Китайгородський замок в селі Китайгород

Розміщення замку у Китайгороді, у прямокутнику - руїни палацу на замчищі, стрілкою позначено костел

Розміщення замку у Китайгороді, у прямокутнику – руїни палацу на замчищі, стрілкою позначено костел

Китайгородський замок був в селі Китайгород Кам’янець-Подільського району Хмельницької області. На замчищі збереглися руїни пізнішого палацу.

Китайгородський замок в селі Китайгород

Замок у Китайгороді

Китайгородський костел

Китайгородський костел

Китайгород був заснований досить пізно, на початку 17 століття. Заснував Андрій Потоцький, який на той момент був каштеляном міста Кам’янець. Звичайно, було би наївно припускати, що в часи майже щорічних татарських наскоків місто могло бути без укріплень, як сучасні населені пункти. Одразу розпочалося спорудження замку і міських укріплень.

У 1609 році село перейшло до Станіслава Ревери Потоцького, який завершив будівництво замку у 1638 році. Станіслав Потоцький був дуже багатою людиною, протягом наступних двадцяти років він був кам’янецьким каштеляном, брацлавським та подільським воєводою.

Китайгородський замок був споруджений на скелях, які урвищами спускалися до ріки Тернави та її притоки. З двох боків не було річкового яру, тому був викопаний рів. Укріплення було чотирикутним з баштами по кутах і жилими та господарськими спорудами.

Як і багато фортець у цій місцевості, кам’яні укріплення були підсилені земляними валами. Стіни було споруджено з вапняка, який добували неподалік. Особливістю Китайгорода було те, що саме місто мало хороші укріплення, і замок не відігравав ключової ролі в обороні. На карті Боплана Китайгород позначений як укріплене місто із замком.

Руїни китайгородського палацу на замчищі

Руїни китайгородського палацу на замчищі

В війнах 17 століття сили польської держави були зосереджені в Кам’янці, Жванці, а Китайгород та довколишні міста майже безборонно грабувалися козаками, турками, татарами. Наприкінці 17 століття замок дуже занепав, що підтверджує Ульріх фон Вердум, який відвідав Китайгороду в 1672 році. У 1672 – 1699 роках Китайгород був під владою Османської імперії. Фортецю відновили, але увагу надавали укріпленням міста, а не замку. Замок фактично більше не відновлювали та поступово розбирали на будівельний матеріал. В 19 столітті ще було помітно залишки башти та стін.

Китайгородський палац на місці замку

Фасад замкового палацу

Фасад замкового палацу

У 18 столітті Китайгород перейшов у власність від Потоцьких до Кроковських, згодом до Поповських. Нові власники споруджують на місці замку палац із невеликим парком – звичайна практика, так складалася доля більшості невеликих замків Поділля. Довкола палацу прослідковувався вал з ровом, які очевидно виконували функцію паркана і залишки башти, яка стала частиною ландшафтного дизайну.

До початку ХХ століття містом володіли Оржеховські, які підтримували палац у хорошому стані. Однак після Другої світової війни цей палац донині перебуває в руїнах. Крім руїн палацу, який був споруджений на місці замкових будівель, мали б зберегтися фундаменти, залишки стін, оскільки замчище не забудовувалося. Залишки можливо і проглядаються на поверхні, однак замчище сильно заросло травою і чагарниками.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.