Заснування міста
На території міста знайшли поселення кам’яного віку, трипільської, чорноліської, черняхівської культур. Входила до складу Галицько-Волинської, Литовської, Польської держави, об’єднаного Польсько-Литовського королівства (Річ Посполита). Буша виникла на місці селища Кузьминці, власниками якого були Бушинські.
У другій половині ХVI століття власником землі, на якій стоїть Буша, був коронний гетьман Ян Замойський (1541 – 1605), який купив маєток в Бушинського та його сестри Байбузини. Ян Замойський на мисі в місці, де Буша впадала в Мурафу, спорудив замок. Фортеця мала 6 веж. Замкова брама булав в північній стіні.
У 1613 році Бушу перейменували на Здислав, місто тоді належало Матвію Яблоновському.
У 1617 році неподалік від Буші, під Яругою відбувся бій польської армії на чолі з гетьманом Станіславом Жолкевським та татарами, яких очолював Іскандер-Паша. В Буші був підписаний з турками мирний договір, за яким поляки знищували деякі фортеці (Бершадь, Рашків). Станіслав Жолкевський від імеі Польщі відмовився від претензій польської держави на Молдавію та Валахію. До турків переходив Хотин. У 1620 році Станіслав Жолкевський відвідав Бушу, йдучи у військовий похід на допомогу молдавському господареві Гаспару Граціані. Цей похід закінчився поразкою поляків, молдаван та козаків у бою під Цецорою, Станіслав Жолкевський загинув.
З 1629 року власником Буші був син Яна Замойського Томаш Замойський (1594 – 1638). Місто було досить великим, мало 360 будинків, було споруджено 7 храмів, населення складало понад 12 тисяч чоловік.
Війни ХVII століття
У 1648 році стала прикордонною фортецею Брацлавського козацького полку. Буша у 1654 році була взята і зруйнована польськими військами. Облога тривала біля трьох днів. Під час облоги взірвався пороховий заряд (бочка чи склад пороху), замок був зруйнований. Укріплення більше не відбудовували.
У 1671 році Ульріх фон Вердум, який був у Буші, описував лише руїни, він вказував, що через декілька років після того, як укріплення були зруйновані, татари забрали в полон всіх мешканців. Від міста залишилися лише руїни, чотири хати, млин та зруйнована церква.
У 1672 році власником Буші був Станіслав Конєцпольський.
ХVIII – XIX століття
У 1723 році Конецпольський передає Бушу Станіславу Любомирському.
У 1756 році Казимир Качковський спорудив у Буші церкву Святого Михайла.