Озерний дийдівський замок в селі Дийда

Костел у Дийді

Костел у Дийді

Дийдівський замок розміщувався в селі Дийда Берегівського району Закарпатської області. Фортеця була зведена на місці енеолітичного городища. Інші назви замку – дідівський замок, городище дідово-тоувар (товуар як варіант).

Озерний дийдівський замок в селі Дийда

Дийда та дідове озеро

Дийда та дідове озеро

Фортецю на місці замку вперше спорудили в 4 тисячолітті до нашої ери. Середньовічний замок існував з ХІ по ХІІІ століття.  На місці замку були болота з озерами, ця місцевість відома як урочище Товар. Посеред цієї заболоченої рівнини – горбик, який водночас був острівцем. Тому це природою укріпленою місце приглянули представники полгарської культури, які спорудили укріплене поселення. Згодом фортецю зруйнували і біля трьох тисяч років назад на пагорбі оселилися представники культури Отомань.

Втретє пагорб заселили в ХІ столітті слов’яни або угри. Оскільки ця місцевість входила до угорського королівства, то тут було напевно угорське городище, населене слов’янами, який в цій місцевості було багато. Замок був діаметром біля 40 метрів, по колу ішов рів та вал. Міський посад був розмірами 112 на 107 метрів, також був укріплений, так що було дві лінії укріплень. На нинішній день укріплення заплили, висота валу і глибина рову – метр-півтора.

Доступ по укріпленого поселення міського типу здійснювався через два дерев’яні мости, один довжиною триста метрів, інший – чотириста. В центрі замку була кам’яна споруда, яка теж входила до системи укріплень.

Поселення існувало до 16 століття. У 1356 році згадйється Дейда, поруз ним вининикає село Меезвгомок або просто Гомок. Ці два села в радянський час об’єднали в село Дідово (Дийда). У 1566 році Дийда була зруйнована татарами, однак на замчищі роботи з укріплення старих стін велися до кінця 17 століття. В цілому Дідівський замок жодного разу не згадується в джерелах, його існування досліджено тільки археологічно.

Болота осушили в ХІХ столітті, однак пагорб нагадував про існування старого укріплення. У 1881 році городище дослідив краєзнавець Тиводар Легоцький, який констатував сліди земляних укріплень та залишки кам’яних і цегляних споруд. У 1930 році співробітниками Мукачівського музею провели розкопки, виявили крім середньовічних залишок також палеолітичні і енеолітичні шари. В радянський час пам’ятка досліджувалася у 1974, 1982 році, в наші часи дослідження проводилися у 1998 та 2005 роках.

У Дийді є велике озеро, яке є відпочинковою зоною. Ще одна популярна відпочинкова зона – у Солотвино. Читайте також про археологію Берегівського району та просто про Берегівський район.

Закарпатська область – прикордонний регіон України, жителі часто перетинають кордон. Мультивиза – хороше рішення для тих, хто виготовлея шенгенську візу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.