Замок та міські укріплення в селі Баланівка

Карта Боплана

Карта Боплана

В селі Баланівка Бершадського району Вінницької області був замок та міські укріплення. Село Баланівка знаходиться у 10 кілометрах на північний захід від Бершаді. На карті Боплана зображений замок та міські укріплення.

У книзі Яна Лешека Адамчика “Постійні фортифікації на польському прикордонні з другої половини XV століття до кінця XVII століття” (2004) вказується, що у 1629 році місто належало князям Збаразьким, згодом стало власністю князів Вишневецьких. Місто було оточене валами та ровами. У 1664 році місто було зруйноване.

У географічному словники Польського Королівства (1880) повідомляється, що місто колись належало Сапегам і Потоцьким.

Садиба Собанських

Садиба Собанських

В Археологічній карті Подільської губернії (1901) Євфімія Сіцінського повідомляється про 5 курганів біля села, три з яких великів, два – ледь помітні.

Замок і місто було розміщене на мисі, який оточували ріки та, можливо, озеро. Замок напевно був на найбільш вузькому кінці мису. У цьому місці колись був палац роду Собанських.

Приблизно в 1975 році на місці палацу Собанських споруджували другий корпус лікарні та споруду дитячого комбінату. Під час будівництва було зруйновано рів із залишками фундамента. Також тут були підземелля палацу, які, можливо, існували ще від замку.

У книзі “Парафії і церкви Подільської єпархії” (1901) зазачається, що місто Баланівка у ХVIII столітті належало Любомирським, Потоцьким, Собанським.

На протилежному від садиби Собанських березі ріки є Народний музей села. Вона побудована наприкінці ХVII століття. За іншою версією, це годинникова вежа, яку спорудили Собанські наприкінці ХVIII століття. Очевидно, ця вежа немає ніякого відношення до замку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.