можна купити і саджанці інших рослин для подвір’я та саду.