Кудринецький замок в селі Кудринці

Осіння ідилія Кудринців

Осіння ідилія Кудринців

У селі Кудринці Борщівського району є руїни кудринецького замку.  Неподалік ще замки у Висічці, Кривче та багато інших.

Становлення твердині

Кудринецький замок

Кудринецький замок

Укріплення спорудили у вдалому місі – на вузькій мислі скелі над Збручем під назвою Стрілка. В 16 столітті місто належало Герберта,  які мали герб типу Павенжа.

У 1518 році місто отримало Магдебурзьке право. Неподалік був Волоський шлях, яким користувалися татари при нападах, тому замок був просто змушений розвиватися.

У 1615 році воєвода руський Микола Гербурт спорудив мурований замок, захист якого підсилювався скелястими урвищами. Стіни споруджені з піщаника, замок мав форму чотирикутника, який повторював обриси місцевості. Замок мав три башти – одна мала форму чотирикутника, вона була надбрамною. Друга башта була шестигранною і триярусною. Третя башта була п’ятигранною, двохярусною. З південного боку були ще одні ворота, які не мали башти, а проходили через мур. Вздовж східної стіни замку спорудили палац.

У 1648 році замок був захоплений козацьким полковником Максимом Кривоносом. Турки захоплювали замок у 1672 та 1675 роках, у 1683 році поляки відбили укріплення.

Акварель Наполеона Орди, 1871 рік

Акварель Наполеона Орди, 1871 рік

Палац і занепад

Замок у Кудринцях

Замок у Кудринцях

В мирний час, коли припинилися турецько-татарсько-козацькі напади, замок перетворюється на житловий комплекс і стіни поступово руйнуються. На початку 18 століття власники шляхтичі Гуменецькі проводять відновлювані роботи. Відремонтовано палац, який мав шість кімнат. Козибродські, наступні власники, завезли сюди колекцію картин та старовинних меблів.

Після поділу Польщі 1772 року замок опинився на боці Австрії. Власники залишили цей прикордонний тепер форпост у ХІХ столітті, твердина руйнується, розбирається на будівельні матеріали.

Карта фон Міга 1782 року

Карта фон Міга 1782 року

Сучасний стан

Збереглися західна, південна і північна стіни, хоч і неповністю. Південна вежа збереглася до третього поверху, шестигранна вежа збереглася ще краще. Надбрамна вежа перебуває в руїнах. Замок мав підземелля. Оскільки територія не забудована, є хороші можливості для реставрації і музеєфікації замку.

Пікнік біля замку

Пікнік біля замку

Якщо збираєтеся у подорож замками, пригляньтеся до меблів для пікніка, ці комплекты мебели – для любителів цивілізованого відпочинку на природі.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.