Відпочинок у Закарпатській області

Мукачівський замок

Мукачівський замок

Закарпаття ще називають срібною землею. Закарпатська область України – надзвичайно маленька з найменшим в Україні обласним центром у місті Ужгород. Однак вона настільки багата на архітектурні і природні пам’ятки, що з нею не може зрівнятися жодна інша область України. Карпати контрастують з Дунайською низовиною, тепле Берегово і Солотвино – з Драгобратом, де сніг тримається до червня, а інколи і до липня. Водолікувальні курорти не тільки одні з найкращих у світі, їх ще й дуже багато. Взимку можна покататися на лижах, влітку – подорожувати, купатися в теплих солених чи термальних озерах (в термальних можна плавати і взимку). Історія області настільки багата пам’ятками і народами, які залишили свій слід у кожному куточку цього регіону.

Загальна характеристика Закарпатської області

Криниця у Мукачівському замку

Криниця у Мукачівському замку

Загальна чисельність населення Закарпаття — 1300000 чоловік. Обласний центр Ужгород — найменший на Україні, тут проживає 126000 чоловiк.
Закарпатська область простягається з півночі на південь на 100 кілометрів, зі сходу на захід — на 200 кілометрів. Область межує з Польщею, Словаччиною, Угорщиною та Румуією, а також зі Львівською та Івано-Франківською областями.

Народи Закарпаття

Вид на Карпати Закарпатської області з Мукачівського замку

Вид на Карпати Закарпатської області з Мукачівського замку

Українці складають майже 80 % населення, представлені трьома етнографічними групами — бойки, лемки, гуцули. Закарпатські українці називають себе русинами. Це самоназва всіх українців, до ХІХ століття русинами себе називали практично всі мешканці Західної України, згодом утвердилася назва «українці», а на Закарпатті і далі українці називають себе «русинами», хоч різниця у мові з населенням наприклад Івано-Франківської області маловідчутна. Також в області проживають угорці, росіяни, румуни, цигани, словаки, німці, євреї та інші народи.— характерна У цілому Закарпаття багатонаціональне — у деяких районах проживаєють до 80 національностей, у Берегівському районі угорців більше, ніж українців, а саме Берегове — угорське місто, тут навіть написи на приватних установах двомовні, на багатьох годинниках налаштовують угорський часовий пояс.

Архітектурні пам’ятки Закарпаття

Середнянський замок

Середнянський замок

Завдяки свому своєрідному історичному розвитку Закарпаття має багато архітектурних пам’яток, вартих уваги. Зокрема збереглися Мукачівський та Ужгородський замки, реконструюють Невицький замок, руїни замків можна дослідити у Середньому, Виноградові, Хусті, Боржаві. У містах і навіть селах Закарпаття можна побачити кам’яні храми ХІІІ—ХVІ століть. Для більшості областей України кожен такий храм став би визначною пам’яткою, а тут їх так багато, що їх, як правило, навіть не включають до переліку туристичних об’єктів! Також на Закарпатті багато старовинних дерев’яних храмів. Якщо Львівщина — рекордсмен України за кількістю архітектурних пам’яток, Тернопільщина — за кількістю замків, то Закарпаття має найбільше середньовічних храмів та старовинних дерев’яних церкв. Причому стилістика також найрізноманітніша — тут храми у візантійському, готичному, романському та бароковому стилях, дерев’яні храми є представниками бойківської, лемківської та гуцульської народної архітектури.

Природа, флора, фауна та курорти Закарпаття

Закарпатські звірі в музеї Ужгородського замку

Закарпатські звірі в музеї Ужгородського замку

Гори на Закарпатті займають 80 % території. Найвища точка — Говерла, що височіє на теренах Карпатського біосферного заповідника, на кордоні Івано-Франківської та Закарпатської областей. Екосистеми заповідників віднесені до найцінніших на нашій планеті і з 1993 року входять до всесвітньої мережі біосферних заповідників ЮНЕСКО. Любителям зимового відпочинку цікаво знати, що в низині стійкий покрив снігу утримується, як правило, з початку грудня і до закінчення березня, а у високих Карпатах — з жовтня і до травня або навіть початку червня (гірськолижний курорт Драгобрат).

Найбiльша рiчка — Тиса, її довжина в межах Закарпаття — 223 кілометрів. На численних гірських ріках є мальовничі водоспади — Шипіт, Труфанець, Войводинський, Городилівський, Скакало, Липовецький, Лумшорський, Мокрянський, Скакало та інші. Є численні соляні (Солотвино), карстові (Мала Уголька, Ведмеже Ікло) та мармурові (Ділове, Грабово) печери.

Солені озера в Солотвино

Солені озера в Солотвино

З рідкісних тварин тут можна зустріти зубра, видру, чорного лелеку, глухаря, карпатського полоза (карпатський удав, досягає двох метрів у довжину), є два види черепах, карпатський тритон, плямиста саламандра. З рослин найбільш відомий нарцис вузьколистий, який компактно росте у Долині нарцисів біля Хуста. В горах можна знайти рододендрон або руту, як її називають, також – едельвейс (шовкову косицю), яка росте на скелях.

Із заповдників можна відзначити утворений у 1968 році Карпатський заповідник (утворений 1968 року), який включає Хустський масив «Долина нарцисiв«, Чорногiрський масив «Говерла«, Широколужанський масив «Угля«, Угольський масив «Нацiональний парк Синевир«. Також в областi є 415 заповідні території та 494 резервати живої i неживої природи.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.