Яремче і Буковель

Яремче і Буковель – загальна характеристика

Загальна площа — 656,65 км². Місто Яремче Івано-Франківської області з 1977 року віднесено до категорії міст обласного підпорядкування з включенням в його межі таких населених пунктів: місто Яремче з присілками Ямна та Дора, село міського типу Ворохта, село Татарів, село Микуличин, село Яблуниця (із селом Вороненко), село Поляниця. Всі населені пункти Яремчанської міськради є гірськими кліматичними курортами.

Церква у Дорі, передмістя Яремче

Церква у Дорі, передмістя Яремче

Територія міськради охоплює південно-західну частину Івано-Франківської області, займаючи центральну частину Українських Карпат у межах гірських формувань Ґорґан, Покутсько-Буковинських Карпат і Чорногори. Майже половина території Яремчанської міськради розташована в межах Карпатського національного природного парку, що був утворений в 1980 році. Зараз на території Яремчанської міськради розвивається курорт Буковель, який за своїми розмірами уже схожий на районний центр області, а не на звичайне карпатське село.

Яремче – туристичний центр області

Яремче — відомий туристичний центр Прикарпаття, розташований за 65 кілометрів від Івано-Франківська. Населення — вісім тисяч чоловік. Перша згадка про місто датується 1787 роком, однак присілки Дора і Ямна згадуються дещо раніше — у 1618 році.

Гора Маковиця у Яремчі

Гора Маковиця у Яремчі

Місто відоме водоспадом «Пробій», через який веде міст. Улітку з мосту у водоспад з 20-метрової висоти стрибають місцеві сміливці.

У липні 2007 року в Яремче відбувся XVII Міжнародний гуцульський фестиваль. Він проводиться щороку в одному з міст Гуцульщини. Неймовірна кількість людей у національному вбранні пройшли центральною вулицей міста, виступали художні колективи з різних країн світу. Яремче перетворился на величезний ярмарок народного мистецтва, на якому панувала радісна і весела атмосфера.

Яремче є осередком народного декоративно-прикладного мистецтва та багатьох ремесел. У місті є два сувенірні ринки, де за річ, що сподобалася, завжди можна поторгуватися. Тут можна купити чимало гарних сувенірів, у яких відбилася гуцульська душа, багатовікова історія та культура карпатського краю.

Церква у центрі міста Яремче

Церква у центрі міста Яремче

Серед місцевих виробів варто відзначити вироби з дерева — різноманітні різьблені тарілки, скриньки, топірці. Серед тканих виробів варто придбати скатерті, вишиті рушники, невеличкі сумочки, які, незважаючи на ручну роботу, не дуже дорогі. Місцеві умільці славляться своїми виробами з овечої вовни — можна купити як цілу овечу вовну, так і вироби з неї — ліжники (вовняні покривала), різноманітні теплі речі (шкарпетки, рукавиці тощо).

Цікавим сувеніром стане місцевий національний одяг, який можна придбати повністю або ж частинами. Дівчатам варто звернути увагу на вироби з бісеру, хлопцям — на шкіряні паси та піхви, які часто продаються з ножем. Серед недорогих сувенірів — писанки, різьблені ручки, люльки. Інколи в Яремче продають місцевий виріб — сирні коники, що коштують, як правило, одну гривню. Такого коника можна з’їсти або забрати як сувенір: його готують за спеціальною технологією і він може в звичайних умовах зберігатися роками. На сувенірному ринку кожен зможе знайти для себе предмет, який буде згадкою про Карпати та місцевих мешканців. Дітям буде цікаво відвідати яремчанське лісництво, на території якого організовано невеликий зоопарк з кабанами, оленями та іншими лісовими звірями.

Камінь Довбуша у місті Яремче

Камінь Довбуша у місті Яремче

У Яремче багато баз відпочинку і готелів, є декілька санаторіїв. Місто дуже чисте, у ньому немає промислових підприємств. Улітку популярний пішохідний туризм, походи в гори, збирання грибів та ягід, купання у гірських річках. Узимку розвивається гірськолижний туризм.

Біля міста пролягає відомий туристичний маршрут — скелі Довбуша. Це нагромадження пісковику заввишки подекуди до 20 метрів із численними печерами та гротами улітку дуже популярне серед туристів. Дорога на скелі починається від Каменя Довбуша. Біля цього каменя видно вхід до залізничного тунелю, який має довжину близько 300 метрів.

Монастир у Дорі

Монастир у Дорі

До речі, всі дороги, залізниці, тунелі, багато мостів у місцевості побудувала наприкінці ХІХ — на початку ХХ століття австрійська влада за допомогою італійських інженерів. Ці транспортні артерії були споруджені з німецькою якістю — вони функціонують і сьогодні, не потребуючи значного догляду. Італійські будівничі оселилися в Закарпатті, де в окремих селах багато людей, українців за національністю, але з італійськими прізвищами.

Карпатський крайовий музей визвольних змагань

вул. Свободи, 269

тел. + 38 03434 22295

Час роботи: з 10 до 18.30, вихідний — неділя

Це один з найкращих музеїв у місті. До 1993 року він називався музеєм партизанської слави. Тут знаходиться виставка, присвячена партизанам і борцям за волю України ХХ століття, картини відомих художників.

Ресторан "Гажда" у місті Яремче

Ресторан “Гажда” у місті Яремче

У Яремче збереглися дві дерев’яні церкви — Івана Милостивого із дзвіницею ХVІІІ століття у передмісті Ямна та Михайлівська церква ХІХ століття у передмісті Дора. У Дорі є також греко-католицький студитський монастир із храмом 1938 року побудови. У Дорі збереглася вілла письменниці Ірини Вільде, про що свідчить встановлена на ній пам’ятна дошка.

Утіленням найкращих традицій гуцульської кухні є колиби — невеликі ресторани, самобутні дерев’яні будівлі, зведені в гуцульському стилі. Доторкнуться до найпотаємніших струн вашої душі гуцульські мелодії «троїстих музик» — тріо: цимбали, скрипка і бубен.

Ресторан "Гуцульщина" біля водоспаду у місті Яремче

Ресторан “Гуцульщина” біля водоспаду у місті Яремче

В урочищі Багрівець (2 км від центру міста, за турбазою “Карпати”) є два бугеля для початківців в урочищі Багрівець – довжиною 300 м (перепад висот 70 м, пропускна здатність 100 чол./год.) та довжиною 200 м (перепад висот 30 м, пропускна здатність 50 чол./год).

Знизу трас є невеличке кафе, у якій можна відвідати страви карпатської кухні. Також діє прокат лиж, сноубордів та саней. Траси можуть стати місцем навчанням дітей та підготовки дорослих до більш складних трас Буковелю чи Яблуниці. Оскільки траси невеличкі, то снігонапилення чи підготовки ратраками не ведеться, тому користування ними значною мірою залежить від погодних умов. Саме урочище Багрівець є досить мальовничим, несхожим на решту частину поселення Яремче через розміщення на вершині гори. Похід на витяги вже став своєрідною атракцією навіть для тих, хто не бажає кататися, а прагне просто розважитися прогулянкою і набратися нових вражень від відвідання цього маленького куточка Карпат.

Міст через водоспад у місті Яремче

Міст через водоспад у місті Яремче

Оскільки Яремче знаходиться у 30 км від Буковелю, то місто значною мірою працює на цей курорт, зокрема налагоджене хороше сполучення, працюють пункти прокату спорядження. Сполучення з Буковелем можливе на таксі чи маршрутному транспорті. Іноді доставка до витягів можлива за домовленістю з господарем садиби чи адміністрації готелю. Таксі можна замовити за телефоном, вказаним у довідковій частині чи знайти на постійних чи імпровізованих стоянках таксистів. Однак більшість відпочиваючих домовляються з певним водієм, який їх постійно возить на витяги у домовлений час і підтримує зі своїми клієнтами телефонний зв’язок.

Микуличин

Дитячий табір Смерічка у Микуличині

Дитячий табір Смерічка у Микуличині

Яремчанська міська рада займає значну площу, фактично — це окремий район із шістьма населеними пунктами, що розвиваються як туристичні центри. Селище Микуличин, яке починається відразу за Яремче, відоме як найбільше село України, воно простягається до 25 кілометрів у найширшому місці.

У селі є оригінальна Троїцька церква 1868 року з органом та дзвіниця ХVІІІ століття. З Микуличина можна вийти на мальовничий карпатський хребет Явірник.

Женецький водоспад

Женецький водоспад поблизу Микуличина

Женецький водоспад поблизу Микуличина

 

У Микуличині варто відвідати Женецьку ущелину із надзвичайно мальовничим водоспадом у кінці. Цей водоспад обладнаний як невеличка відпочинкова зона, його важко не помітити через сильний шум води. Якщо пройти далі ущелиною, можна побачити інший, малий водоспад, який спадає уступами з природного кам’яного цирку.

Про незвичайну красу місцевості говорить те, що в ущелині є приватна дача президента України Віктора Ющенко. Голова держави збудував її у 2005 році.

Татарів

Меморіал полеглим у Першій світовій війні, Татарів

Меморіал полеглим у Першій світовій війні, Татарів

Село має населення понад півтори тисячі чоловік. Перші згадки — у ХVІІІ столітті. Село стоїть на роздоріжжі — одна дорога веде через Яблуницький перевал на Закарпаття, інша — через Верховину на Косів. Саме через стратегічне положення у Першу та Другу світові війни за село велися запеклі бої. Про події Першої світової війни нагадує австрійський меморіал загиблим за Татаровом. Про події Другої світової війни — назва Кремінці, яку радянська влада дала селу на честь лейтенанта Кременця, що загинув у боях за населений пункт.

Село є відомим кліматичним курортом, оскільки розташоване на висоті 750 метрів над рівнем моря — найбільш сприятливій для зростання хвойних, що виділяють у повітря цілющі смоли, які лікують астму та бронхіти. Для прикладу, у Яремче переважають мішані, хвойно-листяні ліси, а в Яблуниці починаються альпійські луки. З Татарова проводяться пішохідні екскурсії на гору Хом’як.

Карпати поблизу Татарова, Яремчанська міська рада

Карпати поблизу Татарова, Яремчанська міська рада

У селі Татарів є цікаві дерев’яні церкви — Дмитрівська ХVІІІ століття та Троїцька ХІХ століття із дзвіницями ХІХ століття. Біля Дмитрівської церкви знаходиться відпочинкова зона із залишками австрійських та польських котеджів та чудовим пляжем на річці Прут, другий берег якої утворюють мальовничі скелі. Від річки до залізничного вокзалу (300 метрів) йде печера, очевидно, природного походження, вхід до якої і зараз відкритий, хоч і занедбаний.

Гірськолижний курорт Буковель

Буковель влітку

Буковель влітку

Гірськолижний курорт Буковель знаходиться поруч з селом Паляниця, на висоті 920 метрів. Відстань до Івано-Франківська 100 км, до Яремче – біля 30 км, до Яблуниці – 15 км, до Татарова – біля 12 км, до Ясиня 25 км, до Ворохти – 15 км. Поруч г. Синяк (1665 м) и Хом’як (1542 м).

До Буковелю можна доїхати потягом до станції “Татарів”, далі – біля дванадцяти кілометрів пішки або попутнім транспортом. Також можна доїхати від Івано-Франківського автовокзалу автобусом чи на таксі.

Для власників власного транспорту є безкоштовна автостоянка, зараз споруджується сучасний паркінг.

Турбаза Буковель

Турбаза Буковель

Підйомники курорту Буковель розміщені на трьох горах – г.Буковель (1139м), г.Чорна Клева (1241м) і г.Бульчиноха (1455м).

Інфраструктура Буковелю найкраща з усіх українських гірськолижних курортів, на 2007 рік працює 14 витягів: 11 чотирикрісельних підйомників довжиною 650 – 1450 м, 1 трикрісельний довжиною 1100 м, 1 бугель довжиною 957 м. Також є мультиліфти для початківців. Існує 50 км трас, всі траси обладнані сніговими пушками, всього 81 траса. Працюють снігові пушки, багато трас мають нічне освітлення. Протягом 2008-2009 років планується запустити 35 витягів і підготувати 278 км трас.

Буковель взимку

Буковель взимку

Діють п’ять прокатних пунктів. Вони розміщуються біля нижніх станцій бугельних (№1 №7), двокрісельного (№2) и чотирьохкрісельного (№5) витягів. Прокатні пункти мають камери зберігання, роздягалки, душові кабіни, санвузли, ski-сервісні центри. Прокатні пункти працюють в основному з 9.00 до 20.00. Спорядження в прокатних пунктах оновлюється щорічно, оскільки проводиться практично постійний розпродаж застарілих комплектів. Оскільки Буковель курорт досить високого рівня, то і спорядження також досить престижних виробників, зокрема Salomon, Rossignol та інших провідних виробників. Спорядження як для дорослих, так і для дітей. Ski-сервіс передбачає встановлення кріплень на лижі і сноуборди, заточка кантів на станку, шліфування та відновлення підошви лиж та сноубордів, гаряча наплавка парафіну, ремонт спорядження.

Біля 7 витягу в Буковелі

Біля 7 витягу в Буковелі

Біля нижньої станції двокрісельного витягу є кваліфікована лижня школа, у якій можна навчитися основ катання, а також спортивних прийомів спуску для більш досвічених лижників, зокрема є курси карвінгового спуску.

Для дітей є великий дитячий майданчик площею 4000 кв.м з мультиліфтом, лижною каруселлю. Досвічені інструктори запропонують повну дитячу програму навчання гірськолижному спуску, яка завершується виїздом на “дорослі” траси.

У Буковелі встановлено web-камеру, завдяки якій кожний користувач Інтернету може побачити, скільки людей на курорті, який стан трас, багато снігу чи ні. Побачити Буковель «у прямому ефірі» можна на сайті www.bukovel.com.

Навчальна гірка в Буковелі

Навчальна гірка в Буковелі

Села Микуличин і Татарів, що біля Паляниці не мають власних витягів, однак вони також обслуговують туристів, які катаються на трасах Буковелю – тут багато приватних готелів, закладів харчування та прокатних пунктів. Вигоди проживання у цих сусідніх селах в тому, що тут дешевше проживання та харчування (у декілька разів), аніж у Буковелі. Також немає галасу і метушні великого курорту. У високий сезон у Буковелі значно важче знайти місце, тож навіть людям із значним достатком доводиться оселятися у Микуличині чи Татарові. Незважаючи на деяку відстань до Буковелю, добиратися туди не важко – регулярно курсують автобуси, мешканців приватних садиб доставлять господарі на власному автотранспорті, можна викликати таксі з Яремче. Молоді компанії взагалі полюбляють пройтися 10-15 кілометрів пішки, якщо дозволяє погода, оскільки дорогою можна розглядати надзвичайно мальовничі зимові карпатські краєвиди.

Нижня станція 7 витягу в Буковелі

Нижня станція 7 витягу в Буковелі

В цілому до Буковеля без проблем можна дістатися і з Яблуниці, і з Яремча, навіть для мешканців Івано-Франківська немає потреби наймати помешкання на ніч – 100 кілометрів швидко долаються у дві сторони, залишається ще багато часу на катання.

Буковель взимку наповнює найрізноманітніша публіка. У високий сезон курорт нагадує вулик – тут настільки гамірно, що новоприбулі відразу поринають у гірськолижну атмосферу з головою, забуваються усі проблеми і люди повністю присвячують себе катанню. У вихідні тут може відпочивати до 15 тисяч чоловік на один день – це колись невеличке село перетворюється на велике по прикарпатським міркам “містечко”. Все більше Паляниця нагадує містечко і своїм зовнішнім виглядом – воно настільки розбудовується, що за рік, від сезону в сезон його важко впізнати – готелі ростуть як карпатські гриби після теплого дощу. Після новорічних свят коли їдеш у Буковель, дорогою бачиш спорожнілі села – туристів вже не так багато, однак у той же час в Буковелі як в іншому світі – людно і гамірно. Буковель залишається дорогим курортом – ціни тут на витяги, проживання і харчування рекордно високі, але все одно курорт наповнюєтья найрізноманітнішою публікою – люди не тільки багаті, а й із середнім достатком – стільки витягів в одному місці є тільки в Буковелі, поки-що гідного конкурента в курорту немає.

Біля піцерії Фелічіта на турбазі Буковель

Біля піцерії Фелічіта на турбазі Буковель

У Буковелі встановлено web-камеру, завдяки якій кожний користувач Інтернету може побачити, скільки людей на курорті, який стан трас, багато снігу чи ні.

Побачити Буковель «у прямому ефірі» можна на сайті www.bukovel.com.

Завдяки значним інвестиціям курорт активно розвивається, тут уже прокладено десятки кілометрів гірськолижних трас, які з’єднуються підйомниками, можливе у перспективі розширення курорту до с. Бистриця Надвірнянського району.

Улітку, на Івана Купала, тут влаштовується театралізоване дійство, також проводяться різноманітні спортивні змагання, змагання із приготування страв. Тут є альпін-парк, гірське озеро в якому можна купатися. Взимку проводяться чемпіонати різних рівнів з гірськолижного спорту. Також щоб привабити туристів тут організовуються різноманітні заходи для туристів, які анонсуються на офіційній інтернет-сторінці курорту.

Яблуниця

Залізничний міст у Яремче

Залізничний міст у Яремче

Село Яблуниця знаходиться за 90 км від Івано-Франківська на межі Івано-Франківської та Закарпатської областей на висоті в середньому 900 метрів. Це один із центрів гірськолижного туризму на Прикарпатті з десятком гірськолижних витягів. Узимку випадає багато снігу, тому кататися на лижах та санях можна протягом чотирьох місяців, з грудня до квітня. Яблуниця знаменита своїми недорогими та якісними підйомниками та Яблуницьким перевалом, звідки починається Закарпатська область. На перевалі є сувенірний ринок, звідси відкривається чудовий краєвид.

Катання на конях у Ворохті

Катання на конях у Ворохті

Якщо проїхати трохи на Закарпаття, можна відвідати біля села Ділове Рахівського району популярне серед туристів місце — центр Європи, у якому 1979 року встановлено пам’ятний знак. Географічний центр Європи було визначено у 1887 році з великою точністю за допомогою апарата, спеціально виготовленого в Австрії, зі шкалою меридіанів і паралелей.

Букові та хвойні ліси оточуючих гір щедро насичують повітря ефірними сполуками, біологічно активними речовинами, смолистими випаруваннями, що мають антимікробну дію. Завдяки цьому лікувальні властивості гірського повітря тут не поступаються знаменитому курорту Кисловодськ. У Яблуниці корисно відпочивати людям із захворюваннями бронхо-легеневої системи, верхніх дихальних шляхів, з функціональними розладами нервової системи, вегето-судинною дистонією, із захворюваннями, спричиненими дією радіоактивного випромінювання. Тут ростуть лікарські трави: чебрець, арніка, звіробій, ромашка, хвощ польовий, мати-й-мачуха, шипшина; ягоди: суниця, чорниця, ожина, малина, брусниця. Господарі готують для відпочиваючих корисні для організму чаї з цих трав та ягід.

Меморіальна дошка воїнам між Татаровим і Яблуницею

Меморіальна дошка воїнам між Татаровим і Яблуницею

У Яблуниці прекрасний відпочинок незалежно від пори року. Можна просто прогулятися вздовж берега гірської річки з кришталевою водою, помилуватись довколишніми пейзажами, податись у чудовий карпатський ліс, щоб насолодитися тишею, назбирати грибів, ягід. Важливим є той факт, що тут немає комарів. Звідси організовуються екскурсії, походи до гір Говерла, Хом’як, Синяк, Петрос, полонини Довгої, піші прогулянки до лікувальних джерел.

Найближчі залізничні станції Ворохта, Лазещина, Ясіня. З Івано-Франківська щогодини курсують автобуси на Яблуницю. Автомобілем з Івано-Франківська можна доїхати через м. Яремче. З Ужгорода їхати на Мукачів, далі на Хуст, Тячів, Рахів і через Яблуницький перевал.

Турбаза Керманич у Ворохті

Турбаза Керманич у Ворохті

В Яблуниці діє 11 бугельних підйомників – 9 у самому селі і ще 2 – на Яблуницькому перевалі. Довжина витягів від 100 до 1000 метрів, вони розраховані на різний рівень підготовки лижників.

Діє декілька прокатів, які пропонують лижі, сноуборди та санки. Всі траси старі, випробувані часом, тому де краще покататися, можна довідатися у постійних відвідувачів Яблуниці – є лижники, які цьому курорту не зраджують ще з радянських часів. Цікавою особливістю є можливість на багатьох трасах кататися на санках чи навіть більш простіших засобах спуску – пластикових тарілках чи кульках. Це робить привабливим курорт для дітей, а також для дорослих, які не хочуть, не вміють ставати на лижі чи намагаються урізноманітнити відпочинок відчуттями швидкісного спуску сидячи.

В цілому Яблуниця логічно об’єднується з більш новим курортом Буковель. Звичайно, пішки не дійдеш, але відстань у 15 км, погодьтеся є незначною для автотранспорту. Завдяки розміщенню, наявністю закладів проживання харчування і проживання всіх цінових категорій курорт привабливий для найрізноманітнішої публіки, хоча якщо говорити про ціни, звичайно тут більше невибагливої молоді та молодих духом людей, які отримують задоволення не від комфорту, а від життя в найкращих його проявах.

Ворохта

Ворохта, поблизу трамплінів

Ворохта, поблизу трамплінів

Ворохта — кліматичний курорт, відомий у Європі з середини ХІХ століття. Тут знаходиться найбільший в Україні комплекс трамплінів та високогірний лижний стадіон. Село лежить на висоті 850 метрів, населення — близько п’яти тисяч чоловік. Поселення заснували у ХVІІ столітті вихідці з Микуличина. У 1894 році через село пройшла залізниця Станіславів — Рахів, що дало поштовх до розвитку туристичної інфраструктури. Відразу почав розвиватися гірськолижний спорт — тут навчання їзди на лижах та санях проходили військовослужбовці австрійської армії.

Зараз селище Ворохта відоме лижними трамплінами та крісельним підйомником завдовжки два кілометри. Цей підйомник вигідно споруджений, тому має надзвичайну популярність і працює у будь-яку пору року. Зараз Ворохта є центром підготовки українських спортсменів із зимових видів спорту: стрибків з трампліну, біатлону, лижних перегонів.

Вокзал у Ворохті

Вокзал у Ворохті

До селища можна доїхати маршруткою з Івано-Франківська, Яремча, Верховини. З Івано-Франківська курсує потяг, який їде 3,5 години.

Навчально-спортивна база “Україна”. У присілку П’ятихатки є два витяги – крісельний, 1960 м, перепад висот 270 м, пропускна здатність 400 ос./год. Витяг працює як взимку, так і влітку, оскільки є своєрідним атракціоном для відпочиваючих – шлях до вершини долається майже за півгодини. На вершині гори працює бугель довжиною 250 м, перепад висот 50 м, пропускна здатність 100 ос./год., для початківців.

Навчально-спортивна база “Авангард”. На горі Ребровач є два витяги — крісельний, довжина траси 200 м, перепад висот 75 м, пропускна здатність 400 ос./год. для стрибків з трампліна та бугель довжиною 500 м, перепад висот 200 м, пропускна здатність 250 ос./год. для любителів.

Карпати в Тумані, Ворохта

Карпати в Тумані, Ворохта

У Ворохті з австрійських часів зберігся кам’яний залізничний міст, який є одним із найдовших кам’яних мостів у Європі, — його довжина 130 метрів, одна з арок завдовжки 65 метрів. Міст зараз не працює, поруч з ним є сучасний, однак його добре видно від сільської школи.

Цікава і варта уваги дерев’яна церква Різдва Богородиці, збудована у XVII столітті і перенесена до Ворохти із Яблуниці 1780 року. У храмі зберігся настінний розпис ХІХ століття. У дзвіниці розміщений церковний музей.

Відпочинок на природі

Гриб сироїжка, ліс у Ворохті

Гриб сироїжка, ліс у Ворохті

Карпатський національний природний парк охоплює територію Яремчанської міської ради, Надвірнянського та Верховинського районів. Завдяки створенню парку у 1980 році було взято під охорону понад 500 квадратних кілометрів Карпат. Парк тягнеться вздовж річки Прут від гори Говерла, охоплюючи Яремче, Ворохту, Татарів і Микуличин. Особливо мальовничі околиці гори Говерли, де яскраво виражена висотна поясність. За одну годину підйому від турбази «Заросляк» ялиновий ліс переходить у зарості альпійської сосни, а біля вершини — у трав’янисті луки. Завдяки різноманітному рельєфу на території Карпатського природного парку розміщуються багато гірськолижних курортів — Буковель, Яблуниця, Ворохта. Зручне транспортне сполучення та хороші дороги роблять цю ділянку Карпат найулюбленішим місцем відпочинку для мешканців Прикарпаття та туристів.

Білий карпатський гриб

Білий карпатський гриб

Парк включає масив Чорногора (південно-східна частина Українських Карпат) — найвищий гірський масив України з унікальними природними системами, що приваблюють туристів. Тут розташована найвища вершина України — гора Говерла (2061 метр) та ще п’ять «двохтисячників», які фіксують гребеневу лінію головного хребта: гора Петрос (2020 метрів — Закарпаття), Ребра (2001 метр), Гутин-Томнатик (2016 метрів), Бребенескул (2037 метрів), Піп Іван (2020 метрів).

Озеро Бребенескул — найвисокогірніше озеро в Україні, розташоване між головним хребтом і г. Гутин-Томнатик на висоті 1801 метр. Його довжина — 134 метри, ширина — 44 метри, площа водного дзеркала — чотири тисячі квадратних метрів. Озеро Несамовите знаходиться на південно-східному дуже кам’янистому схилі г. Туркул, на висоті 1750 метрів, його довжина — 83 метри, ширина — 45 метрів, площа водного дзеркала — 0,3 гектара.

Карпати у Ворохті

Карпати у Ворохті

Озеро Несамовите розташоване на південно-східному дуже кам’янистому схилі г. Туркул, на висоті 1750 м., довжина — 83 м., ширина — 45 м., площа водного дзеркала — 0,3 га.

Найвисокогірніша метеостанція в Українських Карпатах на полонині Пожижевська (1429 м.) діє з 1899 р. Функціонує сніголавинна станція та біологічний стаціонар Інституту ботаніки НАН України.

Воспади. Водоспад «Пробій» розташований в Яремчанському каньйоні на р. Прут (м. Яремче). Це живописний куточок природи з каскадом водоспадів. Його висота дорівнює 8 м. Найбільшим водоспадом на річці Прут є «Гук» (Женецький водоспад), який знаходиться на території заповідника біля селища Микуличин. На річці Прутець Чеміговський спадає водоспад «Капливець» неподалік Микуличина. Ріка Прут біля витоків поблизу гори Говерла утворює красивий каскад водоспадів.

Церква у Дорі, ранкові Карпати

Церква у Дорі, ранкові Карпати

Річка Прут витікає з-під г. Говерли на висоті 1600 м н. р. м.. Протікає через м. Яремче. Довжина 967 км. Дві притоки в с. Дора впадають в Прут зліва і справа в одному місці і природно утворюють «водний хрест». Місце біля «водного хреста» є улюбленим місцем для відпочинку туристів.

Урочище «Тарниці» в Микуличинському лісництві. Це унікальний масив природного місцезростання сосни звичайної на скелях на висоті понад 800 м. Вік дерев 140 років.

Скелі Довбуша у м.Яремче, з печерою

Дора, гора Білий Камінь, передмістя Яремче

Дора, гора Білий Камінь, передмістя Яремче

Водні джерела. На території Яремчанського регіону знаходяться чимало джерел мінеральних вод, зокрема хлоридні, вуглекислі, сульфатні, гідрокарбонатні мінеральні води типу “Боржомі”, “Нарзану”, “Єсентуків”, “Арзні”. Особливо відомі вуглекислі гідрокарбонатно-натрієві та кальцієві води, так звані “Буркути”. Ворохтянське ПОНДВ, кв. 10. Ямнянське ПОНДВ, джерело. Татарівське ПОНДВ, джерело, рекреаційна зона «Ребровач» (смт. Ворохта). Джерело біля г. Пожижевська. Джерело, рекреаційна зона «Говерла». Джерело, рекреаційна зона «Ребровач» (смт. Ворохта). Яремчанське ПОНДВ (садиба). Джерело, Ямна (біля траси).

Довідкова інформація

Населені пункти Яремчанської міськради

Яремче • с Ворохта • с Микуличин • с Поляниця • с Татарів • с Яблуниця (с Вороненко)

Фестивалі

Чорниці у лісі поблизу Яремче

Чорниці у лісі поблизу Яремче

Фестиваль „Свято грибів у Ворохті”. Польові кухні, театр, ярмарок. Осінь, с. Ворохта Яремчанська міська рада

Музичний фестиваль “Потяг до Яремче”, літо

День міста Яремче, остання неділя липня

Гірськолижні курорти

Буковель (Поляниця) • Яблуниця • Ворохта • Яремча

Музеї

Карпатський заквітчаний луг

Карпатський заквітчаний луг

Музей екології та етнографії Карпатського краю

вул. Свободи, 269,

м. Яремче, 78595

тел.: (03434) 2-22-08

Історико-краєзнавчий музей селища Ворохта

Таблиця перед скелею Білий Камінь, Дора, Яремче

Таблиця перед скелею Білий Камінь, Дора, Яремче

вул. Данила Галицького, 76, с-ще Ворохта

м. Яремче, 78595

тел.: (03434) 4-13-13

e-mail:mnagirnyy@ukr.net

Карпатський крайовий музей визвольних змагань

м. Яремче, вул.Свободи, 269

тел.:(03434) 2-16-90, 2-22-95

Музей імені Митрополита Андрея Шептицького

вул. Кам’янка (монастир)

м. Яремче-Дора

Пам’ятки архітектури національного значення

Скеля Білий Камінь, Дора, Яремче

Скеля Білий Камінь, Дора, Яремче

м. Яремча

Церква Чуда Св. Архистратига Михаїла (дер.) 17 ст. передм. Дора вул. Кам’янка.

Церква Йоана Милостивого (Дер.) 18 ст. передм. Ямна вул. Свободи, 304.

Дзвіниця церкви Іоана Милостивого ( Дер ) 18 ст. вул. Ковпака, 2

Яремчанська міськрада

Міст через Прут у Микуличині

Міст через Прут у Микуличині

Церква Різдва Пресвятої Богородиці (дер.) 1615р. смт. Ворохта вул. Довбуша, 1

Церква Св.Дмитрія (Дер.) 18 ст. с. Татарів

Дзвіниця церкви Св. Дмитрія (дер.) 18 ст. с. Татарів

Церква Пресвятої Трійці (дер.) 1863р. с. Микуличин

Дзвіниця церкви Пресвятої Трійці (Дер.) 18 ст. с. Микуличин

Пам’ятки архітектури місцевого значення

м. Яремча

Карпати у Микуличині

Карпати у Микуличині

Вілла (мур.) 1936р. вул. Свободи

Ресторан “Гуцульщина” (дер.) 1950-і рр. вул. Свободи, 2

Церква Св. Іллі (гуцульські майстри І. Яворський, П. Григорчук) (дер.) 1930 р. вул. Свободи, 140

смт. Ворохта

Залізничні кам’яні мости (мур.) 1894 р.

с. Татарів

Залізничний вокзал (мур.) 1893 р.

с. Микуличин

Залізничний вокзал (мур.) 1893 р.

с. Яблуниця

Небо, Микуличин

Небо, Микуличин

Церква Успіння Пресвятої Богородиці (дер.) 1895 р.

Дзвіниця церква Успіння Пресвятої Богородиці (дер.) 19 ст.

Школа (дер.) п. 20 ст.

Археологічні пам’ятки

Ріка Прут у Микуличині

Ріка Прут у Микуличині

Поселення Микуличин І, мезоліт

Поселення Микуличин ІІ, мезоліт

Поселення Яремча І, мезоліт

Поселення Яремча ІІ, пізній мезоліт

Поселення Яремча ІІІ, бронзова доба

 

Кабан у міні-зоопарку, лісництво міста Яремче

Кабан у міні-зоопарку, лісництво міста Яремче

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.