Шманьковецький замок у селі Шманьківці

Карта Шманьківців

Карта Шманьківців

Шманьковецький замок був у селі Шманьківці Чортківського району Тернопільської області. Інша назва замку – шманьківський. У селі красива природа, є стави і навіть водоспад.

Село Шманьківці розміщується у 65 кілометрах на південь – південний схід від Тернополя, у 10 кілометрах на схід від Чорткова.

В селі виявлено поселення трипільської культури, голіградської культри, скіфської доби, черняхівської культури.

Поселення Шманьківці було засновано поблизу ріки Нічлава, вперше село згадується в 1485 році. У цьому році село купили магнати Бучацькі.

Отара овець у Шманьківцях

Отара овець у Шманьківцях

Приблизно в 16 столітті тут споруджується укріплення, яке в 17 столітті стало замком, здатним захистити населення околиць від татарських нападів. Однак від турків та козаків, які вміли облягати і здобувати штурмом фортеці, стіни замку захистити не могли, оскільки його стіни були із землі та дерева.

Замок розміщується на пагорбі над рікою Нічлава, висота пагорбу висотою 10 – 15 метрів. Із заходу та північному сході – важкодоступні схили, також із заходу та північного сходу – болото. Фортеця має форму п’ятикутника. Із західного боку – крутий схил, донедавна із західного боку був кар’єр.

У східній частині замку є вал висотою 1 метр і шириною до 5 метрів. Зсередини замку вал пологий, це так звана “аппарель”, що у перекладі з французької мови означає в’їзд. У фортецях аппарель споруджували з кінця ХVI століття, по аппарелі витягували гармати на вершину валу. З боку поля вал ескарпований.

Перед валом є трикутний равелін, це два вали, які йдуть під кутом один до одного, кожен вал має довжину 30 метрів. Біля північно-західного кута равеліна проходить теналь (два вали під кутом, кут розміщується ближче до замку, ніж кінці валів). На теалі з боку поля простежується бруствер, який захищав оборонців фортеці від куль та снарядів.

З напільного боку є вал довжиною біля 100 метрів, який з’єднується у східній частині замку біля равеліна з іншим валом, апареллю та контрескарпом. Вал має висоту 50 – 70 сантиметрів. Перед валом є рів, який слабо прослідковується. Можливо, перед еспланадою (рівна ділянка без дерев перед фортецею) були ще якійсь оборонні споруди, які не збереглися до наших днів, оскільки були розорані.

Західна частина пагорба зруйнована кар’єром. У цій частині замку був палац, господарські споруди, брама.

В 1624 році Станіслав Конецпольський переміг біля села татарський загін. Після руйнацій 17 століття замок не відбудовувася.

Поблизу Шманьківців є збережені замки у Чорткові, Колиндянах, у минулому був замок у Пробіжній.

Став у Шманьківцях

Став у Шманьківцях

У селі є природня два храми безсрібників (лікарів, які лікували без оплати) Косми та Дем’яна, три каплички, костел, є пам’ятник С.Чарнецькому (автор пісні “Ой у лузі червона калина похилилася”), на струмку Самець є чотири стави (поблизу села) та один водоспад. В самому селі рікою Нічлава утворене досить велике водосховище.

План

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.