Замок у місті Шаргород

ШаргородУ місті Шаргород Вінницької області є руїни замку, костел святого Флоріана, монастир святого Миколая та синагога.

У 1583 році польский канцлер Ян Замойський отримав у власність Карчмаровську волость. У 1585 році на місці злиття рік Ковбасної та Мурашки спорудив замок і заснував місто, яке назвав на честь Флоріана Шарого, який був родоначальником роду Замойських. Фортеця будувалася під керівництвом архітектора Бернардо Морандо, який розробив проект укріплень міста Замостя. Спершу місто мало назву Шарогрудек, з 1589 року називалося Шаргород. Містечко знаходилося на торговельному шляху з Брацлавщини в Молдову.

Замкова стіна

Вид на містоУ 1588 році Сигизмунд ІІІ надав містечкові Магдебурзьке право. У 1589 році євреї збудували синагогу у мавританському стилі. Синагога була оборонною, мала бійнциці. В 1595 році будівництво шаргородської фортеці було завершено. Замок мав п’ять бастіонів. У 1595 році Шаргород зруйнували козаки Северина Наливайка.

Фото будинку Яна Замойського початку, видно бійниці, яких зараз немає

Фото будинку Яна Замойського початку, видно бійниці, яких зараз немає

У 1648 році фортецю захопили козацькі загони під керівництвом Максима Кривоноса. У 1649 році козаки відбили штурм польської армії. За умовами Зборівського договору 1649 року Шаргород був у скаді козацької держави. В 1651 році польний гетьман Мартин Калиновський зайняв місто.

Костел святого Флоріана

Костел святого Флоріана

Збережена башта та замковий мур

Збережена башта та замковий мур

У 1672 році турецька армія захопила Шаргород, османи перейменували місто на Кучук-Стамбул (Малий Стамбул). У 1699 році місто повернулося під владу Польщі. В 1715 замок відбудовується. Реконструкіця проводиться в 1850 році. Замок перетворився в магнатський двір, який був оточений підпірною стіною з контрофорсами (основою цієї стіни були замкові стіни) та кутовою двоповерховою вежею. В західній частині магнатського двору знаходився замковий палац, який був оточений господарськими спорудами.

Синагога

Синагога

Жилий будинок Яна Замойського

Жилий будинок Яна Замойського

В наш час вціліли залишки мурів та одна башта. В місті є костел святого Флоріана, який був споруджений у 1595 році. В місті є православний монастир святого Миколая. Збереглася синагога, до якої була прибудована школа. У товщі стін синагоги є сходи, які ведуть на дах. В 1672 – 1699 роках в приміщенні синагоги була мечеть. В радянський час в приміщенні синагоги був завод з виробництва соків та морсів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.