Хотинська фортеця та фестиваль Історичний Хотин в Хотинському замку

Хотинська фортеця

Історія Хотинського замку

Хотинський замок

Хотинський замок

Традиційно вважається, що Хотинська фортеця була споруджена Володимиром Великим після приєднання цих земель до Київської держави. Звичайно, це суперечливо, однак нічого дивного, якщо в Х столітті на місці хотинського замку існувало укріплення.

Це високий мис, який за допомогою невеликої річки, яка впадає в Дністер, оточений глибоким ровом зі стрімкими схилами. Зараз точно важко визначити, коли було споруджено перше укріплення і як воно виглядало. Очевидно, за модою тих часів це була цитадель, оточена валами з частоколом. Зараз сліди цього укріплення знайти важко навіть за допомогою розкопок, оскільки пізніші перебудови були масштабними і більш ранні споруди були практично знищеними.

Церква у Хотині

Церква у Хотині

Перші кам’яні укріплення спорудив князь-король Данило Галицький у ХІІІ столітті. Це була твердиня, яка займала приблизно половини площі сучасного хотинського замку і була оточена кам’яною стіною заввишки приблизно шість метрів, напевно були і кам’яні башти (були проведені археологічні розкопки та архітектурні дослідження). До речі, це один із небагатьох достовірно кам’яних замків Галицько-Волинського князівства, в якому оборона велася в основному за допомогою земляно-

Меморіал радянським воїнам у Хотині

Меморіал радянським воїнам у Хотині

дерев’яних укріплень.

Коли цією землею у ХІІІ столітті пройшлися татари, центральна влада галицьких князів ослабла, і замок перейшов у володіння до шипинських “сепаратистів” (тут була так звана Шипинська земля з осередком саме в Хотині), згодом його захопили (чи просто зайняли) угорці (середина 14 століття), наприкінці 14 століття у хотинській фортеці закріпилися молдавани.

Пам'ятник Сагайдачному біля хотинської фортеці

Пам’ятник Сагайдачному біля хотинської фортеці

Стефан ІІІ Великий, молдавський господар звів фортецю у тому вигляді, в якому ми її бачимо зараз. Висота стін сягала 40 метрів, разом з баштами від основи рову – до 60 метрів, це вище за десятиповерховий будинок.

На фортецю зазіхали турки, і хотинська фортеця не підвела – в 1476 році успішно витримала турецьку облогу. Однак справи в Молдавського князівства ішли неважно і ця маленька держава (яка на момент

Ворота хотинського замку

Ворота хотинського замку

заснування мала всього 250 тисяч населення) стала васалом Османської імперії, відповідно в замку розмістилася залога із турецьких яничар.

Із середини ХVI століття до початку ХVІІ століття фортецею володіють то молдавани, то поляки (в основному поляки), поки в 1620 році її не захопили турки. 1621 року відбулася одна з найбільших битв у Європі – Хотинська, в якій перемогли польсько-українські війська (за присутності

Палац і фортечний мур хотинського замку

Палац і фортечний мур хотинського замку

польського короля та козацького гетьмана Сагайдачного, з турецького боку був султан). Було підписано хотинський мирний договір, за яким кордон Польщі і Османської імперії (в особі Молдавського князівства) проходив по ріці Дністер. Хотин залишався турецьким. В Хотинській битві приймало біля півмільйона осіб – поляків, українців, різних найманців, турків, молдаван, татар.

У 1673 році польський король Ян ІІІ

Зовнішні бастіонні укріплення Хотина

Зовнішні бастіонні укріплення Хотина

Собеський захопив Хотин, проте він в 1699 році став молдавським, а з 1711 року – знову турецьким. У 1711 – 1718 роках турки будують бастіонні укріплення, які добре збереглися зараз і які окреслюють межу фестивалів у хотинській фортеці, зараз це своєрідний неприступний паркан для безбілетників. У 1788 році Хотин захопили австрійські і російські війська, турки за домовленістю покинули місто зі всім своїм майном, цього разу назавжди. На цей момент у хотинській фортеці була мечеть,

Орнамент на стіні Хотинського замку

Орнамент на стіні Хотинського замку

лазня (турецькі бані), 40 будинків для знатних осіб. Більш бідні люди жили у передмісті, яке було оточено ровом, валом і палісадом. Цікаво, що одне з передмість Хотина називалося Константинополь.

Зараз у фортеці – історико-культурний заповідник, замок і бастіонна лінія укріплень збереглися практично у первозданному виді, на фоні Дністра пам’ятка виглядає дуже еффектно.

Тут знімалося багато фільмів – Захар Беркут, Дартаньян, Тарас Бульба (знімався нещодавно, так що молоде покоління певно бачило), та багато інших фільмів. Замок красивий – стіни з візерунками, палаци всередині з красивими архітектурними елементами.

Фестивалі Битва націй (2011) та Історичний Хотин (2012, 2013)

Бій серед глядачів на Хотинському фестивалі у 2012 року

Бій серед глядачів на Хотинському фестивалі у 2012 року

Фестивалі в Хотинському замку проводяться зазвичай на травневі свята. Дата коригується – або в перші вихідні, або в другі вихідні травня.

В 2011 році в Хотині проходив фестиваль “Битва націй”. Це була масштабна подія, можна сказати міжнародного масштабу. Учасники і гості фестивалю були якщо не зі всього світу, то принаймні з усієї Європи.

Найбільше учасників було, звичайно, з Росії, де історичні клуби великі і багаті.

Вечірній бугурт - Історичний Хотин 2012

Вечірній бугурт – Історичний Хотин 2012

В 2012 році в Хотині провели фестиваль Історичний Хотин. Хоч Битва націй на той час проходила в іншому місці, все ж цього року фестиваль в Хотині був великий. Було багато росіян та гостей з інших країн. Серед глядачів всюди було чути іноземну мову. Вхід був біля 80 гривень, за ці гроші просто відвідував фестиваль та замок, з усіма музеями.

Людей було багато. Ведучий заповнював програму виступів середньовічних

Рицарський бій

Рицарський бій

колективів та бійців у рицарських обладунками закликами прийняти участь у боях звичайних людей. Глядачі перетягували канат та билися палицями, які були пом’ягшені поролоном. Після битви пузатих чоловіків з глядачів воювали між собою навіть діти. Хочу сказати, що мечі, які давали учасникам цих виступів, б’ють досить сильно, так що адреналіну вистачало.

Звичайно, люди могли постріляти з луків, арбалетів, сфотографуватися з рицарями, були інші розваги та атракціони за гроші.

В 2013 році фестиваль вразив всіх своєю організованістю. Людей було багато, учасників теж – 70% росіян, 30% українців. Наперед скажу, що вечірній бугурт був дуже масштабний – по 80 чоловік з кожного боку – Єрмак такими силами завойовував Сибір. Рубанина між українцями і росіянами “стінка на стінку” була така, що поранених і з переломами рицарів виносили один за одним. Повноконактний бій був такий, що ніякий бокс чи боротьба навіть близько не зрівняються з цим середньовічним видовищем.

Розваги для дітей на фестивалі Історичний Хотин 2013

Розваги для дітей на фестивалі Історичний Хотин 2013

Хочу сказати, що у цьому випадку змагання між українцями і росіянами були братськими – ніхто ні на кого не ображався, наприкінці навіть російські колеги допомагали бити українцям своїх же російських рицарів, оскільки українські учасники були завідомо у меншості, ще їх і вибили в процесі бою.

Вхід в 2013 році коштував 80 гривень. Але за ці гроші відвідувачі отримували до 10 безкоштовних атракціонів. Особливо були в захваті діти, де їм пропонували битися на

Табір учасників фестивалю на місці міських будинків Хотина

Табір учасників фестивалю на місці міських будинків Хотина

мечах, стріляти, відчути себе кінними рицарями.

Спеціальні інструктори розповідали про ковальську справу, облогу міст. Крім того, були масштабні рицарські повноконтактні бої на конях, штурм фортеці. І все це на фоні історичних декорацій. Організували непогану кухню для людей, розставили столики. Спорудили туалети. За межами укріплень був величезний сувенірний ринок, де також були навіть каруселі, невеличкий лунапарк.

Рицарський кінний бій

Рицарський кінний бій

Так що якщо порахувати скільки ми потратили у 2012 році на атракціони, у 2013 році квитки окупилися повністю. Звичайно, на фестивалі були середньовічні танці, середньовічна музика, атмосфера взаємного браства і взаєморозуміння, справжній відпочинок. Фестиваль тривав три дні – було на що подивитися.

Видно було, що організатори фестивалю працювали на перспективу, всім приїжджим хотілося приїхати ще і приїзджати кожного

Масовий бугурт у Хотині

Масовий бугурт у Хотині

року. Це був без всякого сумніву найбільший фестиваль України (і найцікавіший), не гірший за Битву націй. У 2014 році розпочалися військові дії, фестиваль відмінили, в 2015 році очевидно його не буде або буде щось “на зразок фестивалю”. А перспективи були дуже великі – у Кам’янці-Подільському фестиваль Форпост збирав значно менше учасників, незважаючи на те, що фортеця у цьому місті більша.

Стрільба з лука

Стрільба з лука

Просто в Хотині дивний збіг обстави – величезні площі огорожені бастіонними укріпленнями, є місце і для табору рицарів і для глядачів, і арени для коней і поля для рицарських боїв. Природа утворює амфітеатр з чудовим краєвидом і чудовою акустикою. З погодою завжди щастило – вона була тепла і сонячна. Чудовий початок року на сонячному фестивалі Історичний Хотин у Хотинській фортеці. На жаль, політика вносить корективи – як я казав, фестиваль значною мірою тримався на росіянах, які робили тут масовку (і привозили гроші). Найближчим часом повторити успіх Історичного Хотина не вдасться, а так хотілося б, щоб на наших землях люди безтурботно змагалися у бутафорських боях, а не у справжніх.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *