Вишневецький замок у Вишнівці

Брама палацу у Вишнівці

Брама палацу у Вишнівці

Вишневецький замок відомий під назвами замок у селищі Вишневець, вишнівецький замок, вишнівецький палацовий комплекс. Замок був споруджений наприкінці 15 століття, однак фортеця активно почала споруджуватися на початку 16 століття, в часи початку активних татарських нападів. Замок в палац був перебудований в 18 столітті. Зараз від укріплень мало що залишилося, однак і по сьогоднішніх залишках стін можна судити про міцність вишневецького замку, який стоїть на пагорбі лівого берегу ріки Горинь.

Вишневецький замок у Вишнівці

Зародження і розвиток вишневецького замку

Вишнівецький замок над ставом

Вишнівецький замок над ставом

У 1494 році в письмових джерелах є згадка, що Вишневець зруйнований татарами разом із замком. Після цього князь Михайло Вишневецький не відновлює знищені укріплення, а споруджує замок на новому місці. Нове укріплення стало резиденцією Вишневецьких на довгі століття.

У 16 столітті біля Вишнівця проходив Чорний шлях, яким татари ішли на польські землі. Однак Вишнівець жодного разу не був захоплений, тому він став важливим військовим і торгівельним центром Волині. Замок деякий час належив Дмитрію Вишневецькому, який  відомий під іменем Байда. Байда Вишневецьки заснував на острові Мала Хортиця невеликий дерев’яно-земляний замок, який був форпостом у боротьбі проти татар і турків. Саме Байда почав використовувати козаків як основну силу війська, тому цей хортицький замок вважається предвісником Запорізької Січі.

Вишнівецький замок

Вишнівецький замок

У 1530 році між замком і рікою Горинь було споруджено Вознесенський храм, який зберігся донині. Церква була усипальницею Вишневецьких. В 1577 році Вишневець був дуже зруйнований, місто на декілька років було звільнено від королівських податків, зекономлені кошти пішли на відбудову укріплень.

З 1593 по 1614 році власником Вишнівця стає Єжи Чарторийський, чоловік Ізабелли Вишневецької. На той час Вишнівець відбудувався і австрійський посол Еріх Лясота у 1594 описував Вишневець як значне місто із замком. У 1614 році Михайло-Корибут Вишневецький викупив місто в Чарторийських.

В 1640 році розпочинається новий етам в історії фортеці – князь Ярема Вишневецький перебудовує замок у бастінному стилі. З одного боку замок надійно захищала ріка, а з трьох інших боків був рів та бастіони. За таким принципом був споруджений, наприклад, замок у Підгірцях, який віддалено нагадував вишневецький домінуючим палацом в центрі замкового двору, однак розмірами замок ближче до Золочівського замку. Було зведено двоє масивних воріт, які захищали передбрамні укріплення – равеліни. Підзамче перетворилося в укріплене місто, яке мало власні фортечні мури з бастіонами, тут було споруджено кармелітський монастир з Костелом святого Михайла.

Замок у Вишнівці в буремне 17 століття

Вознесенська церква 1530 року у Вишнівці

Вознесенська церква 1530 року у Вишнівці

Всередині 17 століття позначив замок на своїй карті як значне укріплення. Однак важкі виробування готувало замку 17 століття, в ці часи постраждало багато фортець. В 1648 році замок та кармелітський монастир були захоплені козаками Богдана Хмельницького, керував штурмом Максим Кривоніс. У 1649 році Вишневець пограбували татари. В 1651 році козаки захопили замок, тут перебував Хмельницький у татарському полоні, оскільки фортецю деякий час контролював кримський хан.

У 1653, 1666 та 1667 році на фортецю нападали татари, причому значних руйнувань твердиня зазнала в 1672 році після здобуття турками, знову турки зруйнували замок в 1675 році. Після таких руйнувань польський король Ян ІІІ Собеський звільнив Вишневець від сплати податків більш як на десять років.

Замок перетворюється у вишневецький палацовий комлекс

Вознесенська церква, палац і замкові стіни у Вишнівці

Вознесенська церква, палац і замкові стіни у Вишнівці

На початку 18 століття під час Північної війни Вишневецькі прийняли бік короля Станіслава Лещинського, який згодом зазнав поразки від наступного короля Августа ІІ Сильного, після чого Михайло-Сервацій Вишневецький спершу потрапив у полон до Петра І, а потім втік за кордон. Через антиросійську позицію Вишневецьких замок зруйнували.

Однак в 1720 році Михайло-Сервацій примирюється з Августом ІІ, який повертає йому Вишневець. Князь споруджує тут розкішний палац у формі літери П, перед спорудує розбиває красивий парк на двох терасах. При перебудові бастіони значною мірою збереглися, їх використали для планування палацу. Тому замок не втратив своїх оборонних функцій, фортечні стіни зберегли на всякий випадок, тут було навіть розміщено гарнізон. Схожий синтез укріплень і палацу спостерігається у французьких шато. Також відбудовуєтся монастир, який лежав в руїнах майже століття.

В палаці була бібліотека, збірка предметів мистецтва і навіть театр. До 1740 року спорудження палацу і парку було завершено. Після смерті Михайла-Сервація у 1744 році Вишневець перейшов до Мнішеків, оскільки Вишневецькі не мали прямих наступників і їх рід згас. Мнішеки ще більше прикрасили палац і збільшили колекцію предметів старовини і мистецтва.

Занепад вишневецького замку

Герб на палаці Вишневецьких

Герб на палаці Вишневецьких

Важка доля спіткала кармелітський монастир, який закрили у 1832 році, приміщення передали православній церкві. Монастир прийшов у запустіння, костел Святого Михайла згорів у пожежі 1853 року, і так до початку ХХ століття стояв у руїнах. У 1852 році власник вишнівецького замку Андрій Мнішек переїхав до Парижу, забравши із собою майже всю палацову колекцію. З того часу замок-палац часто міняє влассників і занепадає.

Однак палац популярний серед подорожуючих, зокрема його у 70-х роках ХІХ століття відвідав художник Наполеон Орда, який зробив декілька малюнків пам’яток Вишнівця, в тому числі і замку.

Вишнівець до кінця Другої світової війни

Музей у вишнівецькому палаці

Музей у вишнівецькому палаці

На початку ХХ століття місто Вишнівець стало власністю генерала Павла Демидова, який відремонтував палац і відновив інтер’єри. Відновлення торкнулось також костелу монастиря кармелітів. Однак реконструкцією займались реставратори, які намагалися надати пам’ятці вигляду православного храму, тому багато архітектурних деталей було знищено, зокрема зняті скульптури – незмінний атрибут середньовічного костелу.

У Першу світову війну замок значно постраждав, в його стінах був то штаб російького корпусу, то резиденція Симона Петлюри, потім штаб більшовиків. Після настання мирних часів кармелітських монастир знову став католицьким і відбудований. У палаці розмістився музей і ремісниче училище.

В Другу світову в вишнівецькому палаці була німецька жандармерія, у 1944 році Вишнівець був атакований українськими або радянськими партизанами, палац і монастир знищили пожежа.

Вишнівецький замок в радянські часи

Огорожа вишнівецького замку і палац

Огорожа вишнівецького замку і палац

Радянська влада відремонтувала декілька приміщень монастиря і відбудувала палац. Однак приміщення було потрібно для потреб народного господарства, тому інтер’єри, декор і парк були практично знищені. Згодом у палацових стінах розмітилося училище, бібліотека, шкіряна фабрика та будинок культури.

У 1960-і роки стіни костелу, що перебував в руїнах, були розібрані, знищені монастирські стіни, які у минулому виконували оборонні функції. Однак радянська влада оцінила історичне значення палацу і в 1963 році внесла вишнівецький замок до реєстру пам’яток архітектури.

Сьогодення вишнівецької твердині

У 1993 році почалася реконструкція вишнівецького замку. В 1999 році замок став філією збаразького заповідника, який з 2005 року називається Національний заовідник Замки Тернопілля. Було б добре проводити у замку лицарські фестивалі,  У 2005 року пам’ятка отримала статус національного значення, була розроблена довготривала програма відновлення палацового комплексу, зокрема мають бути проведені археологічні, архітектурні дослідження, відновлювальні роботи не тільки в замку, але й в історичній частині Вишнівця.

В 2007 року училище, бібліотека і міський клуб були переселені з замкового палацу. На даний момент тут збережені замкові бастіони, замкова церква 1530 року побудови, палац 18 століття, є залишки парку, споруди монастиря кармелітів, у вишнівецькому замку постійно проводяться реставраційні роботи.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *