Олеський замок – перлина Середньовіччя

Олеський замок на високому пагорбі

Олеський замок на високому пагорбі

Олеський замок є найвидатнішою фортецею Львівщини. Багато фортець Львівщини мають цікаву історію, однак замок в Олеську неперевершений – він поєднав палац і фортечні мури, розміщений серед красивої природи, тут народився найвидатніший король Речі Посполитої – Ян ІІІ Собеський. Не кажучи вже про те, що тут розміщений один з найкращих художньо-історичних музеїв Галичини.

Олеський замок – перлина Середньовіччя

Дорога до замку

Дорога до замку

Історія Олеського замку сягає сивої давнини. Він розміщений на невисокому пагорбі, який здається досить високим на широкій Опільській рівнині. Це місце у давні часи було важкодоступним – пагорб оточувався болотами, озерами та заплавою ріки Ліберція. Очевидно, фортеця на цьому місці могла існувати в давньослов’янський чи навіть ще раніший час, однак сліди ранніх поселень зруйнували пізніші перебудови.

В давньоруський час замковий пагорб став страгегічним після зруйнування великого міста Пліснеська, яке було біля Підгірців. Щоб відновити Пліснеськ, в ослабленої галицької держави не було сил, а обороняти невеликий периметр оборонних стін на високому пагорбі було досить просто. Тому нащадки Данила Галицького підтримували твердиню в належному стані.

Експозиція замкового музею, на стіні - план Олеського замку в давньоруський час

Експозиція замкового музею, на стіні – план Олеського замку в давньоруський час

В 14 – на початку 15 століття Олеський замок був предметом суперечок між поляками та литовцями (які представляли інтереси руської знаті), ці перемовини, які змінювалися військовими діями, завершилися у 1432 році перемогою поляків.

Замок на початку 17 століття зруйнували татари, після чого його під свою опіку взяв магнат Іван Данилович, який невдовзі став дідусем майбутнього польського короля Яна ІІІ Собеського. Іван Данилович розбудував замок настільки, що він став максимально походити на сучасну фортецю. А Ян ІІІ Собеський, який народився в Олеському замку, згодом мав дуже теплі почуття до цього місця і перетворив укріплення в Олеську на розкішний палац з парком.

Монастир капуцинів в Олеську

Монастир капуцинів в Олеську

Ян ІІІ Собеський переміг турків під Віднем у 1683 році і цією перемогою поклав край експансії турків не тільки у Європі, а й у власній державі Речі Посполитій. Після віденської перемоги король постійно тіснив турків на Поділлі і звільнив ці українські землі від загарбників. Цей король справедливо вважається одним із найвидатніших правителів Польщі і навіть цілої Європи. А Олеський замок поруч із Золочівським замком був особистою резиденцією Яна ІІІ Собеського. Так що ця фортеця є королівським замком, який у чудовому вигляді дійшов до наших днів.

Згодом замок декілька разів міняв власників, тут з 1882 року до початку ХХ століття була сільськогосподарська школа, в роки Другої світової війни тут квартирували військові. Радянська влада в 1975 році відреставрувала приміщення і зробила тут картинну галерею. Це був найкрасивіший і найбільш відвідуваний замок Галичини, тут знімалося багато фільмів про середньовіччя, оскільки сама твердиня і околиці нагадують французький пейзаж. Зараз реставруються Золочівський і Підгорецький замок, однак вони досі не можуть перевершити у величності мініатюрний Олеський замок.

Олеський замок, поруч із Золочівським та Підгорецьким замками, входять в Золоту Підкову Львівщини. Вони зовсім поруч – з Олеського замку в хорошу погоду видно Підгорецький. Разом з Пліснеським городищем Золота Підкова Львівщини є історико-архітектурною перлиною України, а Олеський замок є справжньою перлиною у цьому середовищі. Якщо Ви зацікавилися цією пам’яткою, читайте більше про замок за посиланням.

Мальовниче Опілля довкола замкової гори

Мальовниче Опілля довкола замкової гори

2 коментарі до “Олеський замок – перлина Середньовіччя

  1. Karna

    Чудовий замок, чудовий відпочинок на вихідні дні для усієї сім’ї. Нещодавно відвідав в черговий раз Олеський замок. Зробили ,багато гарних фотографій для сімейної колекції та соц мереж :), відвідали екскурсію підземеллями де тепер стоїть експозиція приладдя для тортур , попили смачного глінтвейну в ресторані. Всім рекомендую!!!

    1. admin Автор запису

      Краєвиди з Олеського замку такі ідилічні – в будь-яку пору року. Фактично цей замок – один з накращих оглядових майданчиків Львівської області, тому варто пройтися по доріжці між обривом пагорбу і стінами, там є і лавочки

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.