Дунаївський замок в селі Дунаїв

Стародавній костел в Дунаєві

Стародавній костел в Дунаєві

У Перемишлянському районі Львівської області є залишки Дунаївського замку за типом оборонний двір. На місцевості видимі незначні залишки валів, рови практично повністю заплили, територія замчища забудована різними адміністративними спорудами.

Дунаївський замок в селі Дунаїв

Історія дунаївського замку

Стіни Дунаївського замку були зроблені з дерева

Стіни Дунаївського замку були зроблені з дерева

Дунаївський замок почав споруджуватися після того, як в 1424 році місто Дунаїв отримало Магдебурзьке право. Фактично це було визнання з боку центральної королівської влади факту існування міського поселення, а також сигнал до того, що поселення повинно швидше набувати міського вигляду, зокрема укріплятися. Однією з ознак міста, яке обов’язково мало свого власника, було існування укріпленої резиденції цього власника – замку.

На заході міського поселення було вибрано невелике підвищення над Золотою Липою, яке штучно підсипали і спорудили резиденцію архієпископа. Вали були незначними, не набагато більшими, ніж міські укріплення, тому вважається, що це споруда типу оборонний двір. Вперше замок згадується в 1466 році.

Церква в Дунаїві Перемишлянського району

Церква в Дунаїві Перемишлянського району

Оскільки стіни фортеці були незначними, її оточили штучним ставом, який оточив твердиню з трьох сторін, зі сходу був викопаний рів, який був наповнений водою, таким чином був утворений штучний острів. У 1585 році Дунаїв був зруйнований татарами, про долю замку невідомо, однак він також міг бути спалений. Згодом фортецю відбудовують і на її території влаштовують палац архієпископів Львова.

У 18 столітті укріплення занепадають, однак на території замку споруджується бароковий палац. Від замку залишаються деякі споруди, які видимі на карті фон Міга кінця 18 століття.

У 1915 році споруди на території замчища були зруйновані військовими діями. Палац взірвали, залишилися частина стін каплички. На території замчища залишилися руїни архієпископського палацу, який був оборонним, та інші невеличкі руїни, які були видимі до 1960 року. В радянський час територія замку належала місцевій лікарні.

Замок у Дунаєві сьогодні

На замчищі збереглися рови до двох метрів глибиною і вали до двох метрів висотою, фактично – це пагорб у людський ріст. Територія забудована спорудами радянської лікарні, але простору багато, можна легко уявити, якою була фортеця у минулому.

Любителям історії варто почитати про стародавню Перемишлянщину та туризм у Львівській області.

Поляки, які оглядали замчище у 1919 році шкодували за палацом архієпископа, визнаючи його цінною архітектурною пам’яткою оборонного типу. Дунаїв – не найбільш розвинуте село, однак якщо трохи вкластися, відбудувати палац, відновити замчище і став, це могла б бути пам’ятка, яка б забезпечувала роботу мешканцям колишнього міста. Звичайно, потрібно вкладати кошти, замовляти проект, проектирование киев, виконувати фундаментні, будівельні, кровельні роботи. Однак зараз подібних відновлених пам’яток немає, хто зробить перший крок у цьому напрямку, той виграє. Це інвестиції в майбутнє.

1 коментар до “Дунаївський замок в селі Дунаїв

  1. Andrew Zboi

    палац архієпископів дуже шкода, це памятка середньовічча а відновити це просто фантастика в нас не можуть тупо вікна чи дах поміняти а відбудувати це фантастика. палац архієпископів дуже шкода…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *