Замок, городище та міська фортеця у Білопіллі

Костел на замчищі, акварель Наполеона Орди

Костел на замчищі, акварель Наполеона Орди

У селі Білопілля Козятинського району Вінницької області був замок, який був споруджений на місці городища, населений пункт у минулому мав міські укріплення. Село Білопілля знаходиться на межі Вінницької та Житомирської області, у 20 кілометрах на схід від Бердичева.

Наполеон Орда намалював картину акварельними фарбами (картина створена між 1870 та 1874 роками), на якій зобразив костел, споруджений на замчищі. На акварелі ми бачимо підвищення, біля підніжжя якого було озеро. Це підвищення і місто з’єднує міст. На пагорбі ми бачимо костел святого Антонія Падуанського першої чверті ХІХ століття.

Білопілля показано на карті Боплана, але не як фортеця, а як звичайний населений пункт.

ЗамчищеУ “Географічному словнику Польського королівства”, який був виданий у 1880 році, повідомляється, що костел був споруджений на замчищі, а замок спорудили наприкінці ХVI століття на майданчику, який раніше займало городище під назвою Бернавка. Це городище передав литовський князь Свидригайло путивльському і звенигородському намісникові Каленікові, засновникові роду Каленікевичів та Тишкевичів. У 1444 році городище Бернавка було передано київським князем Олельком Володимировичем житомирському намісникові Ілячовському.

У 1588 році Василь і Федір Антоновичі-Ілячівці передали передали Бернавку житомирському старості Симонові Денисові Матвійовському. Тишкевичі внаслідок судового процесу отримали село у власність.

Замок та міські укріплення

Замок та міські укріплення

В 1590 році власником був Фредерик (Федір) Тишкевич. Він на місці стародавнього городища Бернавка заснував замок, біля замку заснував містечко, яке мало власні укріплення. Сусід Кірик Ружинський напав на місто і спалив його. Коли Кірик Ружинський був поїхав на сейм, Федір Тишкевич напав на Бернавку, яка вже тоді називалася Білополе і повернув собі цю місцевість. Він у 1592 році знову спорудив тут замок і укріпив місто.

У 1626 році вперше згадується католицький костел. Ця споруда була знищена під час воєн середини XVII століття

На місці замку Вінцентій Тишкевич (1757 – 1816) спорудив кам’яний костел, будівництво було завершене в 1818 році. У вівтарі храму була чудотворна ікона святого Антонія Падевського. У 1957 році радянська влада взірвала костел, очевидно в цей самий час був знищений кам’яний міст, який, можливо, був ще замковим.

Можливо, вид на містечко

Можливо, вид на містечко

Замкова тераса має розмір 50 на 90 метрів, вона з’єднується перемичкою з іншою терасою, на якій було укріплене місто. Біля замчища – озеро, можливо, воно в минулому було більшим і оточувало замок з усіх сторін, таким чином замкова тераса могла бути півостровом. Територія містечка зараз майже не забудована, на ній є городи.

Вівтар костелу з чудотворним образом святого Антонія Падевського

Вівтар костелу з чудотворним образом святого Антонія Падевського

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.