Зарваниця – одна з найголовніших святинь українського християнства. Цим відпустовим місцем опікується Українська Греко-Католицька Церква. Не зважаючи на те, що в радянський час це місце перетворилося на пустку, всі будівлі були зруйновані, зараз тут споруджений величний собор, облаштовано площу, створено красиву хресну дорогу. Тут щороку відбуваються не просто прощі, а багато багатолюдних прощ. Це місце дуже духовне і дуже популярне серед християн України, прочани їдуть до Зарваниці з різних кінців нашої держави і навіть з інших країн.
Зарваниця і прощі до Зарваниці
Зміст
Маріїнській Духовний центр в Зарваниці
За легендою монахи в Зарваниці оселилися в ХІІІ столітті, коли монах, який ішов із зруйнованої Києво-Печерської лаври заснув у цій місцині і побачив у сні Діву Марію. На основі джерела з цілющою водою тут було споруджено православний монастир, який згодом став греко-католицьким. Сама Зарваниця в часи середньовіччя було укріпленим містом із власним кам’яним замком. Згодом замок був розібраним і з його матеріалів було споруджено замок на Полисюках (місцевість біля Зарваниці, його залишки, кажуть, видно донині). Від зарваницької фортеці можливо збереглися якійсь сліди на місцевості, а замок міг бути на місці храму Пресвятої Трійці 1754 року побудови, де зараз зберігається чудотворна ікона Матері Божої.
Ікону Зарваницької Божої матері було короновано в 1867 році, а папа Пій ІХ своїм указом присвоїв Зарваниці статусу відпустового місця. З тих пір Духовний центр розвивався і розбудовувався.
В радянський час чудотворне джерело було зруйноване, однак місцеві жителі доглядали його і в роки незалежності України монастир відродився як відпустове місце європейського масштабу із красивими монументальними будівлями і доглянутою територією. Дуже красивою є хресна дорога на мальовничій горі. Вона закінчується штучним гротом-печерою, яка символізує могилу Ісуса Христа. Тут спокійно і затишно навіть під час багатолюдних паломництв, монахи дуже привітні і уважні. Це місце є улюбленим місцем паломництва і відпочинку – сюди приїзджають не тільки під час прощ, а просто, щоб насолодитися Божественною благодаттю. Спробуйте і ви, хоч раз.
Що подивитися біля Зарваниці
Зарваниця міститься в мальовничій місцевості, де невисокі пагорби розділені глибокими ярами. Дорога до відпустового центру йде то по полю, то між крутими схилами, в яких проглядаються скелі.
Неподалік Зарваниці є стародавнє місто Бучач, через яке протікає каньйон ріки Стрипа. В Бучаці та Підзамочку є старовинні замки, поблизу Бучача є скельний монастир Рукомиш, в якому є старовинна церква і печери, в яких, як в келіях, жили ченці. Тернопільська область має багато замків та монастирів, це чудова місцевість для подорожей. Зокрема в Теребовлянському районі є теребовлянський замок із залишками давньоруських укріплень Теребовлі, укріпленим монастирем та стародавніми храмами. З цікавих прощ можна ще порадити прощу до Крилоса в сусідній Івано-Франківській області, вона проходить щороку на початку серпня.
Програма 7 Всеукраїнського військового паломництва до Зарваниці 18 – 20 вересня 2015 року
Проща під назвою Військове паломництво до Зарваниці відбудеться з 18 до 20 вересня 2015 року під гаслом “Тільки любов здатна на перемогу!”.
Проща до Зарваниці 18 вересня 2015 року
В 10 годині прибувають учасники організаційного комітету
З 18 до 22 години – прибувають учасники прощі, розміщення прочан
З 19 до 20 години – вечеря
Військове паломництво в Зарваниці 19 вересня
З 8 по 9 годину – сніданок
З 9 до 11 години 30 хвилин – розміщення учасників прощі, що прибувають до Зарваниці
З 11 години 30 хвилин до 12 години – паломники зустрічаються біля церкви Пресвятої Тройці, що в центрі Зарваниці
З 12 до 13 години – молебень перед Зарваницькою чудотворною іконою Матері Божої
З 13 до 13 години 30 хвилин – відбудеться урочиста хода до скульптури Богородиці, що стоїть на площі перед собором. Після урочистої ходи відбудетья урочисте відкриття паломництва
З 13 години 30 хвилин до 14 години 30 хвилин – обід
З 15 по 16 годину – прочани матимуть можливість відновити хресні обіти біля купелі святої Анни в Духовному центрі Зарваниця
З 16 по 17 годину 30 хвилин – на площі перед Собором відбудеться хресна дорога
З 17 години 30 хвилин до 18 години 30 хвилин – час, в якому прочани зможуть особисто помолитися в тиші
З 18 години 30 хвилин до 19 години 30 хвилин – час вечері
З 20 години до 21 години 30 хвилин Божественна Літургія за упокій душ полеглих захисників Батьківщини, відбудеться біля храму Пресвятої Трійці в центрі Зарваниці
З 21 години 30 хвилин до 22 години – хода зі свічками на спомин полеглих на площу перед зарваницьким Собором
З 22 до 23 години – молитва за невідомого солдата, покладання квітів, панахида
23 година – нічні чування, мистецька духовна програма
Останній день прощі в Зарваниці 20 вересня 2015 року
З 7 години 30 хвилин по 8 годину – легкий перекус з чаєм
З 9 по 11 годину – на площі перед Собором відбудеться Архиєрейська Божественна Літургія
З 11 по 12 годину – закриття паломництва до Зарваниці
13 година – обід
З 14 по 16 годину – роз’їзд прочан